İnternetten satılan ev tarhanasına vergi yok

AK Parti’nin, “ekonomi alanında destek” amacıyla hazırladığı kanun teklifine göre evde dantel, tarhana, mantı yaparak internetten satan ev kadınlarına gelir vergisi muafiyeti geliyor.

İnternetten satılan ev tarhanasına vergi yok

Teklife göre, başta ev hanımları olmak üzere, oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, dokuma mamulleri, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlara sağlanan gelir vergisi muafiyeti genişletilecek.

Tazminata muafiyet

Düzenlemeyle yıllık asgari ücretin brütünü aşmayacak şekilde internet ve benzeri elektronik ortamda bu ürünleri satanlar gelir vergisinden muaf olacak.

Teklifteki bir başka düzenlemeyle, işten ayrılan işçinin tazminatlarından kesilen gelir vergisinin, mahkemeye başvurmadan işçiye iadesi sağlanacak.

Teklife göre, 27 Mart 2018’den önce işten ayrılan hizmet erbabına, karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında yasal haklarına ek olarak ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi ödeme ve yardımlardan yapılan gelir vergisi kesintisinin iadesi sağlanacak.

‘e-bilet’e düzenleme

Teklifte e-bilet ile ilgili yapılan düzenlemeyle, özellikle sinemalarda kaydedici cihaz alma zorunluluğu kaldırılacak. Buna göre, e-bilet uygulamasına dahil olacak mükelleflerin ödeme kaydedici cihaz zorunluluğuna tabi tutulmadan eğlence vergisinin beyan ve ödeme usulünün e-bilet yoluyla gerçekleşmesine imkan verilecek.

Kupa finaline KDV istisnası

Teklife göre, Türkiye’de oynanacak olan 2019 UEFA Süper Kupa Finali ve 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali müsabakaları dolayısıyla yapılacak mal teslimleri ve hizmet ifaları KDV’den istisna tutulacak. Kupa finallerinde oynayacak yabancı takımlar, müsabakalara ilişkin Türkiye’de elde ettikleri kazanç ve iratları dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulacak.

İnternetten satılan ev tarhanasına vergi yok

Prim desteği

Teklifin enerji sektörüyle ilgili maddesine göre, ülke çapında otogaz faaliyeti yapılması için birden fazla dolum tesisine sahip olma zorunluluğunda değişiklik yapılacak. Buna göre tüplü LPG faaliyeti yapmak, otogaz LPG faaliyeti yapmanın ön şartı olmaktan çıkarılacak. Düzenleme, asgari ücrete prim desteğinin 2019 yılında 12 ay olarak devam ettirilmesini de kanuna bağlayacak.

Teklif, diplomatların haklarında da düzenleme yapıyor. Buna göre siyasi gerekçelerle veya savaş, iç karışıklık, tabii afet, salgın hastalıklar ve can güvenliğini tehdit eden diğer olağanüstü haller nedeniyle görev yaptıkları ülkeden başka bir ülkeye geçmeleri ya da Türkiye’ye dönmeleri bakanlıkça istenen misyon şeflerine altı aya kadar, memurlara ise üç aya kadar yurtdışı maaşı ödenebilecek.

Otomobilin kadına çarpma anı güvenlik kamerasındaZonguldak'ta kavşaktan dönüş yapan otomobil, Yasemin Sarı'ya (46) çarptı. Yaralanan kadın tedavi altına alınırken, kaza anı güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber