Geri Dön

‘Halk iyi, bankalar iyi, özelde korkacak bir şey yok’

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, sanayi üretiminin rekor oranda düştüğü gün ekonomiyi şu sözlerle değerlendirdi: “Hane halkının, bankaların durumu iyi. Özel sektörde de korkulacak bir durum yok”

‘Halk iyi, bankalar iyi, özelde korkacak bir şey yok’

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, “Hane halkının durumu iyi. Bankaların durumu iyi. Özel sektörde de çok kötü bir durum yok” dedi. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) toplantısında, “Küresel Kriz ve Türkiye Ekonomisi” konulu bir konuşma yapan Şimşek, ortalık toz dumanken, hangi tedbir alınırsa alınsın çok fazla etkili olmadığını ifade etti.
Geçen ay bazı sektörlerde yaptıkları vergi indiriminin etkilerini gördüklerini, otomotivcilerin şu anda artık 24 saat üretim yaptığını dile getiren Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Hane halkının durumu iyi. Bankaların durumu iyi. Özel sektörün durumundan da o kadar çok korkulacak... Birtakım kırılganlıklar var. Çok kötü bir durum yok. Devletin durumuna gelince; biz son yıllarda evimizi düzene koyduk. Bütçe açıklarını azalttık. Kamu borçlanma ihtiyacını azalttık. Küresel krizin derinleştiği 2008’de dahi, AB tanımlı kamu borç stoku sabit kaldı.”

‘Bedelli askerlik çalışması yok’
Bu yıl kamu finansman dengelerinin biraz bozulacağını kaydeden Şimşek şöyle devam etti:
“Ekonomik faaliyetlerde bir daralma yaşandığı için gelirlerimizde azalma olacak. Bunun, küresel şokun etkisi olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Önemli olan orta vadeli mali disiplini korumak, mali sürdürülebilirliği ön planda tutmak. Aynı zamanda böylesine bir krizde reel sektörü desteklemek.” Şimşek, bedelli askerlik konusunda ise şu anda bir çalışma olmadığını açıkladı.

‘Çok erken önlem aldık, keşke numara verseydik’
Mehmet Şimşek, geçen yılın ikinci çeyreğinden itibaren kamu harcamalarında ciddi bir artış sağladıklarını, krize karşı çok erken önlem almaya başladıklarını ifade ederek şunları söyledi:
“Eylül ayından sonra da çok ciddi birtakım tedbirler ortaya koyduk. Adını paket koymadık. Herhalde bizim o dönemdeki eksiğimiz... Bunları numaralandırsaydık, paket diye, belki algılama farklı olurdu.”

‘Halk krizde altın ve bono aldı, kazandı’
Devlet Bakanı Şimşek, ciddi bir şekilde gerek altın gerek döviz gerek Hazine bonosu alanların bu krizden kazançlı çıktığını vurgulayarak şöyle dedi:
“Türkiye’de hanehalkının durumu o kadar kötü değil. Eğer hakikaten hane halkı çok fazla borçlu değilse, faizler düşüyorsa ve servette bir erime yoksa normalleşme dönemi başlayınca hane halkı tekrar eski günlerine döner, ekonomiyi destekleyici olur.”

Köpeğe kalaslı dayak cep telefonuna yansıdıYalova’nın Çiftlikköy ilçesi Aşağı Gacık mevkisinde köpeğini kalasla döven Hasan A. adlı şahsın uyguladığı vahşet cep telefonuna yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber