İpek Yolu'nda bir alım daha

Arçelik, İpek Yolu’ndaki yatırımlarını sürdürüyor. 165 milyonluk Bangladeş’e giren Arçelik 75 milyon dolara beyaz eşya pazarının en büyük perakende ağına sahip şirketini aldı.

İpek Yolu'nda bir alım daha

150’den fazla ülkede faaliyet gösteren Arçelik, Asya - Pasifik bölgesindeki varlığını güçlendirmek için Bangladeş hamlesi yaptı.

Arçelik’in iştiraki Ardutch BV, Bangladeş’in en büyük perakende ağına sahip beyaz eşya üreticisi Singer Bangladesh’in yaklaşık yüzde 57’lik hissesine sahip Hollanda merkezli Retail Holdings Bhold BV’yi 75 milyon dolara satın almak üzere anlaşma imzaladı.

Buzdolabından çamaşır makinesine, televizyondan klimaya kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunan Singer Bangladesh 385 mağazası ve 700’ün üzerinde toptan satıcısıyla ülkenin en büyük beyaz eşya perakende ağına sahip.

Yapılan açıklamaya göre Singer Bangladesh’in 2018 cirosu yaklaşık 164 milyon dolar.

İpek Yolunda bir alım daha

Büyümede iddialı

165 milyon nüfuslu Bangladeş, dünyanın nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkeleri arasında yer alıyor. Dünya Bankası verilerine göre Bangladeş’in yüzde 7 ile 2019’da Güney Asya’da Hindistan’dan sonra en hızlı büyüyen ikinci ekonomi olması bekleniyor.

Arçelik’in Bangladeş’te yaptığı satın alma, İpek Yolu üzerindeki yatırımlarının devamı oldu. 2016’da Dawlance’ı alarak Pakistan pazarına giren Arçelik, 2017’de Hindistan’ın en büyük grubu Tata bünyesindeki Voltas ile ortaklık anlaşması imzaladı. Voltbek ortaklığının Hindistan’da yeni buzdolabı fabrikasının bu yıl faaliyete geçmesi planlanıyor.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “İpek Yolu üzerinde, küresel büyüme stratejimize uygun çok önemli bir adım daha attık. Ülkenin en tanınan markalarından olan Singer’in kullanım hakkına sahip Singer Bangladesh’i alarak Bangladeş’te güçlü bir varlık göstereceğiz” dedi. Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu da şunları dile getirdi:

“Köklü marka mirasına, geniş perakende ağına ve yetenekli yönetime sahip bir şirketi alıyoruz. Orta vadede beyaz eşya ana ürün gruplarında pazar lideri olmayı hedefliyoruz.”

YATIRIMA DEVAM

Koç Holding’in 55. Olağan Genel Kurulu, Koç Ailesi, Koç Holding üst yönetimi ve hissedarların katılımıyla Nakkaştepe’de gerçekleşti. 2018 yılında Koç Holding’in kombine gelirleri yüzde 41 artış ile 306.3 milyar TL oldu. Kombine faaliyet kârı yüzde 46 artış ile 23.6 milyar TL olarak gerçekleşti. Konsolide net kâr ise yüzde 13 yükselerek 5.5 milyar TL’ye ulaştı.

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, “Ülkemizin dünyanın önde gelen ekonomilerinden biri olacağına hep inandık ve bu dönemde de uzun vadeli bakış açımızla yatırımlarımıza devam ettik. Son beş yılda gerçekleştirdiğimiz 37 milyar TL’ye ulaşan kombine yatırımlarımızın yanı sıra bankamızın Türkiye’de son 10 yılın en büyüklerinden olan 4.1 milyar TL tutarındaki bedelli sermaye artırımına katıldık” dedi.

Dünya değişiyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç da, dünyanın önemli bir değişim sürecinden geçtiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Dijital teknolojiler üretim, dağıtım, iletişim, ulaşım, sağlık ve eğitimi önemli ölçüde değiştiriyor ve daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir ekonomik büyüme için önemli fırsatlar sunuyor. Önümüzdeki yıllarda ancak teknoloji ve insan gücünü etkin kullanan şirketler ve ülkeler dünyada söz sahibi olabilecek.”

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu ise, “Küresel varlığımızı genişletmek, rekabetçiliğimizi artırmak, teknoloji ve inovasyon kabiliyetlerimizi geliştirmek ve güçlü markalar yaratmak stratejimizin temel taşlarını oluşturuyor” dedi.

3 bin yıllık kanal turizme kazandırılacakUrartu Krallığı döneminde yapılan ve dünya su mühendisliği harikası olarak kabul edilen 51 kilometre uzunluğundaki 3 bin yıllık Şamran Sulama Kanalının, turizme kazandırılması amacıyla çalışma başlatıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber