İşinde iyi olmak yetmez!

Özbek Avukatlık Ortaklığı’nın yönetici ortaklarından Selin Özbek Cittone, “Doğru ilişki kurabilmek, bu çağın en önemli yetkinliklerinden biri” diyor

İşinde iyi olmak yetmez!

İlk yapraklarımızdan birisi ile daha sizleri tanıştırmak istiyoruz. Avukat Selin Özbek Cittone. Avukat olan anne ve babanın izinden gitmiş. İş hayatının başında, yönetilen olarak çalışmanın kendisi için daha uygun olduğunu düşünmüş. Anne ve babasının “biz yaptıysak sen de yaparsın” demesi onun yöneticiliğe geçişindeki mottosu olmuş. İş görüşmelerinde “ortalamanız kaç?” diye sorduğunu anlatıyor bize. Biz onu dinlemekten çok keyif aldık. Sizi de Selin ile baş başa bırakalım.

- Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben avukat Selin Özbek Cittone. 1998 senesinde İstanbul Hukuk Fakültesinde hukuk eğitimimi tamamladıktan sonra University of Pennslyania’da hukuk master’ı yaptım. Halihazırda, Özbek Avukatlık Ortaklığının yönetici ortaklarındanım.

- Yönetici olan bir kadın olmak hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Her zaman avukat kadınların profesyonel hayatta nispeten daha şanslı olduğunu düşünmüşümdür. Sonuçta avukatlık mesleği serbest meslek kabul edildiğinden, kadınların bağımsız olarak da çalışmalarına imkan veren bir meslek. Sermayeniz ise aslında aklınız. Ama yıllar ilerledikçe kadın olarak, bir aile kurmak çocuk yapmak isterseniz dengeler biraz bozuluyor. Bazen sizinle aynı kıdemdeki erkek meslektaşlarınıza göre daha fazla fedakarlık yapmanız ve daha çok çalışmanız gerekebiliyor. Ama kadınlar doğaları gereği tüm bunların üzerinden gelebilecek varlıklar. Kadın yöneticiler için bazen olumsuz tanımlar yapıldığını duyarız. Ben bunu haksızlık olduğunu düşünüyorum. Ben uzun yıllardır kadın yönetici ortakların daha çoğunlukta olduğu bir bürodayım ve tam tersine “kız kardeşliğin” ne kadar değerli olduğunu gördüm.

- Sektörünüze girecek bir girişimci ve yeni mezuna önerileriniz nelerdir?

Yeni mezunlara önerim, gelecekte nerede olmak istediklerini ne yapmak istediklerini anlayarak kariyerlerini çizmeleri. Bunu yaparken de “Herkesten farklı ne yapabilirim?” diye düşünmeleri. Dünya çok hızlı değişiyor. Bizlerin varolan sistem içindeki rolleri de. Robotlar ya da yapay zeka bir gün gelecek bizim yaptıklarımızın birçoğunu yapabilecek durumda olacak. Bizler yaratıcı yanımızı güçlendirmeli, farklı açılardan düşünmek konusunda kendimizi eğitmeliyiz diye düşünüyorum. Ayrıca, artık sadece işinde iyi olmak yetmiyor. İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilmek, kendi iyi ifade edilmek ve görünür olmayı başarabilmek de çok önemli. Bir de her zaman söylediğim bir şey var: Tüm bunlara uygun şekilde bugünden dijital ayak izlerimizi de bırakmalıyız.

- 2030 senesinde sektörünüz nasıl değişecek?

Her ne kadar avukatlık çok eski bir meslek olması nedeniyle değişimin belki de göreceli yavaş olacağı bir sektör olsa da dijitalleşme ve yapay zekanın çok şeyi değiştireceğini düşünüyorum. Eski alışkanlıklarını bırakmakta zorlananların 2030’da hala var olmalarının zor olacağı fikrindeyim. Hukukçuların yeni dünyaya uygun yeni hukuk düzenin yaratılmasında aktif olmaları gerekecek.

- İş hayatında başarılı olmak bir takım oyunu. Bu yoğunlukta eşimi ihmal ediyorum tasasında olanlara ne önerirsiniz?

Bir kadın ve birey olarak biz mutlu olabildiğimizde, etrafımıza bu mutluluğu yansıtmak kolaylaşıyor. Kendime sürekli bunu tekrarlıyorum.

- İşte kilitlendiğinizi hissettiğinizde ne yaparsınız?

Ortaklarımla konuşurum ya da aklına güvendiğim meslektaşlarımı ya da dostlarımı arar görüşlerini alırım. Ben ortak akla çok inanan bir insanım. Başkalarını düşüncelerini, farklı bakış açılarını duymayı önemserim.

İlhamı annesinden aldı

- Hayatınızın dönüm noktası olarak tanımlayacağınız olay nedir?

Yurtdışına master’a gitmem.

- Şu an bu işi yapmıyor olsaydınız ne yapıyor olurdunuz?

Akademisyen olmayı seçebilirdim.

- Çantanızda olmazsa olmaz ne var?

Telefonum.

- Sabah çay mı, kahve mi?

Kahveciyim. Ama en sevdiğim şeylerden biri de sabah simit - çay.

- Gizli kahramanız kim?

Tabii ki annem. Bir kadın, bir avukat, bir anne ve bir gönüllü (philanthropist) olarak hep bana ilham veriyor.

İşinde iyi olmak yetmez
BinYaprak nedir?

Kız kardeşim! Biz çalışma hayatında birbirimize destek olmak için BinYaprak’ta hep bir arada olan kadınlarız. Dijital işte kız kardeşlik networküyüz. İlham veren İlk Yapraklarımız, bize destek olan İlham Veren Şirketlerimiz, aklımızdaki soruları cevaplayan ve cesaret veren kadınlarımız, kadının iş hayatında yükselmesi için ben de varım diyen erkeklerimiz ile 10 bin üyelik ‘ilham ve destek platformuyuz. Hikayenin ve tecrübenin biricik olduğuna inanıyor ve seni çok merak ediyoruz!

İnanılmaz görüntü! Akın akın geldiler...TEKNOFEST'in düzenlendiği Atatürk Havalimanı çevresinde yoğunluk yaşanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber