Geri Dön

Hükümetten 2 milyar dolarlık yatırım müjdesi

Hükümetle özel sektörü bir araya getiren Yatırım Destekleme ve Tanıtım Ajansı’nın “Danışma Kurulu” toplantısında, küresel krize rağmen Türkiye’ye yatırım çekilmesi için alınacak önlemler masaya yatırılarak, Körfez sermayesine odaklanılması kararlaştırıldı

Hükümetten 2 milyar dolarlık yatırım müjdesi

Toplantıda, hükümet kanadı 3 dev yatırım müjdesi verdi. Türkiye’ye otomotiv, metal, maden sektörlerinde toplam 2 milyar dolarlık yabancı yatırım geleceği, 30 bin kişiye istihdam olanağı doğacağı belirtildi. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), toplantıda, yabancı yatırımları çekmenin önemli olduğunu ancak önceliğin mevcut yatırımları ayakta tutmaya verilmesini istedi.
Başbakanlık Yatırım Destekleme ve Tanıtım Ajansı’nın “Danışma Kurulu” toplantısı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında başladı.
Basına kapalı bölümüne Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’in başkanlık yaptığı toplantıya, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alparslan Korkmaz, Sayıştay Başkanı Mehmet Damar, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, MÜSİAD Başkanı Cihat Vardar, TOBB Başkan Vekili Halim Mete, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kibar, Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince ve üst düzey bürokratlar katıldı.

Zonguldak’ta otomotiv yatırımı
Toplantıda hükümet önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelecek üç önemli yatırımı isim vermeden açıkladı. Zonguldak Filyos’ta olması beklenen 1 milyar dolarlık otomotiv projesi ile, metal ve maden sektörlerindeki 500’er milyon dolarlık 3 yabancı yatırımın onaylandığı belirtildi. Söz konusu yatırımların doğrudan 6 bin, dolaylı olarak ise 30 bin kişiye iş imkanı yaratacağı belirtildi.

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar Manisa'daki depremi yorumladıAFAD'ın duyurduğu Manisa'daki 5,4'lük büyüklüğündeki deprem İstanbul ve İzmir'i de kapsayan geniş bir çevrede hissedildi. Vatandaşlar depremin neden bu kadar geniş bir çevrede hissedildiğini merak etmeye başladı. Peş peşe meydana gelen son depremler ile CNN TÜRK'e konuşan uzmanlar konuya açıklık getirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber