Geri Dön

Google'da yuvadan uçma vakti

Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page, çatı şirketi Alphabet’te yöneticiliği bıraktı. Page ve Brin, Google’ı 21 yıl önce kurduklarını belirterek, “Eğer bir insan olsaydı, yuvadan ayrılma zamanı gelmiş olacaktı” dedi

Google'da yuvadan uçma vakti

ABD merkezli internet devi Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page, çatı şirketi Alphabet’teki yöneticilik görevlerinden ayrıldı. Şirketten yapılan açıklamada, Alphabet Yönetim Kurulu Başkanı Sergey Brin ve CEO Larry Page’in görevlerini bıraktıkları belirtildi.

Açıklamada Google CEO’su Sundar Pichai’nin bundan böyle Alphabet CEO’su olarak da görev yapacağı, yönetim kurulu başkanlığına ise atama yapılmayacağı ifade edildi. Brin ve Page’in Alphabet yönetim kurulunda yer almaya devam edecekleri kaydedildi.

Yetişkin oldu

Yönetim değişikliği, şirketin kişisel verilerin korunmasıyla ilgili ihmallerinin ve piyasadaki tekel benzeri konumunun ABD ve Avrupa’da düzenleyici kurumlar tarafından sorgulanmaya başlandığı döneme denk gelmesi dikkati çekti.

Page ve Brin ayrılma kararıyla ilgili yaptıkları açıklamada, şirketin kurulmasından bu yana geçen 21 yılda evrildiğini ve olgunlaştığını vurgulayarak, “Bugün, 2019’da eğer şirket bir insan olsaydı, 21 yaşında genç bir yetişkin olacak ve yuvadan ayrılma zamanı gelmiş olacaktı” ifadesini kullandı.

893 milyar dolar

Page ve Brin, Google arama motorunu ilk kez 1996’da ABD’de Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri alanında doktora yaparken araştırma projesi olarak tasarlamaya başlamıştı.

4 Eylül 1998’de özel bir şirket olarak kurulan Google, 19 Ağustos 2004’te halka arz edilmişti. Google’ın çatı şirketi Alphabet’in piyasa değeri 893 milyar dolar civarında bulunuyor.

Larry Page

Google’ın temel algoritmalarının geliştiricisi olan Larry Page 26 Mart 1973’te, ABD’nin Michigan eyaletinde doğdu. Bugün 59.3 milyar dolarlık kişisel serveti bulunan Page, evli ve iki çocuk sahibi.

Googleda yuvadan uçma vaktiSergey Brin

Rus Yahudisi bir ailenin çocuğu olan Brin, 21 Ağustos 1973’te, Moskova’da doğdu. Stanford Üniversitesi’nde doktora yaparken, arkadaşı Larry Page ile birlikte Google’ı kurdu. Kişisel serveti 56.6 milyar dolar.

Acıkan yunuslar sahilde balık avladıBursa'nın Mudanya ilçesinde kendini gösteren yunus balıkları, sıkıştırdıkları balık sürüsünü avlayarak karınlarını doyurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber