İşverenlerden erken seçim uyarısı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), siyasi ve ekonomik belirsizliklerin, makro dengeleri olumsuz etkilediği uyarısında bulundu.

TİSK bülteninde, “Halen yüzde 3 civarında seyreden büyüme hızındaki yetersizliğin işsizliği daha da artırabileceği, kaygı yaratan bir diğer husustur. Var olan risklerin yanına, yeniden seçime gidilme ihtimali ve terörün neden olduğu politik riskler de eklendi” denildi.
TİSK tarafından yayınlanan Temmuz Ekonomi Bülteni’nde, temmuz ayında Türkiye ekonomisinde varolan risklerin yanına, yeniden seçime gidilme ihtimalinin ve terörün neden olduğu politik risklerin de eklendiğine dikkat çekildi. Bültende, şu görüşlere yer verildi:
“IMF Dış Alem raporunda Türkiye, Malezya ve Güney Afrika’nın rezervlerinin döviz cinsinden kısa vadeli borçlarına göre yetersiz olduğu ve bankacılık sektörünün buradan doğacak döviz riskini karşılamakta zorlanabileceği tespitini yapmıştır. Sıraladığımız bu riskler, ekonomideki belirsizliği artırmaktadır. Bu da doğal olarak para, döviz ve mal piyasalarında fiyatları yükseltmekte, zaten zayıf seyreden yatırım eğilimini daha da aşağıya çekmektedir” denildi.

Politika zayıflattı
Bültende ihracatın düşüş nedenleri olarak şunlar gösterildi:
“Türkiye’nin yüksek katma değerli ya da sermaye yoğun (yüksek teknoloji ürünü) mallar ihraç edememesi, ihracatı artırmayı engellemektedir. Türkiye benzer ürünleri ihraç eden ülkelerin baskısı altındadır. Örneğin tekstilde başta Çin, Uzak Doğu’nun baskısı ileri düzeylerdedir. En fazla ihraç ettiğimiz ürün olan otomotivde yurt içinde kalan katma değer düşüktür. Politik nedenle Türkiye’nin geleneksel ihracat pazarlarındaki konumu zayıflamıştır.”

‘Belirsiz ortam yüksek enflasyonu tetikler bir yapıda’

TİSK bülteninde, siyasi ve ekonomik belirsizliklerin artmasının ekonomide güven ortamının zayıflamasına neden olduğu belirtilerek, “Beklentilerdeki bu istikrarsızlık enflasyon oranını olumsuz etkilemektedir” denildi. Bültende, enflasyonun istenilen düzeye çekilememesinin, döviz kuru artışlarına, belirsizliklere ve kurumsal düzenlemelerin zayıflığına bağlı olduğu vurgulanarak, “Sanayi sektöründe KDV ve ÖTV oranlarının yüksekliği imalat sanayiinde fiyatların artmasına neden olmaktadır” denildi.

Merkez Bankası’na istikrar eleştirisi

Bültende, Merkez Bankası’nın politikaları için de şunlar kaydedildi:
“TCMB çekirdek enflasyondaki yükselişi ise döviz kurlarındaki yükselişe bağlamaktadır. Ancak TCMB döviz kuru artışlarını neden engelleyemediği konusunda net değildir. Adeta örtük olarak hedef haline getirdiği finansal istikrardan vazgeçmiş gibidir. Bu durum döviz kuru artışlarının engellenmesinin daha da zorlaşacağını göstermektedir. TÜİK endeksleri bunu gösteriyor.”

Pencereden atlayan kadını yakalamak isterken...Zeytinburnu'nda psikolojik sorunları olduğu belirtilen 32 yaşındaki Fulya B., pencereden atladı. Esnaf İbrahim Türkeli düşen kadını havada yakalamak isterken ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber