"Hızlı tren İskenderun'u canlandıracak"

TCDD 6.Bölge Müdürü Oğuz Saygılı İskenderuna kurulacak olan Hızlı Tren Projesi ve terminali ile ilgili bilgiler verirken proje ile yük, yolcu ve lojistik alanında büyük artışlar sağlayacağına dikkat çekti.

"Hızlı tren İskenderun'u canlandıracak"

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında üyelere bilgi veren TCDD 6.Bölge Müdürü Oğuz Saygılı, hızlı tren projesinin hayata geçirilmesi ile İskenderunda yolcu, yük ve lojistik yönden önemli artışlar sağlanacağını söyledi. TCDD 6.Bölge müdürü Oğuz Saygılı, Hızlı Tren projesi ile ilgili İskenderunda yapılacak olan Gar binası için tekliflerin alındığını belirterek şunları söyledi:

Hazırlamış olduğumuz proje de İskenderun, Sarıseki, Payas, Dörtyol Erzin Adana güzergahı üzerinde hızlı tren projesini hayata geçirmek için alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. İskenderuna yapılacak olan son derece modern ve yeni Tren Garı için talepler de alıyoruz ve değerlendiriyoruz. Öncelikle Sarıseki İsdemir-Sarıseki istasyonları arasında bulunan ve sanayi kuruluşlarına hitap eden 6 adet hemzemin geçit alt geçide dönüştürülecektir. İsdemir İstasyonu İskenderun cihatinden ayrılarak yaklaşık 2 bin 600 metre uzunluğunda bir iltisak hattı bağlantısı ve yaklaşık 320 dönüm büyüklüğünde İskenderun OSBye Yük Merkezi planlanmaktadır. Proje firmasına yer teslimi yapılmış olup, çalışmalar devam etmektedir. 2018 Ağustos ayı sonunda tamamlanması planlanmaktadır. Bunun yanı sıra Toprakkale-İskenderun hat kesminde 38 adet hemzemin geçit bulunmaktadır. Bu hemzemin geçitlerin alt veya üst geçit yapılarak iptal edilmesi için Hatay Valiliğinden olur alınmış ve projelendirme çalışmalarına başlanmıştır. Demir yolunun kotu yükseltilerek ve geosentetik duvar yöntemi kullanılarak hemzemin geçitlerin alt geçitlere dönüştürülmesi planlanmaktadır. Böylece 20 adet hemzemin geçit alt geçit veya üst geçit yapılarak iptal edilecektir. İskenderun Hızlı Tren Garı binasının yoğun yolcu potansiyeline hizmet edebilecek şekilde yapılması sağlanacaktır. Hızlı Tren projesinin hayata geçirilmesi ile İskenderunda gerek yolcu ve yük gerekse lojistik yönden önemli artışlar sağlanacaktır

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, TCDD 6. Bölge müdürü Oğuz Saygılıya İskenderun için son derece önemli bir proje hakkında verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek, günün anısına kahve ve fincan takımından oluşan plaketi takdim etti.

Tartıştığı üvey kardeşi tarafından bıçaklanarak öldürüldüİzmir'in Bayraklı ilçesinde, Efecan Demirtaş (25), tartıştığı üvey kardeşi Alper Demirtaş tarafından evinde bıçaklanarak öldürüldü. Alper Demirtaş (19) polis ekiplerince yapılan çalışmayla kısa sürede yakalanıp gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber