Halı en karlı yatırım aracı

Halı en karlı yatırım aracı

Zehra GÜNGÖR

Antika ve fuarcılık konusunda çalışmalar yapan İde Fuar Tanıtım ve Organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Simavi, halı ve kilimin yatırım araçları olarak geleceğinin olduğunu söylerken, İstanbul'da uygun bir yer bulabilirse, yeni bir fuar ve sergi alanı yaratmayı, endüstriyel tasarım fuarı ve bir restorasyon okulu açmayı düşünüyor
BU haftaki konuğumuz Kültür sanatları Vakfı KÜSAV ve İde Fuar Tanıtım Organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Simavi. Simavi, eşi Haldun Simavi ile birlikte Türkiye'nin dış dünyada tanıtımını da gönüllü olarak yürütüyorlar. Çiğdem Simavi ile Kasım ayında açağı antika sergisi ve bu sergideki işadamlarının özel koleksiyonlarını, yatırım aracı olarak hangi antikanın daha çok getirisi olabileceğini konuştuk.
Neden fuarcılığa başladınız? Neden antika fuarları yapıyorsunuz?
-
Fuarcılık, eşimin gazetecilik döneminde başladı. Antika fuarının başlamasıyla da antika gündeme geldi. Antikaya olan merakım daha önce de vardı, ama hiç bir zaman büyük bir koleksiyoner olmadım. İki yıl gazetenin müzayadaleri ve fuarları yapıldıktan sonra bu işe ben de karıştım, İngiltere'den antikacılar geldi. Böylelikle daha düzgün bir müzayede işine girdik ve iş çok büyüdü. Daha sonra ben sadece hizmet verme şeklinde bu çalışmalarımı yürüttüm.
Önce antikaydı, sonra dekorasyon oldu. Neden ürün çeşitlemesine gittiniz?
-
İngilterede ben fuarları gezmeyi çok severim. Bir çadır içinde yapılan dekorasyon fuarına gitmiştim. Türkiye'de de bunları ufak çapta biraraya getirelim dedim.
Çiğdem Simavi denince akla artık fuar ve organizasyon geliyor..
-
Sadece iki tane, keşke daha fazlasını yapabilsek. Önce amatörce başladım, sonra iş çok profesyonelleşti.
Bununla kalmayacaksınız herhalde?
-
Bundan sonra hiç yapılmamış bir şeyi yapmak istiyorum. Bu da endüstriyel tasarım fuarı olacak. Bu daha çok yeni, bir proje dahilinde. Dışarıda başarılı olmuş tasarımcılarımızı buraya getirmek, onları tanıtmak, ürünleri sergilemek ve yarışma açmak istiyorum. Bir de büyük bir arazi bulduğum zaman, iyi bir yer olursa İstanbul'da bir sergi ya da fuar merkezi kurmayı düşünüyorum.
Türkiye'nin tanıtımına katkısı olan birisisiniz. Bu nedenle, Türkiye'nin dışarda tanıtımı için hiç birşey düşünmüyor musunuz?
-
Yurtdışında bir sergi açmayı düşünüyoruz. Eskiden yapılanların yenilerini de yaparak sergilemeyi düşünüyoruz. Çinilerimiz ve halılarımız var. Bunların örnekleriyle yapılmış yeni ürünleri, eski desenlerle yapılan yeni kilimleri, onların özelliklerini koruyarak, seramikleri yapmak ve sergilemek olabilir. Ayrıca yeni hat sanatçılarının hatları da olabilir.
Sizin gibi insanların Türkiye'nin tanıtımı için nasıl yardımları olabilir?
-
Türkiye'ye gelenler Türkiye'yi daha başka boyutlarda da tanıyorlar. Bir ülkeye sıradan bir turist olarak giderseniz, iyi bir otelini görüyorsunuz, ev hayatını ve insanları tanımadan dönebiliyorsunuz. Bizim ev sahipliğimizle bir türlü örf ve adetleri, yemekleri tanıtıyoruz. Bu bir anlamda Türkiye'nin tanıtımı oluyor. Bir katkımız oluyorsa ne mutlu.
KÜSAV ne yapacak bundan sonra?
-
Eskiyi yaşatmaya çalışıyoruz. Bir restorasyon okulu açmak istiyorum. Gerek resim, gerekse porselen konusunda öğrencileri eğitmek istiyorum. Onları yurtdışına yollamak, onlara burs sağlamak istiyorum. 2000 yılına girmeden önce bunu yapacağız.
Türkiye'de antika ve benzeri objelere yatırım yapmak isteyen olursa, en fazla getirisi olan nedir?
-
Bana göre bu halı ve kilim. Eski Anadolu halılarımız çok güzel. Hem bulması kolay, hem de zor. Ama artık dışardan bulabiliyorsunuz. Halının dışarıya satışı yasak değil. Hatta gençlere de öneririm, yeni yapılan halılar var, onları toplayabilirler. Bu halı ve kilimler bilinçli olarak toplanırsa, artı değer getirecektir. Yeni hattatların eserleri de toplanabilir. Eskiler daha ne kadar değer kazanır ki.. O nedenle yeniyi alıp, yeninin değerlenmesini beklemek gerekiyor.
Yatırım anlamında tablo mu halı mı?
-
Her ikisi de başa baş gider.
Koleksiyoncuların topladıkları objeleri başkalarıyla da paylaşma misyonları olmalı mı?
-
12 Kasım'da özel sergileri gündeme getireceğiz. Tezcan Yaramancı'nın tombaklarını sergileyeceğiz. Onlar bu fikre çok açıklar. Ama bazı insanlar da bunu istemiyorlar. Ayrıca Erdoğan Demirören'in özel işlemeler koleksiyonunu sergileyeceğiz. Alem ve düğme koleksiyonlarını sergileyeceğiz. Bunu fuarlara kültür katmak için yapıyoruz.


Polis, trenin çarpmak üzere olduğu aracın sürücüsünü son anda kurtardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber