Geri Dön

Her kesim kemer sıkacak

Her kesim kemer sıkacak

Hazine Müsteşarı Eğilmez, şu anda durumun "flu" olduğunu, radikal tedbir alınmazsa enflasyonun siyasilere faturasının çok ağır olacağını söyledi

SON günlerde hükümetin ekonomi yönetiminde görüş ayrılıkları olduğu sık sık dile getirilirken, özellikle Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez'in adı gündemden hiç düşmedi. Eğilmez, hafta sonu başlayacak IMF - Dünya Bankası toplantıları öncesinde görüşlerini Milliyet'e açıkladı ve Türkiye ekonomisinin durumunun "flu" olduğunu, alınması gerekli önlemler alınmadığı takdirde bir "iyileşme" beklenmemesi gerektiğini söyledi.
Hong Kong görüşmelerinde IMF ve Dünya Bankası'na bir ekonomik paket sunulmayacağını belirten Eğilmez, IMF heyetinin Ekim ayında Ankara'ya geleceğini, o zamana kadar DPT, Hazine ve Maliye tarafından üzerinde çalışılan önlemlerin ortaya çıkacağını, hükümetin de bu önlemlerle ilgili kararının netleşeceğini vurgularken, şöyle konuştu: "Asıl önemlisi 1998 bütçesinin hazırlıkları tamamlanmış, ilkeleri belirlenmiş olacak. 1998 bütçesinde faiz dışı dengenin fazla verecek şekilde oturtulması gerek. Maliyedeki arkadaşlar bu yönde çalışıyorlar. Kısa vadede Türkiye' de ekonomik bir kriz görmüyoruz. Ancak bütçede faiz dışı dengenin ilk kez bu yıl açık veriyor olması çok ciddi bir boyut. O nedenle 1998 bütçesi çok önemli. O zaman finanse edilebilir açık uygulamaya girebilir" dedi.

Enflasyonu bir senede radikal önlemlerle yüzde 20'ye indirmenin mümkün olduğunu söyleyen Eğilmez, şöyle konuştu: "Türkiye'de bu yapılamaz. Ücretlerde, tarım fiyatlarında, diğer alanlarda bırakın dondurmayı, aksine yarı yarıya reel olarak aşağı çekmek lazım. Bu çok güç. O nedenle biz enflasyonu gelecek yıl belirli bir düzeyin altına indirdikten sonra kademeli olarak 2000 yılında da yüzde 20'nin altının hedeflenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu mevcut politikalarla sağlanamaz. Enflasyon siyasetçiye çok ağır fatura ödetecek bir noktaya doğru gidiyor. Geçmişte bu böyle değildi. Artık siyasetçi 'enflasyon üç puan artsın, toplumun bazı beklentilerinide karşılayalım' diyemez." şeklinde konuştu.
Ekonomi yönetiminin uyumu ya da uyumsuzluğu konusunda görüş açıklamasının söz konusu olmadığını da belirten Eğilmez, "O bizim dışımızda. Ama ekonomi bürokrasisinin uyumunun tam olduğunu söyleyebilirim. Son derece uyumlu bir ekip iş başında. Biz sonuçta teknik, bürokratik kadroyuz. Önemli olan siyasi kararlılık. Biz önerilerimizi yapar, seçeneklerimizi sunarız. Bunlar da bilinmeyen şeyler değil" dedi.

* Sosyal güvenlik açıklarının kapatılması için hemen önlemleri yürürlüğe koymak gerek. Vergi reformu hemen yürürlüğe konulmalı.
* 1998 bütçesi çok önemli. Enflasyon hedefinin doğru konulması lazım. Can acıtıcı bazı önlemler, nisbi kemer sıkma olacak ama sadece çalışanlar değil, bütün kesimler için.
* Hazinenin şeffaflaşması konusunda atılan adımlar sürecek. Şayet bütçenin faiz dışı dengesi kurulur, finanse edilebilir açık uygulaması yaşama geçirilebilirse, amacımız şeffaflığı üç, altı aylık, hatta 2000 yılına kadar bir yıllık hale getirmek. 1998 yılında ayrıca ilk alıcılı ihale sistemine geçmeyi, denemeyi düşünüyoruz. Buna başlayacağız.
* Hazine kağıtlarından stopaj kesilmesi ve yılbaşından itibaren yürürlüğe girecek faiz gelirlerinin beyanı uygulamasına karşıyım. Bu uygulamadan vazgeçilmesi ya da ertelenmesi için Maliye Bakanlığı'na yazı gönderdik. Uygulama borçlanma maliyetlerini yükseltiyor.


Aksaray'da tedbiren hastaneye kaldırılan 10'u Çinli 12 kişi taburcu edildiAksaray'da 'korona virüs'üne karşı tedbir amacıyla hastaneye kaldırılan 10'u Çinli 12 kişi taburcu edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber