Gaziantep’teki 3. zirvede beklenen 3 gelişme

GYODER’in Gaziantep Zirvesi’nde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, mütekabiliyet, 2B ve kentsel dönüşüm yasalarıyla ilgili olarak gerekli düzenlemelerin en kısa sürede yapılacağını açıkladı

Gaziantep’teki 3. zirvede beklenen 3 gelişme

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği’nin (GYODER) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlediği ‘Gelişen Kentler Zirvesi’ Gaziantep’te yapıldı. Zirveye, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın sonuçları merakla beklenen gündemdeki üç konuyla ilgili açıklamaları damga vurdu.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın ilk açıklaması kamuoyu tarafından merakla beklenen Mütekabiliyet Yasası’yla ilgili oldu. Bayraktar, yasanın kısa süre içinde değiştirileceğini söyledi. Bayraktar, Amerika ve Avrupa gibi kendine özgüveni olan ülkelerde mütekabiliyetin aranmadığını belirterek, “O ülkede bize arazi satılmasa da bize gelenlere satacağız. Suriye’den, Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden, Avrupa’dan talepler var. Mütekabiliyet Yasası, sadece yatırım ve cari açık açısından fayda sağlamayacak. Buraya paralı yabancılar gelecek. Bu yasayı, ülkemizin milli birlik ve bütünlüğünü, tarihi değerlerimizi korumak suretiyle çıkaracağız. İnanın bu değişiklik Avrupa’ya girişimizi de kolaylaştıracak” diye konuştu.
Bayraktar, gündemdeki 2B ve Kentsel Dönüşüm yasalarıyla ilgili de önemli bilgiler verdi. 2B Yasası’nda sona gelindiğini belirten Bayraktar, “Riskli alanlarda dönüşüm yapmak için hazırladığımız yasa tasarısını da Başbakanlığa ilettik. Bu yasanın çıkması halinde Türkiye’de ara teknik eleman sıkıntısını beraberinde getirecek. Bunu çözmek için de mesleki eğitim çalışmaları yürütüyoruz. Mesleki ve teknik liseleri yeniden güçlendirip sektörün eleman ihtiyacını gidereceğiz. Bir yandan da istihdama önemli katkı sağlayacağız” dedi. Bayraktar, Kentsel Dönüşüm Yasası’yla ilgili çalışmaların da sürdüğünü söyledi.

Halepli, Antep için sırada
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, özellikle Halep’te Gaziantep’ten mülk almak için sıraya giren birçok yabancı bulunduğunu belirterek, ancak yasa nedeniyle satış yapamadıklarının altını çizdi. Alıcıları geri çevirmek zorunda kaldıklarını ifade eden Güzelbey, mütekabiliyet şartını kaldıracak yeni yasanın bölgeye çok olumlu katkıları olmasını beklediklerini söyledi. Güzelbey, şöyle devam etti: “Suriyeliler önemli bir projeden konut almak için sırada bekliyor. Gaziantep’ten konut almak isteyen o kadar çok Halepli var ki, bu talebi gören bir Alman firması bize gelip konut projesi yapacak 50 bin metrekarelik arsa aradığını söyledi Ancak, Suriye’deki olaylar nedeniyle projeyi yapan Alman inşaat şirketin işleri bir süreliğine dondurdu.”

İşbirliğinin ilk adımı
Sinpaş Yapı’nın kentte hayata geçirdiği dev proje Antepia’nın sponsorluğunda yapılan zirvede önemli açıklamalar yapan GYODER Başkanı Işık Gökkaya da, Gaziantep’teki programın GYODER ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinin ilk adımı olduğunu belirtti. Sektörün ikinci 3 aylık dönemde yüzde 13.2’lik büyüme ile GSYH içindeki payının yüzde 6’ya çıkardığını söyleyen Gökkaya, böyümenin özel sektör yatırımlarından kaynaklandığının altın çizdi. Gökkaya, “İnşaat harcamaları ilk çeyreğe göre yüzde 19.7 genişleyerek 31.2 milyar lira oldu. Bunun 19.6 milyar liralık kısmı özel sektöre ait. 4 Kasım 2011 itibarıyla konut kredileri 2010 sonuna göre yüzde 22 artışla 74.1 milyar lira seviyelerine ulaştı. Konut satışları ise 2011 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artış kaydetti. Bu dönemde, toplam 200 bin konut satıldı” dedi. Kentsel dönüşümün önemine dikkat çeken Gökkaya, Türkiye’de yaklaşık 400 milyar dolarlık bir maliyetle 5 milyona yakın konut stokunun dönüştürüleceğini söyledi.

Avrupa’ya yatırımlık Anadolu’ya oturumluk

Avrupa yakasının merkezi bölgelerinde yatırımlık projeler hayata geçiren Ofton İnşaat, uzun süre sonra döndüğü Anadolu yakasında Elysium Serene Kandilli projesinde sadece 3+1 dairelere yer vererek aileleri hedefliyor


İstanbul’un Avrupa yakasında Bomonti, Kurtluş, Dolapdere, Piyalepaşa ve Taksim gibi merkezi bölgelerde daha çok küçük alanlarda ve yatırımlık projeler gerçekleştiren Ofton İnşaat, Anadolu yakasında Kandilli’de inşaatına başladığı Elysium Serene projesiyle sadece 3+1 tipinde dairelere yer vererek artık oturum amaçlı konutlara da yer verecek.
Anadolu yakasında başka projelerinin de olacağını belirten Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı İsmail Altun, site içinde trafik yaratmamak için tamamen kapalı otopark olarak düzenledikleri projenin bol yeşil alanlarıyla nefes alacağını vurguladı.

Bloklar bir birini kesmiyor
Bir birinin önünü kesmeyecek blokların iç ve dış tasarımında sade ve yalın bir mimariyi tercih ettiklerini belirten Altun, ahşap ve doğal taşların uyumuyla hayata geçirien projede sadece 3+1 tipindeki konutlara yer vermelerini, “Diğer projelerde küçük metrekareli dairelere yer verdik. Ancak, bu bölgede ailelerin oturmak isteyebileceğini düşündük” sözleriyle açıkladı.
Proje Satış Yöneticisi Ercüment Albayrak da, Kandilli gibi değerli bir bölgedeki nitelikli projelerin azlığına dikkat çekerek, “Kandilli kooperatif mantığındaki projelere ev sahipliği yapması nedeniyle Elysium Serene Kandilli gibi özel ve nitelikli projeleri önemli bir yatırım fırsatı haline getiriyor” dedi. Albayrak, projenin sosyal donatıları arasında tenis kortu, kapalı spor alanları, yüzme havuzu, sauna ve sosyal tesis olacağını söyledi.

Konutların yüzde 20’si satıldı
Ofton Yönetim Kurulu Eş Başkanları Yusuf Şimşek de projenin toplam 17 blokta 122 metrekare ile 164 metrekare arasında 3+1 tipinde 136 konuttan oluştuğunu belirterek, “Elysium Serene Kandilli’de daire fiyatları 676 bin ile 1 milyon 65 bin lira arasında değişiyor. Dairelerin metrekare satış fiyatı ise 5 bin 500 - 6 bin 500 bandında seyrediyor” dedi. Projenin 2013 yılının sonunda tamamlanmasını planladıklarını ifade eden Şimşek, “Proje 25 bin metrekarelik alanda yapılıyor. 60 milyon lira yatırım değeri olan projenin ön taleple yüzde 20’si satıldı” diye konuştu.

Florya’da ‘aile rezidansı’na merhaba

İstanbul’un özel semtlerinden biri olan Florya’da geçtiğimiz aylarda satışına başlanan KoruFlorya hakkında açıklama yapan KoruFlorya İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, projede ön plana çıkan ‘aile rezidansı’ kavramına dikkat çekti. 298 konut ve 2 katlı AVM’den oluşan projenin rezidans konforunda, müstakil ev konforu sunma iddiasında olduğunun altını çizen Kavurmacı, şöyle konuştu: “Florya zaten geniş metrajlı yapıların tercih edildiği, kalabalık nüfuslu ailelerin yaşadığı bir bölge. KoruFlorya, oturuma yönelik ev satın alınan, geniş ailelerin yaşadığı bir aile rezidans olacak. İki farklı konut tipiyle tasarladık. Tek katlı daireler 3+1 ile 5+1, dubleksler 4+2 ile 7+2 arasında değişiyor. Çağdaş bir rezidansta aranan en ileri hizmetler, konut sahiplerini gündelik yaşamın rutin işlerinden kurtaracak. Projede fiyatlar 893 bin liradan başlıyor.”

İngiliz devin imzası
KoruFlorya’nın mimari ve yaşam alanları tasarımında yüzlerce uluslararası ödülün sahibi İngiliz devi Broadway Malyan rol aldı. KoruFlorya’nın mimari ortaklarından Kraft Mimarlık, aile rezidansı ve AVM projelerindeki modern tasarım anlayışı, yeşili ön plana çıkaran yaklaşımı ile projeye hayat verdi. KoruFlorya Aydınlı, Metal Yapı, Arke ve Vizyonlife ortaklığının TOKİ işbirliğiyle hayata geçirdiği bir proje.

95 ülkenin mimarı İstanbul’u afete hazırladı

1988’den beri ThyssenKrupp Elevator tarafından her iki yılda bir gerçekleştirilen Uluslararası Mimarlık Ödülü’nün 12’ncisi Uluslararası Mimarlar Birliği tarafından İstanbul‘da düzenlendi. Yarışmaya 1.495 takım halinde 95 ülkeden 2 bin 962 mimar başvuru yaptı. Bu başvurular arasından 59 ülkeden 287 proje yarışma için sunuldu ve jüri tarafından değerlendirildi.

Ödüller 16 Aralık’ta
Mimar Goran Rako’nun yöneticiliğini yaptığı Hırvat ekibe ait proje, 1’inciliğe layık görüldü. Yarışmada ikinciliği Vietnam’dan Manuel Der Hagopian’ın ekibi, üçüncülüğü ise Lübnan’dan Youusef Mallat tarafından hazırlanan proje aldı.
287 projenin yarıştığı proje ise İstanbul’u konu aldı. Kenti etkileyebilecek doğal afetler karşısında hazırlıklı olmanın ana tema olarak belirlendiği projelerin her biri 27 bin metrekarelik bir alanda geliştirildi. Projelerin her biri görsel, işitsel eğitim teçhizatları ve simülasyon sistemleri içeriyor. Ödül töreni 16 Aralık 2011 Cuma günü Haliç Kongre Merkezi’nde IBB Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapılacak.

‘Van’daki acıyı paylaşıyoruz’
ThyssenKrupp Elevator Mimarlık Ödülü Başkanı Javier Del Pozo, bir afet önleme ve eğitim merkezi proje yarışması için çalıştıkları sırada Van’da meydana gelen deprem dolayısıyla duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Yaşanan acıyı yürekten paylaşıyoruz. Umarız ki, bu proje en kısa zamanda gerçekleştirilerek konuya gösterilen duyarlılığın artmasına destek olur. Projenin özellikle gençler ve çocukların doğal afetler konusunda alınabilecek tedbirlere dair eğitilmesinde önem taşıdığına inanıyoruz” dedi.

Atakent 3’te iki farklı kampanya başlattı
Avrupa Konutları, Temmuz 2012’de teslim edilecek Atakent 3 projesi için yılın son kampanyasını başlattı. Yapılan açıklamaya göre, iki alternatifli kampanyada isteyen yüzde 50 peşinatla, isteyen yüzde 10 peşinatla daire sahibi olabiliyor. Kefil ve banka gerektirmeyen kampanya kapsamında yüzde 50 peşinatla kalan bölüm, Haziran 2012’de faizsiz ödeniyor.
Diğer kampanya ise, yüzde 10 peşinat, Şubat 2012’de yüzde 10, Haziran 2012’de yüzde 5 oranında ara ödeme üzerine kurulu. Ara ödemelere ekstra faiz yansıtılmıyor. Kalan yüzde 75’lik tutar içinse 120 aya kadar banka kredisi kullandırılıyor. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere dört farklı konut tipinin bulunduğu projede fiyatlar 261 bin liradan başlıyor.


Çağdaş sanata destek için ortak sponsor oldu
Zorlu Gayrimenkul’ün Zincirlikuyu’daki projesi Zorlu Center’ın beş fonksiyonundan biri olan ‘Performans Sanatları Merkezi’ ile alanında en önemli etkinliklerden biri olarak nitelendirilen çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul’un ‘ortak sponsor’u oldu. Zorlu Center, proje kapsamında fotoğraf sanatçısı Cemal Emden’in Zorlu Center fotoğraflarından oluşturduğu sergiyi, özel tasarım bir konteyner içinde sergiliyor. Contemporary Istanbul 24-27 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Rumeli salonu ile İstanbul Kongre Merkezi, Fuar Alanı’nda toplam 12 bin 500 alanda sanatseverlerle buluşuyor. Fuarda 20 ülkeden 90’a yakın çağdaş sanat galerisinin yanı sıra, sanat yayınları, sanat kurumları ve bağımsız projeler yer alacak.

Denizle baş başa evlerde beş etap birden satışta
Eston Deniz Kalyon Evleri’nin 4, 5, 6, 7 ve 8’inci etaplarını satışa çıkarıldı. Firmadan yapılan açıklamaya göre Eston Deniz, Yakuplu’da 1.2 milyon metrekarelik alanda toplam 5 bin 359 konuttan oluşacak. 2017’de tamamlanması planlanan Eston Deniz, 1.5 km sahili ve 500’ün üzerinde yat kapasiteli marinasıyla dikkat çekiyor. Projede, daire büyüklükleri 78 ile 363 metrekare arasında değişiyor. Eston Deniz projesinde sosyal tesislerinde tenis, basketbol, squash, su sporları, açık ve kapalı yüzme havuzları, çocuk oyun bölümlerinden oluşan yaşam alanları yer alıyor.

Rusya’da Beyaz Bahçe’ye 17.5 milyon dolarlık ışık
Uluslararası alanda 30 yıl boyunca birçok binaya teknik müteahhitlik hizmeti veren AE Arma Elektropanç, Rusya’da iddialı bir projeye imza atacak. İsmi White Garden Multifunctional Office Center olarak belirlenen proje, Moskova’da önemli iş merkezlerinin bulunduğu Belaruski semtinde yükselecek. Yapılan açıklamaya göre İngiliz AIG/Lincoln Gayrımenkul yatırımı olan White Garden’in toplam proje bedeli 185 milyon dolar. Açıklamaya göre, beyaz cephesi ve arka cephede her kata özel bahçesiyle ismi de White Garden olarak belirlenen projenin elektrik-elektronik mühendisliği ise AE Arma- Elektropanç’a emanet edildi. Teknik müteahhitlik hizmmet sözleşme bedeli 17.5 milyon dolar belirlenen proje, toplam 105 bin metrekarelik kapalı alan olarak planlandı. Binanın 2013 ilk çeyreğinde teslim edilmesi hedefleniyor.

3 kişinin yaralandığı trafik kazasını film gibi izledilerErzincan’da otomobilin ağaca çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında 3 kişi yaralandı. Kazayı çevrede toplanan genç grubu film gibi izledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber