Geri Dön

IMF ile anlaşma bahara kaldı

IMF ile anlaşma bahara kaldı

Başbakan Yılmaz'la görüşen IMF Başkanı Camdessus, olası anlaşma konusunda "henüz işin başındayız" diyerek, müzakerelerin birkaç ay içinde tamamlanabileceğini bildirdi

Devlet Bakanı Taner ise, IMF'nin istediği "ilk yıl hedefleri güçlendirilmiş" program için hükümetin "görüşbirliğine gerek olmadığını" belirterek, "Sorumlu bakan benim. İmzayı Merkez Bankası Başkanı ile ben atarım" dedi
IMF ve Dünya Bankası heyetleri Ocak 1998'de Ankara'ya geliyor

ANASOL - D hükümeti ile Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında aylardır devam eden görüşmelerde, Türkiye'nin ekonomik istikrar programının bir kredi paketiyle desteklenmesi yönünde henüz somut aşama sağlanmadığı ortaya çıktı.
IMF, Ankara'nın enflasyonla mücadele programında "destek" olma konusunda kararlılık bildirdi; ancak programın ayrıntıları üzerindeki görüş farklılıklarının henüz giderilmediği anlaşıldı.
Fon yönetimi, Türkiye'ye "kredi verilmesinin gerekmeyebileceğini" de ifade ederken, IMF'nin desteğinin şu anda "iktisadi bir programdan ziyade, siyasi niyet beyanı düzeyinde kaldığı" netleşti.
"İlk yıl hedefleri güçlendirilmiş, önden yüklemeli (front loaded) bir kemer sıkma programı" üzerinde ısrar ettikleri öğrenilen IMF yetkililerinin, müzakereler için Ocak 1998'de Ankara'ya gitmesi kararlaştırıldı.
Başbakan Mesut Yılmaz ile görüşen IMF Başkanı Michel Camdessus, bunun ilk buluşmaları olduğunu vurgulayarak, "Somut hiçbir programı konuşmadık" dedi.
"Türkiye'nin çözmesi gereken en acil, en zor ve üzerine kararlılıkla gidilmediği takdirde, ekonomiyi en fazla aşındıracak unsurun, muazzam enflasyon oranı olduğu konusunda kolaylıkla anlaştık" diyen Camdessus, Türk başbakanının, "bu sorunu çözme konusundaki kararlılığından çok etkilendiğini" belirterek, "IMF olarak, Türkiye'nin bu çabasına destek vermek için, elimizdeki olanaklar çerçevesinde herşeyi yapmaya kararlı olduğumuzu bildirdim" diye konuştu.
IMF Başkanı, henüz "somut bir anlaşma ortamına gelinmediğini" ise, "Bu aşamada, sadece görüşüp fikir alışverişi yaptığımız, bu sorun konusundaki deneyimlerimizi sizin ülkenize sunduğumuz bir süreçten geçiyoruz. Çalışmayı sürdüreceğiz. Çok yakında IMF uzmanları Ankara'ya giderek, durumun tam bir analizini yapacak ve hükümete, bu sorunla en iyi biçimde başa çıkmanın ve sadece büyüme şansını korumanın değil, düzenli ve yüksek kaliteli büyüme için daha güçlü zemin oluşturmanın yolunu gösterecek" diye anlattı.
"Hükümete bir dizi seçenek sunacağız. Kararı hükümetin vermesi gerekecek" diyen Camdessus, "Bir kredi paketi olacak mı" sorusuna, "Henüz orada değiliz. Gerekirse olabilir. Ancak muhtemelen gerekmeyecek" yanıtını verdi.

Milliyet'e bilgi veren Fon kaynakları, Türkiye'nin hedefleri üç yıla yayılmış bir program yerine, ilk yıl hedeflerinin güçlendirilmesiyle, IMF dilinde "önden yüklemeli" diye tanımlanan bir programa geçmesinin "kredi anlaşması için şart" olduğunu belirttiler.
Camdessus ise, "Türkiye, sizin önerileriniz çerçevesinde, önden yüklemeli bir programa dönüyor mu" sorusunu, "Şimdiden doğru yönde bir ilerleme sağlamış durumdalar. Başbakan'ı bu nedenle kutladım dedi.
Ancak ilk yılda sert önlemler gerektiren bir programın Türkiye'nin siyasi ortamında uygulanabilirliği konusundaki kaygıları da ima eden Camdessus, "Bütün seçenekleri açık tutmak zorundayız, birlikte çalışmayız. Biz en iyi seçeneği öneririz, ama sizin hükümetiniz Türkiye'deki durumu inceleyip, neyin işleyebileceğine karar verecek" dedi.

IMF ile anlaşmanın olası tarihi, Yılmaz - Camdessus görüşmesinden sonra, "en az birkaç ay daha" ertelendi.
Camdessus "Müzakereler ne zaman tamamlanacak" sorusunu, "birkaç ay içinde" diye yanıtladı.
Devlet Bakanı GFüneş Taner ise, "Eğer klasik stand - by anlaşması isteseydik, çoktan anlaşma sağlanmış olurdu. Klasik stand - by değil o yüzden uzun sürüyor" dedi ve "İstikrar önlemlerinin aciliyeti yok mu" sorusu üzerine, "1998 içinde (IMF ile) anlaşma olur ki, yılın ikinci yarısından itibaren sonuç alalım" yanıtını verdi.

Elazığ'da meydana gelen depreme kitapçıda yakalandılarGelen son dakika bilgisine göre Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi daha sonra depremin büyüklüğünü 6.5 olarak güncelledi. AFAD ise depremin büyüklüğünü 6.8 olarak açıkladı. 21.08'de 5.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. 21.17'de 5.1 şiddetinde bir artçı sarsıntı daha meydana geldi. AFAD'dan yapılan son açıklamaya göre 6 kişi hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber