Karşılıksız çek en düşük orana indi

Ticari kesimin, banka kredilerinden sonra en büyük borçlanma ve ödeme aracı olan “çekte”, karşılıksız çıkma oranları son 9 yılın en düşük oranını yakaladı.

Karşılıksız çek en düşük orana indi

Karşılıksız çek çıkma oranındaki düşüşün nedeni, piyasalardaki düzelmenin en büyük göstergelerinden biri olarak görülüyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Karşılıksız çek oranlarının büyümenin yüksek gerçekleştiği dönemlerde azaldığı, büyümenin düşük oranda gerçekleştiği dönemlerde arttığı biliniyor. Yaygınlaşan karekodlu çek kullanımının, karşılıksız çek rakamlarında yaşanan düşüşe önemli etki yarattığı görüldü” dedi.

2008’den beri en az

Edinilen bilgiye göre, karşılıksız çek verileri şöyle:

Eylül 2017’ye kadar bankalara ibraz edilen toplam çek, önceki yılın aynı dönemine göre adet olarak yüzde 9 azaldı, tutar olarak ise yüzde 8 artıp 565 milyar lira oldu.

2016’nın ilk 9 ayında karşılıksız çek adedi 527 bini bulurken, tutarı ise 18 milyar lirayı aşmıştı. 2017’nin ilk 9 ayında karşılıksız çıkan çek adedi 333 bin ve tutarı da 12.5 milyar liraya geriledi.

Karşılaştırma yapıldığında düşüş olduğu ortaya çıktı. Türkiye 2017’de, 2008 krizinden bu yana tüm dönemlerin en düşük karşılıksız çek adedi oranlarını yakaladı.

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber