İş insanları internet satışına kontrol istedi

Ekonomi yönetimiyle bir araya gelen iş temsilcileri, internet üzerinden kontrolsüz satışların perakende sektöründe yol açtığı haksız rekabetin önlenmesi talebinde bulundu. İş adamları, TL’yi desteklemek için hayata geçirilen ihracat bedellerinin 180 gün içinde yurt içine getirilmesi uygulamasının da sona erdirilmesini istedi.

İş insanları internet satışına kontrol istedi

TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla yapıldı. Bine yakın iş insanının katıldığı toplantıda, 61 sektör meclisi temsilcileri söz alarak, sektör sorunlarını ve çözüm önerilerini sundu.

Haksız rekabet itirazı

Edinilen bilgiye göre, işadamları toplantıda, özel sektörün kamu kurumlarından alacaklarının ve birikmiş KDV alacaklarının belirli bir takvim içinde nakden ödeme planına bağlanmasını ve nakden ödenemeyen kısım için orta-uzun vadeli devlet tahvili verilmesini istedi. Sanayinin ve ticaretin kullandığı doğalgaz ve elektrikte uygulanan yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini isteyen sektör temsilcileri, internet üzerinden kontrolsüz satışların perakende sektöründe yol açtığı haksız rekabetin önlenmesi talebinde bulundu.

İş temsilcilerinin diğer bazı talepleri şöyle oldu:

- Kamu inşaat işlerinde yerli ürün kullanım zorunluluğunun denetlenmesi.

- Gümrük Birliği nedeniyle AB dışındaki ülkelerden Türkiye’ye gümrüksüz giren dampingli veya kalitesiz ürünlere karşı önlem alınması.

- TL’deki değer kaybı sonrasında inşaat malzemelerinin fiyatlarında gerçekleşen hızlı yükselişi telafi için kamu müteahhitlerine fiyat farkı veya ek süre gibi uygulamaların hayata geçirilmesi.

- Teşvik belgelerinde yerli makine ve ekipmanın kullanılmasına ilave teşvik verilmesi.

- Yerli makine ve teçhizat yatırımlarında hem krediyle, hem de leasingle alımlarda yüzde 50 faiz desteği sağlanması.

- Turizmde haksız rekabete yol açan belediye ve turizm belgeli tesis ayrımının kaldırılması.

- Akaryakıt sektöründe indirimlerin Avrupa ülkelerinde olduğu gibi litre/kuruş üzerinden düzenlenmesi.

- Otomotivde daralmaya karşı, ÖTV ve KDV indiriminin 2019 boyunca uygulanması.

- Kamu kurumlarının ve bankalarının girişimcilik desteklerinde kadınlara özel limit ayırması, kadın girişimciliğin kamu alımları yoluyla desteklenmesi.

- Kredi Garanti Fonu uygulamasının yeniden başlatılması, bu kapsamda ilave 100 milyar lira hazine garantisi sağlanması.

- İhracat bedellerinin 180 gün içinde yurtiçine getirilmesi uygulamasının sone erdirilmesi.

- Stratejik alanlarda yerli-milli yazılımların zorunlu hale getirilmesi ve desteklenmesi, projelerin Türk özel sektör firmalarına verilmesi.

- Kağıt hammaddesi teminindeki zorluğu aşmak üzere kağıt bazlı ambalaj atıklarının belediyeler tarafından kaynağından toplanması.

- Eğitim harcamasında özel okul öğrenci velilerine eğitim öğretim desteği verilmesi.

Eski koca dehşeti! Yollarını kesip kurşun yağmuruna tuttuBeylikdüzü'nde, boşandığı eşi ve doktor arkadaşını silahla ateş ederek öldüren kişi intihar etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber