Havada grev yerde eylem

Hava - İş Sendikası’nın başlattığı iş yavaşlatma eyleminin merkezi Atatürk Havalimanı’ydı. Yüzlerce seferin iptal edildiği havaalanı olağanüstü bir gün yaşadı.

Havada grev yerde eylem

Uçuş ekranında bazı uçuşların karşısında ‘iptal’ bazılarında ise 3-5 saate varan ‘rötar’ yazıyordu. Bütün koltuklar dolmuş, yer bulamayanlar bagaj veya yerlere oturmuş, beklemekten yorulanlar da uykuya yenik düşmüştü. Gece 03.00’da başlayan eylem yolcuların tüm planlarını altüst etmişti. Kimi ameliyatına yetişemediğini söylüyordu kimi ihaleye...

Acil durum planı?
Yolcular arasında eyleme tepki gösteren de vardı, destek veren de... Mühendis Ercan Acar, gece 02.00’dan itibaren Ankara’ya gitmeye çalıştığını belirterek, THY’nin acil durum planının olmaması ve mesaj göndermemesine tepki gösterdi. Sendika temsilcisi Kabin Amiri Efem Çaycı’nın işten atıldığını öğrenen arkadaşları ise göz yaşlarını tutamadı.
Dış Hatlar Terminali’nin gidiş bölümünde ise sabah saatlerinde yaşanan karmaşa öğleden sonra azaldı. Uçuş ekranında Malaga, Nurnberg, İrlanda ve Ukrayna uçuşları için ‘iptal’ ibaresi yer alırken, Frankfurt ve Bologna uçuşları 7 saat rötarlı yapıldı. Eşi Esvenya ile Güney Afrika’dan İrlanda’ya gitmeye çalışan Richard Williamson, “Sabah 05.00’dan beri bekliyoruz. Öğlen 12.15’te uçuşun iptal edildiğini öğrendik. Bilet değişimi ve otel işlemleri sırasında insanlar birbirini itiyordu. Sürtüşmeler yaşandı” diye konuştu.

Protesto dışarı taştı
Havalimanın dışında da tepki hakimdi. THY çalışanları Dış Hatlar bölümünün önünde biraraya gelerek THY yönetimini slogan ve alkışlarla protesto etti. Çoğunluğu hosteslerden oluşan eylemcilerden bazıları THY İnsan Kaynakları tarafından arandıklarını ve işten çıkarıldıklarının kendilerine söylendiğini anlattı. İsmini vermeyen bir kabin görevlisi de, THY’nin gönderdiği ‘Eyleme katılan tazminatsız işten atılır ve para cezası alır’ şeklindeki mesajı göstererek, “Tehditle insanları korkutmaya çalışıyorlar” dedi. Eylem yapan kabin görevlileri kokpit ekibinin eyleme destek vermemesini de eleştirdi. Teknik ekipten bir grubun da eyleme katılımı büyük alkış aldı. Çok sayıda çevik kuvvet ekibinin bulunduğu bölümde oluşan görüntü Türkiye’ye giriş yapan turistleri de şaşırttı.

Karaköy'de tepki çeken saldırıKaraköy'de bir kadın, yolda yürüyen başka bir kadına saldırdı. Güvenlik kamerasına yansıyan olay sosyal medyada tepkiye neden oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber