‘Gençler hizmet işini sanayiye tercih ediyor’

İnsan Kaynakları Meslek Derneği Başkanı Mustafa İskifoğlu, yeni neslin hizmet sektöründe çalışmayı sanayi ve üretimde çalışmaya tercih ettiğine dikkati çekti.

‘Gençler hizmet işini sanayiye tercih ediyor’

İskifoğlu, “Üniversitelerin teknik bölümlerinin ilginin azalması bunun somut bir göstergesi. Bu durum bize, ülke olarak üretim kabiliyetimizi, teknik bilgi ve becerimizi kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor” tespitinde bulundu.

İşgücünün planlı, kapsamlı ve endüstrinin beklentisi doğrultusunda niteliğe kavuşturulması gerektiğini dile getiren İskifoğlu, şunları kaydetti:

“Gençler sosyal medyadaki ve dizilerdeki gösterişli hayatların da etkisiyle üretimden uzaklaşıyor. Teknik işlerin yerine, sosyalliği daha yüksek ama daha az nitelik gerektiren mesleklere yöneliyor. İstihdamda yaşadığımız sorunların bir nedeni de bu. Çünkü gençlerimiz tulum giymek, baret takmak istemiyor. Dünya ile rekabet edebilmemiz için sanayi ve üretimde nitelikli işgücüne sahip olmamız gerekiyor. Bunun için ilk yapılması gereken, gençleri üretimin içerisinde yer alabilecekleri mesleklere yönlendirmek.”

Trafik videosu çekti ödülü kazandıİçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan Hayatı Korumak için Senin de Kemerin Ses Getirsin yarışmasında derece alan Duru Beyzanur İçmez'e (6), ödülünü Tokat Valisi Ozan Balcı verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber