Geri Dön

İş GYO, finans merkezine ‘rekor fiyattan’ adım attı

İş GYO, Ataşehir Finans Merkezi’nde Varyap’a ait 10 bin metrekarelik arsayı satın aldı. Arsanın toplam bedeli ise 93 milyon 220 bin lira artı KDV oldu. Bu arsa İstanbul’daki dev satışların arasında kendine yer buldu

İş GYO, finans merkezine ‘rekor fiyattan’ adım attı

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), İstanbul Finans Merkezi’nde tamamı Varyap’a ait yaklaşık 10 bin metrekarelik araziyi KDV hariç 93 milyon 220 bin 338 liraya satın aldı. Bu satış İstanbul’daki büyük arsa satışları arasındaki yerini aldı. Daha önce de İETT, Karayolları ve Ali Sami Yen arsaları yüksek rakamlara el değiştirmişti. Levent’teki 47 bin metrekarelik İETT arsasına 1.156 milyar lira teklif eden Dubai Şeyhi El Maktum’un ardından, Zorlu da 96 bin 500 metrekarelik Karayolları arsası için 800 milyon dolar vermişti. Ali Sami Yen arsası 415 milyon liraya satılırken, Toprak Gurubu’nun Libadiye’deki arsası 402 milyon dolara Emaar’ın olmuştu.

Bankalar arsa almıştı
2008 yılında Finans Merkezi’nden Halk Bankası 57 bin 461 metrekarelik, Ziraat Bankası 54 bin 390 metrekarelik, Vakıfbank 18 bin 457 metrekarelik, SPK 25 bin metrekarelik ve BDDK da 43 bin 434 metrekarelik arsa satın almıştı. Bölgede o dönemde arsaların metrekare fiyatları 4-5 bin lira seviyesindeydi. Fakat, gün geçtikçe değerlenen ve master planları da yapılan finans merkezinde arsaların metrekaresinin 10 bin liraya çıktığı konuşuluyordu. Varyap’ın arsasının da metrekaresinin 9 bin 300 lirayı bulması fiyatların yükseldiğinin somut bir göstergesi oldu.
İş GYO Genel Müdür Yardımcısı Aydan Ormancı, finans merkezi projesinin ülke ve İstanbul adına pek çok yenilik ve gelişmeye fırsat tanıyacağını, hem uluslararası hem de yerel kimliğin gelişmesine katkı sağlayacağını vurguladı.
Ormancı Ataşehir ve Ümraniye sınırları içinde bulunan İstanbul Finans Merkezi’nde ofis ve ticari ünitelerden oluşan bir proje geliştirmeyi planladıklarını aktardı.

Beklenti yükseldi
Satın alınan gayrimenkulün uluslararası nitelikteki İstanbul Finans Merkezi içerisinde yer almasının yapacakları projeyi önemli hale getirdiğini ifade eden Ormancı, mevcut projelerinin yanında satın aldıkları arsa üzerinde geliştirecekleri proje ile birlikte kira gelirlerinin 100 milyon doları aşmasının beklendiğini, amaçlarının, yükselen kira gelirleriyle birlikte bugüne kadar düzenli olarak gerçekleştirdikleri temettü ödemelerini artırarak devam ettirmek olduğunu bildirdi.

‘Bölgeye katkımız sürüyor’
Finans merkezinde Metropol İstanbul ve Meridian gibi iki büyük projesi daha bulunan Varyap Üst Yöneticisi (CEO) Erdinç Varlıbaş da, Finans Merkezi’nin en merkezi yerinde bulunan araziyi Türkiye’nin en prestijli kurumlarından olan İş GYO’ya sattıklarını belirterek, “Finans Merkezi’ne en doğru aktörlerden birisinin daha gelmesine vesile olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Her açıdan çok önemli bir satışla Varyap olarak bölgenin ve Finans Merkezi’nin gelişimine katkımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.
Varlıbaş İş GYO’ya yaptıkları arsa satışı ile İstanbul Finans Merkezi’nin oluşumuna destek vermeye devam ettiklerini belirterek, “Varyap olarak Ataşehir’in gelişimini yıllar önce öngördük ve bölgeye değer katacak projeler geliştirdik. Burayı bir cazibe merkezi haline getiren projelerimizin, bölgenin finans merkezi olarak seçilmesine dolaylı da olsa olumlu bir etkisi oldu” dedi.

İş GYO, finans merkezine ‘rekor fiyattan’ adım attı

3. KÖPRÜ DAVASINDA SIRA İSTANBUL’DA MI?

İstanbul’da yaşanan trafik sorunları nedeniyle gündeme getirilen 3. köprünün, Sakarya ilindeki planlarının iptalinin ardından İstanbul ve Tekirdağ planlarına açılan davaların sonucu da merakla bekleniyor.
Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İstanbul Şubesi’nce açılan davada 3. köprünün Kuzey Marmara otoyoluyla ilişkisini kuran yol güzergâhının imar planlarına işlenmesi kararı hukuka aykırı bulundu. ŞPO İstanbul Şubesi’nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul 3. Çevreyolu ve 3. Boğaz Geçişi’ni de içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Sakarya iline ilişkin 1/25.000 ölçekli güzergâh planı ve 1/5.000 ölçekli anayol ve bağlantı yolları projesinin imar planlarına işlenmesine yönelik Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nce alınan karara karşı ŞPO tarafından açılan davada, Sakarya 1. İdare Mahkemesi söz konusu meclis kararının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline karar vermişti.

‘Ulaşım değil, emlak projesi’
Bu kararlarla birlikte aynı yol güzergâhının Tekirdağ ve İstanbul illerindeki planlara işlenmesine karşı açılan davaların da benzer kararlarla sonuçlanabileceğini belirten ŞPO İstanbul Şubesi Sekreteri Akif Burak Atlar, FSM’deki onarımla yaşanan bunalımın 3. köprüyü değil, trafiğin konforlu ve entegre şekilde çözülmesini gerekli kıldığını belirtiyor. Köprünün üç ilden geçtiğini ifade eden Atlar, şunları söyledi:
“Sakarya, Kocaeli ve İstanbul idarelerince planların onaylanmasının ardından Sakarya başta olmak üzere Kocaeli ve İstanbul’da da yetkili birimlere davalarımızı açtık ve Sakarya’dan sonra Kocaeli ve İstanbul davalarının da benzer şekilde sonuçlanmasını öngörüyoruz.”
3. köprünün gerekliliğiyle ilgili kamuoyunun yanıltıldığını öne süren Atlar, köprünün İstanbul’u rahatlatan bir proje olmayacağını belirterek, “Bu proje ulaşım değil, emlak projesidir” dedi.
İptal kararıyla ilgili konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, “İptal gerekçelerini dikkate alarak Ulaştırma Bakanlığı mutlaka bir başka çözüm getirecektir” görüşünü dile getirdi.

Dumankaya 6 ayda 1087 daİre sattı ciroyu katladı

24 projede satışı sürdüren Dumankaya İnşaat, 2012’nin ilk altı ayında toplam 1087 daire satarak 201 milyon 557 bin lira hasılat elde etti. Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, 2012 yılında sektörü genel performansının aksine iyi bir grafik yakaladıklarını belirterek, geçtiğimiz yıla göre yüzde 89 büyüme gösterdiklerini ve yılsonuna kadar da 400 milyon lirayı geçeceklerini söyledi.
Dumankaya, asıl beklentilerinin ise 2013’e yönelik olduğunu anlatarak, “2013 daha da iyi olacak. Hazırlıklarımızı da ona göre yapıyoruz” dedi.
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya’da ellerinde 1.5 milyar liralık konut stoku olduğunu belirterek, KDV artışının söz konusu olduğu şu günlerde bu stokun kendileri için avantaj olacağını kaydetti.
Uğur Dumankaya, stoklarının büyük bölümün yüzde 1 KDV’ye tabi olduğunu anlatarak, “Yaklaşık 5 bin konutluk stok ve üretimimiz var. Bunlar yüzde 1 KDV’ye tabi. Yeni konutlarda KDV’nin yüzde 18’e çıkmasıyla birlikte bu konutların fiyatları artacak. Bu nedenle bizim stokumuzdaki konutlar fiyat avantajına kavuşacak” diye konuştu.

Yeni sistemini tanıttı
Müşterilerine en iyi hizmeti sunabilmek için ‘Dumankaya İşletim Sistemi’ni hayata geçirdiklerini anlatan Uğur Dumankaya, “Müşterinin beklentileri farklılaştı. Müşteriler nitelikli konut projelerinin yanında ayrıcalıklı hizmetlerden de faydalanmak istiyorlar. Dumankaya Pusula ve Dumankaya IQ’dan sonra şimdi de Dumankaya İşletim Sistemi’ni devreye aldık. Öncelikli amacımız her aşamada mutlu ev sahipleri oluşturmak” dedi.
Dumankaya İşletim Sistemi’nin ‘standart kiralama ve 2. el satış hizmetleri, kısa ve orta vadeli eşyalı kiralama hizmetleri, asistan ve concierge hizmetleri, site yönetim hizmetleri’ olmak üzere 4 ana başlık altında topladıklarını anlatan Dumankaya, şunları söyledi:
“Bu hizmetlerimiz sayesinde müşterilerimiz, evlerinin dekorasyon aşamasından, kiralanmasına, taşınmalarından, seyahat planlamalarına, araç kiralamadan tıbbi desteğe ya da konser, sinema vb. kültür sanat etkinlikleri rezervasyonlarına kadar tüm hizmetlere tek bir yerden erişerek kolaylıkla faydalanabilecekler.”

6 projede kampanya
Ramazan ayı boyunca Dumankaya müşterilerine özel bir kampanyayı hayata geçireceklerini açıklayan Ali Dumankaya, Dumankaya Garanti Modeli’nin 18 Temmuz- 21 Ağustos 2012 tarihleri arasında devam edeceğini belirtti. Ali Dumankaya, kampanyanın Dumankaya’nın Flex Kurtköy, Modern Vadi, Konsept Halkalı, Ritim İstanbul, Adres Natura ve Adres Su projeleri için geçerli olduğunun altını çizdi.

Kartal’da yeni proje
Dumankaya İnşaat, yeni projesi olan Kartal’daki Dumankaya Sahil’i de ön satışa çıkardı. 6 dönüm üzerinde 109 rezidans, 35 mağaza ve 34 home ofisten oluşan projede 74 ile 299 metrekare arasında 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daireler bulunuyor. Dairelerin 407 bin ile 2 milyon 480 bin lira arasında değiştiği projede kredili ve peşin alımlarda yüzde 10 indirim yapılıyor. Yüzde 50 peşin verenlere ise 24 ay vade uygulanıyor. Kartal sahilde denize nazır şekilde 200 milyon lira yatırımla yapılan proje 30 ayda teslim edilecek.

Doğu Anadolu’nun ilk GYO’sunu kuruyor

‘40 mahalleye 40 market’ sloganıyla 1989 yılında Mis Koop üyeleri, Elazığlı işadamları ve esnafların oluşturduğu Mis Holding’in büyük ortağı olan Misaş A.Ş, Doğu Anadolu’nun ilk GYO şirketini kurmak için resmi çalışmaları başlattı.
Mis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ, “2012 yılının son çeyreğinde biz Misaş A.Ş olarak SPK’ya müracaat ederek kurumun kaydına gireceğiz. 2013 yılında da borsaya açılacağız. Mis GYO ya da Misland GYO olarak önce ilimize sonra da bölgemize büyük yatırımlar yaparak hizmet edeceğiz” dedi.

Bodrum’da 69 bin liraya yazlık stüdyo daire

Bodrum’da Bargilya bölgesinde 57 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Areon Andanos Residence projesinde konutların yüzde 30’u satışa çıktığı andan itibaren iki ay içerisinde satıldı. Yapılan açıklamaya göre bu süre zarfında konutlar yüzde 20 oranında prim yaptı. Projede 84 adet dubleks daire, 5 adet 3+1 daire, 206 adet 1+1 daire ve 16 adet stüdyo daire olmak üzere toplamda 311 adet konut bulunuyor. Projede konutlar 69 bin ile 220 bin lira aralığında satışa sunuluyor. 40 ay vadeli ödeme seçeneğine göre 950 liradan başlayan taksitlerle satılan konutlar için 8 ara ödeme yapılıyor.

Foresta Sarıyer’de fiyatlar 210 bin liradan başlıyor

Turyapı'nın Sarıyer'de hayata geçirdiği Foresta Sarıyer, Belgrad Ormanı, Rumeli Kavağı, Kilyos, Gümüşdere ve Kısırkaya plajlarına komşu konumuyla dikkat çekiyor. Açık yüzme havuzları, güneşlenme alanları, doğal yürüyüş ve koşu parkuru gibi sosyal alanların bulunduğu projede yer alan konutlar Çınar, Sedir, Defne, Ardıç ve Ladin adlarını taşıyor. Daire tiplerinde ise tercih edilen yaşam tarzına göre stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 seçenekleri sunuluyor.
Bloklarda çatı dubleksi bulunan proje, Çayırbaşı Tüneli ile Maslak'a ve Rumeli Feneri'ne 10 dakika, metroya, Şehir Hatları'na ve İDO Sarıyer İskelesi'ne ise beş dakika mesafede konumlanıyor. Projedeki konutların fiyatları ise 210 bin ile 465 bin lira aralığında değişiyor.

Eski tütün fabrikası elli milyon euro’ya AVM oldu

Torunlar GYO ve Turkmall’un Samsun’da ortaklaşa gerçekleştirdiği Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi açıldı. Bu kapsamda 125 yıllık tarihi geçmişi olan ancak son 18 yıldır kent merkezinde atıl durumda bulunan tarihi Samsun Tütün ve Sigara Fabrikası, kentsel yenileme projesi kapsamında 25 ayda aslına sadık kalınarak restore edildi. 50 milyon euro’luk yatırım değerine sahip AVM, yaklaşık 1.000 kişiye istihdam sağlayacak.
19 Mayıs Bulvarı üzerinde yer alan Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi, 20.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulu. 18.000 metrekarelik kiralanabilir alana sahip olan Bulvar Yaşam ve Alışveriş Merkezi’nin 13.500 metrekaresi mağazalara, 3.000 metrekaresi restoran ve kafelere, 1.500 metrekaresi ise ofis ve kültür alanlarına ayrıldı. 20.000 metrekare kapalı otopark alanı yer alan Bulvar’da yerli ve yabancı 45 marka yer alıyor.


FSM Köprüsü'nde alev alan otomobilden son anda indilerFatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde seyir halindeki otomobil bir anda alev aldı. Otomobilde bulunan 3'ü çocuk 5 kişi son anda inerken otomobil kullanılamaz hale geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber