HSBCden iş güvencesi

Demirbankla Türkiyede yaygın bir konuma geleceklerini belirten HSBC Türkiye Genel Müdürü Antika, "Demirbankın insan gücü bizim için çok önemli" dedi

HSBCnin Türk bankacılık sektöründe 10 yıldır yer aldığını ve daha işin başında olduklarını bildiren Genel Müdür Piraye Antika, "Kurumsal ve bireysel bankacılıkta büyümeyi hedefliyoruz. Şube kapatma ve insan kaynağını azaltmak gibi bir amacımız yok. Demirbankın sahip olduğu insan kaynağı bizim için en önemli aktiflerden biriydi" şeklinde konuştu. Önceki gün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bünyesinde bulunan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından Demirbanka verdiği teklifi uygun bulunan HSBC Türkiye Genel Müdürü Piraye Antika, "Demirbank ile Türkiyede geniş bir şube ağı ve müşteri kitlesine sahip olacağız" dedi. Demir Yatırım da var Demirbankın bütün hisselerini satın alacaklarını ifade eden Antika, kurumsal, bireysel bankacılığı ve Hazinenin de bir kısmını devralacaklarını ifade etti.Bankanın bedeli ve kredi varlığı gibi konularda Fon ile yapılan gizlilik anlaşması gereği bilgi vermesinin mümkün olmadığını belirten Antika, bankanın yönetimine ilişkin şimdiden birşeylerin söylenmesinin doğru olmayacağını bildirdi. Demirbankın yurtdışında bulunan bankaları ve Türkiyedeki iştirakleri içinde banka ile birlikte yalnızca Demir Yatırım için teklif verdiklerini bildiren Antika, "Bankanın bazı aktif ve pasiflerini satınalma dışında tuttuk" dedi. İsimde HSBC olacak HSBCnin 200 kadar çalışanı olduğunu belirten Antika, "Bizim için bankacılık sektöründe yerli yabancı banka ayırımı olamaz. Dolayısıyla sektördeki bütün bankalarla rekabet içinde olacağız" diye konuştu. Birleşecek yeni bankanın adı konusunda henüz ortaya çıkan net bir fikrin olmadığını ifade eden Antika, "Ancak isimde HSBC yer alacak" dedi. Neden HSBC? Sektörde HSBCnin Fon tarafından neden uygun görüldüğü konusunda bankanın "Alırsam yalnızca Demirbankı alırım" ifadesinin etkili olduğu belirtiliyor. Demirbanka talip olan diğer alıcıların ise diğer Fon bankaları ile ilgilendikleri belirtildi. Bilanço büyüklüğü 2.35 milyar dolar olacak HSBC, Demirbankın tüzel kişiliği, seçilmiş varlık ve yükümlülüklerini, bilanço büyüklüğü 1.35 milyar dolar oluşturacak şekilde satın almaya karar verdi. HSBCden yapılan duyuruda, Demirbanka HSBC Bank plcye satış ve mülkiyet transferi işlemlerinin 30 Eylül 2001den önce tamamlanmasının beklendiği belirtildi ve şöyle denildi: "Banka, Demirbankın tüzel kişiliğini, seçilmiş varlık ve yükümlülüklerini, bilanço büyüklüğü 1.35 milyar dolar oluşturacak şekilde almaya karar verdi. HSBC, HSBC Bank AŞ ile Demirbankı birleştirerek 2.35 milyar dolar bilanço ve 250 milyon dolar sermaye büyüklüğüne ulaşmayı amaçlamakta." HSBC Bank plc, HSBC Holdingin tamamına sahip olduğu bir yan kuruluşu. 79 ülkede 6 bin 500 ofisi olan banka, 31 Aralık 2000 itibariyle 674 milyar dolar aktif büyüklükle en büyük finans kuruluşlarından biri. Türkiyede faaliyet gösteren HSBC Bank AŞ ise, 2000 sonu itibariyle 727.9 trilyon liralık aktif büyüklüğe sahip. 1990da kurulan bankanın, yedi şubesi ve 110 personeli var.

'Sosyal medya' tuzağıyla pusu!Adana'da iki kişinin sokakta silahla vurularak yaralanmasıyla ilgili gözaltına alınan biri kadın 7 zanlıdan 3'ü tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber