Hidrolik çatlatmayla 4 kuyu açacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Hidrolik çatlatmayla bu yıl içinde 4 kuyu planlıyoruz. Biri Trakya’da olacak, 3’ü Güneydoğu’da. Bu, ABD’nin geliştirdiği bir teknoloji. Onlar üretimlerini katladı ve gaz ihraç eder hale geldi. Aynı tekniği şimdi Türkiye’de kullanmaya başlıyoruz” dedi.

Hidrolik çatlatmayla 4 kuyu açacağız

10. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’nda konuşan Bakan Dönmez, Diyarbakır ve Siirt’te 3 petrol keşfi yapıldığını, bunlardan günlük 1650 varil üretim sağlandığını belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye’de ilk defa hidrolik çatlatmayla petrol üretimi gerçekleştirildi. Özel sektörde de bu tekniği kullananlar var. Böylece üretim artışı sağlanacak. Burada her sahada bu teknoloji kullanılmıyor. Klasik yöntemle alınabilecek yerlerde klasik yöntemle sondajlı üretim yapacağız. Zorlandığımız yerlerde bu çatlatma yöntemini kullanacağız. Üretimde bir artış olacağı konusunda ümitliyim. Şu anda Türkiye Petrolleri günlük 47 bin varili geçti. Bu sene hedefimiz, üretimde günlük 50 bin varilin üzerine çıkmak.”

10 milyar $ yatırım

Dönmez, Türkiye’nin Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında 2023’e kadar 10.9 milyar dolar yatırım gerçekleştireceğini belirterek, “2017 ve 2018 yıllarında tüm sektörlerde yaklaşık 1.2 milyar dolar yatırımla yaklaşık 1 milyon ton eş değer petrol (TEP) enerji tasarrufu sağladık. 2023’e kadar birincil enerji tüketimimizdeki yaklaşık yüzde 14 azalma ile sera gazı salımında da 66 milyon ton karbondioksit azalımı sağlamış olacağız” dedi.

Enerji Sermaye Fonu

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılması gereken düzenlemeler tamamlandıktan sonra ısı yalıtımı için sağlanacak kredilerin uzun vadeli ve ödenebilir hale getirileceğini belirten Dönmez, çok düşük aylık taksitlerle ısı yalıtımının yaptırılabileceğini dile getirdi.

Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Enerji Girişim Sermaye Fonu ile ilgili bakanlıklar, sektör ve banka temsilcilerinin birçok kez bir araya geldiğini anlattı. Sektörün finansman ihtiyacının ve yeniden yapılandırmanın ele alındığını aktaran Dönmez, “Bu konuda bir inisiyatif kullanılarak ortak girişim fonu üzerinden finansman sıkıntısı çeken projeler rahatlatılacak” dedi. Dönmez, fonun çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Hidrolik çatlatmayla 4 kuyu açacağız

Doğal gazda indirim

Bakan Dönmez, Rusya ile doğal gaz görüşmelerine ilişkin olarak, “İndirim dahil olmak üzere miktarlarda esneklik gibi konular kendileriyle paylaşıldı ama Gazprom yetkilileriyle hem BOTAŞ’ın hem de Gazprom’dan gaz ithal eden özel sektörün bir araya gelerek sonuç alması gerekiyor” dedi.

“Barış Pınarı Harekatı’nda, sahadaki gerçekleri dünyaya anlattık”İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İletişim Başkanlığı’nın 2019 Yılı Değerlendirme Programında yaptığı konuşmada, ülkenin ihtiyacı olan birçok önemli çalışmaya imza attıklarını söyledi.“Derdimiz, bölgede ve dünyada söz sahibi olan ülkemizin yükselişine yakışır nitelikli ve değerli çalışmalar gerçekleştirmek ve milletimizin sesini, devletimizin haklı mücadelesini bütün dünyaya duyurmaktır.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber