İki uçak arasında 1305 tesadüfü

LUFTHANSA Havayolları’nın İstanbul- Frankfurt seferini yapan LH-1305 sefer sayılı yolcu uçağında yapılan bomba aramasının ardından, Türk Hava Yolları’nın TK-1305 sefer sayılı İstanbul-Malaga seferini yapan yolcu uçağı da bomba ihbarı nedeniyle geri döndü.

Son dönemde THY uçaklarına yönelik bomba ihbarları dikkat çekiyor. Bugün ilginç bir olay yaşandı. Önce Frankfurt seferini yapan Lufthansa hava yollarına ait LH-1305 sefer sayılı uçak pilotun kargodan ses duyması üzerine İstanbul'a geri döndü. Arama yapıldı.

Daha sonra ise Malaga seferi için havalanan TK-1305 sefer sayılı THY uçağı bomba ihbarı üzerine İstanbul'a geri döndü.

THY UÇAĞINA BOMBA İHBARI

Türk Hava Yolları’nın TK-1305 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi TC-JHL kuyruk tescilli yolcu uçağı saat 10.00’da Malaga seferini yapmak üzere Atatürk Havalimanı’ndan havalandı. Uçak havalandıktan kısa bir süre sonra emniyet ekiplerine gelen bomba ihbarı nedeniyle THY uçağının geri dönmesi istendi.

Bunun üzerine Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi, uçağın kaptan pilotu ile irtibata geçti. Uçak saat 11.00’da Atatürk Havalimanı’na sorunsuz bir şekilde inişini gerçekleştirirken, uçak bomba araması için güvenlik bir park alanına çekildi.


Uçakta aramalar devam ediyor.

LUTFHANSA DA GER İDÖNDÜ

Frankfurt seferini yapan Alman Lufthansa Hava Yolları’nın yolcu uçağı ise, sabah pilotun kargo bölümden ses duyması üzerine Atatürk Havalimanı’na geri döndü.

Lufthansa Havayolları’nın LH-1305 sefer sayılı Airbus A321 tipi yolcu uçağı Frankfurt seferini yapmak üzere saat 06.10’da 180 yolcusuyla Atatürk Havalimanı’ndan havalandı. Uçak havalandıktan kısa bir süre sonra pilot, uçağın kargo bölümünden bir ses duydu.

Bunun üzerine uçağın kaptan pilotu Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi’yle irtibata geçerek geri döneceğini bildirdi. Uçak saat 07.10’da sorunsuz bir şekilde inişini gerçekleştirdi. Pilotun ‘Kargo bölümünden ses duydum, bomba araması yapılsın’ sözlerine üzerine, uçak güvenli bir park alanına çekildi. Yolcular terminale alınırken, polis kabin ve kargo bölümünde güvenlik prosedürü gereği arama yaptı.

Valizler uçak altına getirilen mobil X-Ray cihazıyla kontrol edildi.

22 Kasım 2019 Haftanın Özeti22 Kasım 2019 Haftanın Özeti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber