Kamu mallarının sigortası yok!

Haydarpaşa Garı’nda yaşanan yangın kamu mallarına sigorta yapılmadığını ortaya çıkardı. Sigortacılar, “Kamu malları sigortalı değil” yorumunda bulundu

Kamu mallarının sigortası yok!

Önceki gün Haydarpaşa Garı’nda izolasyon çalışmaları sırasında çıkan yangın kamu mallarının sigorta yapılmadığını ortaya çıkardı. Haydarpaşa Garı’nda yangın sonrası yaşanan ciddi hasar üzerine, ‘Haydarpaşa Garı’nın sigortası var mı?’ sorusunu HDI Sigorta Genel Müdürü Enis Talaşman, “Kamu malları sigortalı değil” diye yanıtladı.
Talaşman, “Kamuda genel bütçeyle yönetilen kurumların sigortası yapılmıyor. Ancak, özel bütçeli kurumlarda, il özel idarelerinde, belediyelere ait şirketlerde sigorta yapılıyor. Ama genel bütçeden pay alan kurumlar sigorta yaptıramıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Tadilatın sigortası olabilir
Talaşman, Haydarpaşa Garı’nda yangının tadilat sırasında çıktığını hatırlatarak, “Tadilatı yapan firma çevreye verilecek zararlarla ilgili bir sorumluluk sigortası yaptırmış olabilir. Tabi buradaki hasar çok büyük. Tadilat için bir sigorta yapıldıysa, poliçenin teminatına bakmak gerekir” dedi.
Tarihi yapılar ve içindeki eşyalarla ilgili sigorta yapılması durumunda değer tespiti yapılmasının çok uzun bir süreç olduğunu belirten Talaşman, “Türkiye’nin tarihi envanteri çıkartılıp, müzeler, sarayların sigortasına yönelik bir çalışma yapılabilir. Çünkü, ciddi bir potansiyel var. Reasürans bulunduktan sonra sigorta yapılabilir. Ancak bu tür yapılarda binanın restorasyonunu yaparsınız, ancak içindekiler hiçbir zaman yerine konulabilecek şeyler değil” diye konuştu.

Dolmabahçe’ye yapılamamıştı
Aviva Sigorta Genel Müdürü Ertan Fırat da kamu mallarına sigorta yapılmadığını belirterek, “Özel bütçeli kurumlarda sigorta yapılıyor. Haydarpaşa Garı’nın tadilatını yapan firma sorumluluk sigortası yaptırmış olabilir” yorumunda bulundu.
Liberty Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin ise kamunun çok fazla varlığı olması nedeniyle sigorta yaptırmadığını belirterek, ‘Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı’nın sigortası var mı?’ sorusunu, “Bunların değerlemesini yapmak oldukça zor” dedi.
Haydarpaşa Garı’nın tadilatı için sigorta yapılıp yapılmadığı konusunda sektörün önde gelen şirketlerinin bilgisi bulunmazken, sektörün duayenlerinden bir sigortacı, “15 yıl önce Dolmabahçe’ye sigorta yapılmak istenmişti. Ama reasürans bulunamadığı için yapılamamıştı” dedi.


GSSigorta markalı acenteler geliyor

HDI Sigorta, geçtiğimiz günlerde Galatasaray Kulübü’yle ortaklaşa GSSigorta markasını oluşturdu. HDI Sigorta Genel Müdürü Enis Talaşman, sırada başka bir spor kulübünün olduğunu söyledi. Yaptıkları bir araştırmaya göre, Galatasaray’ın yurtdışında önemli bir marka olduğunu, ayrıca Türkiye’de yüzde 37 oranıyla en fazla taraftara sahip kulüp olduğunu belirten Talaşman şunları söyledi:
“Hedefimiz Galatasaray kulübüne gönül vermiş taraftarı müşterimiz yapmak. HDI acentelerinden bağımsız GSSigorta acenteleri açacağız. Bu poliçelerden elde edilen gelirin belli bir kısmı kulübe aktarılacak. Taraflara özel ürünlerimiz olacak.”
Bireysel emekliliğe de girecek
Şirket olarak hem organik hem inorganik büyümek istediklerini belirten Talaşman, “Şu anda satışta olan şirketlerle ilgileniyoruz. Sadece elementer değil, hayat ve bireysel emeklilik sektöründe de yer almak istiyoruz. Citibank’la ortak olduğumuz hayat şirketi CİV Hayat var. Ancak, sadece Citibank şubelerinden satış yapıyor. Biz hayat ve bireysel emeklilikle de ilgileniyoruz” dedi.

Korku dolu anlar! 2 çocuğuyla yola savrulduAntalya'nın Alanya ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, takla attı. Kazada otomobili kullanan anne ve 2 çocuğu ile yanlarında bulunan 1 kişi, yola savrularak, yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber