İSO’da yönetime karşı üçlü ittifak

Şubattaki seçimler öncesi İSO’da kulisler hareketlendi. MÜSİAD, ASKON ve TUSKON’a da üye olan işadamlarının mevcut oda yönetimine karşı Hasan Büyükdede’yi destekleyeceği konuşuluyor

İSO’da yönetime karşı üçlü ittifak

İstanbul Sanayi Odası’nda (İSO) seçimler yaklaşırken hükümete yakınlığıyla bilinen örgütler de çalışmalarını hızlandırdı. Şubat ayında yapılacak olan İSO seçimlerinde mevcut Başkan Tanıl Küçük’e karşı Müstakil Sanayiciler ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) ittifak yaptığı iddia ediliyor.
Hükümete yakınlığıyla bilinen bu örgütlerin şimdiden bir ortak çalışma grubu kurduğu, İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı ve MÜSİAD üyesi Hasan Büyükdede’yi aday olarak göstereceği belirtiliyor.

‘Arkadaşların teveccühü’
Hasan Büyükdede konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Herkesin gönlünde bir aslan yatar. Seçimler teşekkül etmeden konuşmayı doğru görmüyorum. Arkadaşlarımızın bu yönde bir teveccühü var.
Bu dönem İSO’da olmak istiyorum. Daha önce İstanbul Ticaret Odası’nda Meclis Başkanvekilliği de yaptım” dedi.
35 yıllık sanayici olduğunu kaydeden Büyükdede şunları söyledi:
“Arkadaşlarımızın ‘Bu sefer mutlaka İSO’da ol’ teşvikleriyle bu dönem böyle bir niyetim var. Ama ne yönde görev olur veya olmaz, şu anda konuşmamız yanlış olur. Zaman içinde teşekkül eder etmez o ayrı bir konu. Biz hizmet insanıyız. Dolayısıyla sanayi camiası bizim için son derece önemli. Bizim sanayimizin gelişmesini sağlayacak hangi noktada katkılar verebileceğimizi zamanın tayin etmesi gerektiğine inanıyorum. Bu sefer yoğun konumuz olan sanayi odasında hizmet etmekten mutlu olacağız.”

Demirkaya’nın adı
İSO bu yıl seçimler nedeniyle hareketli günler geçirecek. Kulislerde oda başkanlığı için Hasan Büyükdede’nin yanı sıra birden fazla adayın ismi konuşuluyor. Bu isimlerden en çok öne çıkanlar arasında Erdal Bahçıvan, Halil Demirkaya ve Okan Oğuz var.
Bir meclis toplantısında mevcut yönetimi, İSO’yu ikinci lige düşürmekle eleştiren Bahçıvan’ın bu çıkışı kulislerde, başkanlığa aday sinyali olarak değerlendirilmişti. Öte yandan mevcut Başkan Tanıl Küçük’ün yeniden başkanlığa aday olacağı söylentiler arasında. Tanıl Küçük’ün ise aday olmaması durumunda halen İSO Yönetim Kurulu Üyesi olan Nuri Tuna’yı işaret edeceği ifade ediliyor.

‘İTO’yla aynı gün’ tartışması
İSO seçimlerinin ne zaman yapılacağı henüz netlik kazanmazken, kulislerde 23 Şubat’ta yapılacak olan İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçimleriyle aynı günde yapılacağı iddiaları dolaşıyor.
Bir İSO meclis üyesi, “İSO seçimlerinin İTO ile aynı güne denk getirilmek istenmesi çok manidar. Böylece İSO yönetimi muhalefetin seçimlerdeki etkisini azaltmayı amaçlıyor” dedi.

İTO’da ‘İbrahim Çağlar sendromu’ etkili oluyor
Şubat ayında seçim yaşayacak bir başka kurum da İstanbul Ticaret Odası (İTO). Kulislerde Murat Yalçıntaş’ın yeniden aday olacağı konuşulurken, diğer başkan adaylarının ismi de gündeme gelmeye başladı.
Başkanlık için adı geçenler arasında İbrahim Çağlar ve Mehmet Yıldırım var. Ancak Yıldırım’ın bu dönem, yönetim kurulu başkanlığı için değil, meclis başkanlığı için seçimlere gireceği ifade ediliyor. Yıldırım, 23 Şubat’ta yapılacak seçimlerde başkanlık için bir adayı olduğunu söylerken bu ismi açıklamaktan kaçındı. Bunun nedenini ise adayının yıpratılmaması olarak açıkladı.
Eski İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, adını vermediği bu adayı destekleyeceğini söyleyerek, “Bu dönem başkan adayı olmayacağım. Ağabeylik yapacağım. Benim adayım belli ama şimdiden adını söyleyip yıpratmak istemiyorum” dedi.
Yıldırım’ın bu tavrı çok da şaşırtıcı değil. Çünkü bu dönem yapılacak oda seçimlerinde, adaylar ve onları destekleyenler Yıldırım gibi önceden açıklama yapmamaya özen gösteriyorlar. Bunun nedeni de ‘İbrahim Çağlar’ vakası.
Geçen dönem de İTO başkanlığına aday olan İbrahim Çağlar, meclis seçimi öncesinde yapılan meslek komitesi seçimlerinde kendi komitesi olan Bilimum İplik’ten sırf bu nedenle çıkamamıştı. Adaylığını önceden açıklayan Çağlar’ın rakipleri komite seçimlerine yüklenmişlerdi.
İşte bu nedenle hemen hemen tüm başkan adayları da Çağlar ile aynı kaderi paylaşmamak için komite seçimleri öncesinde aday olduklarını açıklamaktan çekiniyorlar. Bu da oda kulislerinde ‘Çağlar sendromu’ olarak nitelendiriliyor.

Kopuz adı geçiyor
Başkanlığa aday olacağı söylenen diğer bir isim de Ali Kopuz. İTO’da inşaat ve ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren Karadenizliler grubunun ağırlığı olduğu biliniyor. Bu grubun seçimlerde Ali Kopuz’u aday göstereceği konuşuluyor.

Ankara'da mide bulandıran görüntü!Ankara'da oturan İ.B. (69), O.K. (8) adlı erkek çocuğa sokakta cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber