İtalya'da gündem tasarruf paketi

İtalya’da, dün Senato’da kabul edilen tasarruf paketi, bugün akşam saatlerinde Temsilciler Meclisi’nde oylanacak.

İtalyan senatosunun dün 135’e karşı 162 kabul oyuyla onayladığı paketin bugün Temsilciler Meclisi’nde görüşülmesi, akşam saatlerinde de oylanması bekleniyor.

Avro Bölgesi’nde Yunanistan’ın ardından kamu borç yükü en yüksek ikinci ülke konumundaki İtalya, söz konusu tasarruf paketiyle borçlarını 2014 yılına kadar kademeli bir şekilde yapılandırmayı hedefliyor.

Krizin büyük devletleri de etkileyebileceğini ifade eden Ekonomi Bakanı Giulio Tremonti, krizi, 20. yüzyılın başında buzdağına çarparak, Atlas Okyanusu’nda batan "Titanik" gemisine benzeterek, "Birinci sınıf yolcular için dahi geçerli bu tehlike" dedi.

Bu arada, Hırvatistan’a resmi ziyarette bulunan İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano da paketin Senato’dan geçmesini "mucizevi" olarak nitelendirdi.

İtalya’da son günlerde gündemin bir numaralı konusu haline gelen tasarruf paketinin kabul edilmesi gerektiğini Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Uluslararası Para Fonu (IMF) da belirtmişti.

Bakanlık duyurdu! HDP'li başkan teröristi götürürken yakalandıİçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İran sınırından Türkiye’ye giriş yapan teröristin, HDP Doğubayazıt İlçe Başkanı tarafından güvenli bir yere götürüldüğü sırada yakalandığını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber