Kadın CEO doğar!

Kadınların hedefine giden yolda doğru zamanın önemli olduğuna inanan TEK Bilişim ve EDALP Bilişim Kurucusu Esra Bezircioğlu, “Küçük ya da büyük, olumlu ya da olumsuz her olayın “sonucu”nu azme ve başarıya yönlendirecek bir yol yaratabildiğimi düşünürüm” diyor.

Kadın CEO doğar!

Mühendislik eğitiminin ardından, yeni insanlar tanımaya olan merakı ağır basınca kendi işini yapmaya karar veren bir kadın, Esra Bezircioğlu. O bir anne. Şirketleri ile birlikte dörk çocuğu olduğunu söylüyor. Kendi tecrübelerinden hatırlayarak “Üniversiteyi kazanır kazanmaz çalışmaya başlayın” diye öneriyor. Evlendikten sonra eşi ile birlikte ticaret hayatına atıldığını anlatırken ekliyor: “İş hep devam etmeli. Ancak, sosyal hayatla birlikte devam etmeli.” Esra, İlkyaprak’ımızdan. Sizi keyifli sohbetiyle başbaşa bırakalım.

- Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Esra Bezircioğlu, 42 yaşındayım. Jeofizik mühendisiyim. 2006 yılında evlendim, 10 yaşında Alp adında bir oğlum, 7 yaşında da Eda adında bir kızım var. Bilişim ekipmanları ve dokümantasyon yönetim sistemleri üzerine danışmanlık veren biri 13, diğer 4 yaşında iki şirketimiz var.

- CEO olmak ve CEO olan bir kadın olmak hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Kadın aslında CEO doğar zaten. Kadının gücü ve üretkenliği hakkındaki toplum yargısı bence doğru sanılan yanlışa en güzel örnektir. 12 senede 9 çocuk doğurup, tarlada çalışan kadın da evinin ve çekirdek ekonomik biriminin CEO’sudur. Annelik başlı başına bir CEO’luktur. Hasta bir kadın çalışan ile hasta bir erkek çalışanın, işte ya da tatilde ortalama performanslarını kıyaslar mısınız bir an? İşte en doğru sanılan yanlış budur. Kadın doğuştan güçlüdür. Erkek fiziki olarak narin olmasa da mazeret arkasına saklanmaya daha hazırdır.

Güncellik önemli

- Sektörünüze girecek bir girişimci ve yeni mezuna önerileriniz nelerdir?

Eğer mezunsan ve ilk işini arıyorsan kusura bakma ama geç kalmışsın sevgili genç insan. Genç neslin, bırakın, üniversiteyi, lise zamanından bile iş hayatına başlamış olması gerekiyor. Teori ve pratik birbirinden doğu ve batı kadar uzak. Ancak doğu da lazım, batı da...

- 2030 senesinde müşteriniz kim olacak, sektörünüz nasıl değişecek?

Adaptasyondan ve teknolojik gelişmelerden korkanlara sakin olmalarını öneriyorum. Tüm teknolojik gelişmeler insanların kolay benimsemesi şartıyla kabul gördüler, bu böyle devam edecek. Bundan 10 sene evvel anne-babanızın sosyal medyadan ilkokul arkadaşının peşinde koşacağını, ısrarla torununun fotoğrafını isteyeceğini, sizi sosyal medya araçlarından arayacaklarını söylesem, bu uyumu gösteremeyeceklerini düşünürdünüz. Ancak öyle olmadı. İşletmeler de bu anlamda, bu oryantasyonun neresinde duracaklarını kendileri belirleyecekler. Hangi işi yaparsanız yapın güncel kalmak her daim önemli kalacak. Ancak işin ana temaları pek de değişmiyor.

- Çocuklarınıza ne kadar vakit ayırıyorsunuz?

Her sabah her akşam onlarsız bir başlangıç ve bitiş olmamasına dikkat eden bir anne-babayız. Ancak sosyal hayatımız, STK devamlılıklarımız ve arkadaş çevremizden de geri kalmamaya gayret ediyoruz. Haftasonları neredeyse tamamen çocuklarımızın gündemi ile şekilleniyor. Yastık anne-baba denilen tanımda mıyız bilmiyorum ama onlarsız bir tanımımız söz konusu değil. İşyerimizde bile onlara ait bir alan var. Hem iş hayatına alışmalarına hem de ortak zamanımızı artırmaya yönelik her imkanı kullanıyoruz.

Kadın CEO doğar

İşinde de eşiyle birlikte

- Yoğunlukta eşimi ihmal ediyorum tasasındakilere ne önerirsiniz?

Ben her iki şirketin yönetiminde eşimle birlikte çalışıyorum. Aynı işi yapan kişiler bir de aynı yerde çalışıyorlarsa ilişkilerinin amortismanları hızlı eskiyor gözükse de birbirine gösterilecek hoşgörü ise onarıcı bir skor üretiyor. Naçizane biz bu konuda bu sınavı, 14’üncü senemize girdiğimiz şu günlerde, iyi verdik deriz. Ancak şu şakayı da yapmadan geçmiyoruz. Birbirinden ayrı işyerlerinde çalışan çiftlere oranla evliliğimizi 14 sene değil, 28 sene olarak sayarız!

Daha çok dil

- Hayatınızın dönüm noktası ne?

Üniversite ikinci sınıf öğrencisi iken işe başlama gerekliliğini hissetmem, uygulamam ve skor almamdır diyebilirim. Bir anlamda her şeyi onun üzerine inşa etmiş oldum.

- 20 yaşına dönseydiniz neyi farklı yapardınız?

İkinci, üçüncü yabancı dili öğrenmek için elimden geleni yapardım. Evlendikten hemen sonra ilk şirketimizi kurduk. Önceki yaşlarıma dönseydim belirli bir çıraklık ve kalfalıktan sonra, işletmemi daha evvel kurmaya gayret gösterirdim.

‘ATATÜRK’Ü MUTLAKA OKUYUN’

- İşte sizi çıldırtmak için ne yapalım?

Samimiyetten uzaklaşın, çalışır gibi yapın ama çalışmayın, futbol deyimi ile top çevirin ve üretmeyin. İşte o an karşınızda kocaman bir ‘cadı’ bulacaksınızdır.

- İşte kilitlendiğinizi hissettiğinizde ne yaparsınız?

Çocuklarımı ararım. Hemen şarj olurum. Eşim çok yardımcıdır, onu ararım. Annemin hislerine çok güvenirim, onu ararım. Onlara ulaşamıyorsam alışveriş yaparım!

- Şu an hangi kitabı okuyorsunuz?

M. Kemal Yılmaz Özdil. Atatürk’ü, müfredat kaygısı olmadan, olgun bir kültür ile tekrar okumayı herkese tavsiye ederim.

- Çantanızda olmazsa olmaz ne var?

Dolmakalemim, kartvizitim ve şarj istasyonum.

- Sabah çay mı kahve mi?

Sabah çay, ancak günboyu hep sade Türk kahvesi. Tadından ziyade sunumunu ve içim ritüelini çok önemserim.

Binyaprak nedir?

Kız kardeşim! Biz çalışma hayatında birbirimize destek olmak için BinYaprak’ta hep bir arada olan kadınlarız. Dijital işte kız kardeşlik networküyüz. İlham veren İlk Yapraklarımız, bize destek olan İlham Veren Şirketlerimiz, aklımızdaki soruları cevaplayan ve cesaret veren kadınlarımız, kadının iş hayatında yükselmesi için ben de varım diyen erkeklerimiz ile 10 bin üyelik ‘ilham ve destek platformuyuz. Hikayenin ve tecrübenin biricik olduğuna inanıyor ve seni çok merak ediyoruz!

İstanbul'da motosikletli dehşetGaziosmanpaşa'da sokaklarda silahla ateş açarak ilerleyen motosikletli 2 saldırgan, 5 kişiyi yaraladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber