‘Kat karşılığı’ bitiyor kendin yık-yap yolda

Kentsel dönüşümde rant paylaşımı nedeniyle vatandaşla müteahhitler anlaşamazken, kendin yık-yap modeliyle binlerce binanın hızla dönüşmesi bekleniyor. Bankalar da bu uygulama için 100 bin liraya kadar kredi veriyor.

‘Kat karşılığı’ bitiyor kendin yık-yap yolda

Yasanın çıkmasına ve birçok teşvik verilmesine rağmen vatandaş ile müteahhitlerin anlaşamaması nedeniyle kentsel dönüşümde bir türlü istenen sonuçlar alınamıyor. Süreç tıkanırken dönüşümün önünü açacak modeller üzerinde duruluyor. Bu modellerden en önemlisi ise kendin yık-yap olarak gösteriliyor.
Anahtar Proje Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kökbudak, dönüşüm yasasının üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen kentlerin yenilenemediğini anlatarak, kendin yık-yap modelinin süreci hızlandıracağını vurguladı.
Kökbudak, kat karşılığında yaşanan sıkıntılar, emsallerin arttırılamaması ve hak sahiplerinin dairelerinin küçülmesi gibi nedenlerle dönüşümün önünün tıkandığını söyledi. Kendin yık-yap modeliyle tüm bu sıkıntıların ortadan kalkacağını ifade eden Kökbudak, “İstanbul’un birçok bölgesinde emsaller artmıyor. Bu da müteahhitlerin dönüşüme başlamasının önünü kesiyor. Emsaller artsa bile rant kavgası ve güvensizlik yaşanıyor” dedi.
Murat Kökbudak, Bağdat Caddesi ve Nişantaşı gibi bölgelerde vatandaşların binalarını yenileyecek müteahhit bulamadığını anlatarak, “Bölgedeki müteahhitlerin ellerinde onlarca proje var. Buralara yeni giren firmalar ise tanınmadığı için bazı güvensizlikler yaşanabiliyor. Bu durumda kendin yık-yap modeli devreye girebilir” diye konuştu.
Yasa krediyle destekliyor
Murat Kökbudak, kentsel dönüşüm yasasının kendin yık-yap modelini desteklediğini anlatarak, yasa kapsamında binasını kendisinin yenilemek isteyenlere 100 bin liraya kadar kredi verildiğini aktardı. Bu kredinin 10 yıl vadelendirildiğini ve faiz desteğiyle hak sahiplerine sunulduğunu kaydeden Kökbudak, “Emlsal artışı olmayan ya da evlerini kat karşılığını vermek istemeyenler için kullanılacak bu krediyle binalar hızlıca dönüşebilecek” diye konuştu.
Murat Kökbudak, 100 metrekarelik bir dairenin inşaat maliyetinin metrekaresinin yaklaşık 1000 liradan 100 bin liraya denk geldiğini ifade ederek, kullanılacak krediyle hak sahiplerinin kendi dairelerini yapabileceğini söyledi.
‘Süreci hızlandırıyoruz’
Murat Kökbudak, kendin yık-yap modelinin kentsel dönüşümün önünü açabileceğini ama burada aracı kurumların devreye girmesinin şart olduğunu anlatarak, şunları söyledi:
“Kentsel dönüşüm kolay bir süreç değil. Anlaşmaların yapılması, hukuki danışmanlık, projenin hazırlanması, kredi sağlanması, müteahhit bulunması ve denetim gibi unsurlar uzmanlık gerektiriyor.
Burada biz de Anahtar Proje olarak tüm bu süreçleri çözüyoruz ve dönüşümü hızlıca hayata geçiriyoruz. Aksi durumda hak sahiplerinin kendi başlarına bu işleri yapması mümkün değil.”

DAİRELER KÜÇÜLMEYECEK

Murat Kökbudak, kendin yık-yap modelinin en önemli avantajının vatandaşa yerinde dönüşüm olanağı sunduğunu anlatarak, hak sahiplerinin bina yenilendikten sonra da aynı kat ve cephede yaşamaya devam edebileceğini kaydetti. Modelin bir başka artısının ise daire metrekarelerinin aynı kalmasını gösteren Kökbudak, “Kat karşılığı modelinde hak sahiplerinin daireleri önemli oranda küçülüyor. Kendin yık-yap modelinde ise daire büyüklükleri aynı kalabiliyor” dedi.
Kökbudak, dönüşümde şerefiye değerinin önemli olduğunu ve dairelerin fiyatlarının buna göre belirleneceğini vurgulayarak, “SPK lisanslı değerleme şirketleriyle çalışıyoruz. Dairelerin değer tespiti de net bir şekilde ortaya çıkıyor ve kimsenin kafasında soru işareti kalmıyor” diye konuştu.

‘Binlerce bina yenilenebilir’

Murat Kökbudak, kentsel dönüşümün tıkanması nedeniyle binaların dönüşemediğini ve bunun Fikirtepe’de yaşandığını anlatarak, şunları söyledi:
“Fikirtepe’de uzun süredir sorunlar yaşandı. Fakat Bakanlık devreye girerek, sorunları ortadan kaldırdı. Ancak uzun zaman kaybedildi. Kendin yık-yap modeliyle kat maliklerinin rızasıyla, rant kavgası olmadan çok kısa sürede binlerce bina dönüşebilir ve insanlar depreme dayanıklı konutlarda güven içinde yaşayabilir.”

İlk 5 ayda 515 bin konut el değiştirdi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, yılın 5 ayında 515 bin 151 konut el değiştirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yılın 5 ayında 3 milyon 103 bin işlem gerçekleştirdi.
Yılın 5 ayında 515 bin 151 konut el değiştirirken, İstanbul 108 bin 889 konutla alım satımda en üst sırada yer aldı. Ankara'da 57 bin 973, İzmir'de 32 bin 219, Antalya'da 27 bin 253 ve Bursa'da 19 bin 739 konut el değiştirdi. En az gayrimenkul alım satımının yapıldığı il ise Ardahan oldu. Ardahan'da 150 konut el değiştirirken, Hakkari 286, Gümüşhane 282, Muş 279, Bayburt 153 gayrimenkulle bu ili izledi.

Esenyurt önde
İlk sırada yer alan İstanbul'da ise en çok konut alım satımı Esenyurt'ta gerçekleşti. Esenyurt'ta 2 bin 839, Maltepe'de bin 249, Pendik'te bin 3, Küçükçekmece'de bin 1, Beylikdüzü'nde 958 alım satım yapıldı.
Başkent'te gayrimenkul sektöründe en çok canlılığın yaşandığı ilçe ise Keçiören oldu. Keçiören'de bin 769 konut el değiştirirken, bu ilçeyi bin 667 satışla Yenimahalle, bin 584 satışla Çankaya, bin 305 satışla Mamak takip etti. İzmir'de ise en çok konut alım satımı Karşıyaka ve Buca'da gerçekleştirildi.

Gayrimenkul kârlılığını kanıtlamış bir yatırımdır

Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten, 10 yıldır tahmin edilemeyecek bir büyüme yakalayan Türkiye’nin, birçok olumsuz ve belirsiz sürece rağmen, seçimler sonrasında olumsuzlukları giderdiğini belirterek, konut sektörü, işadamı ve sanayicilerin rahat bir nefes aldığını söyledi.
Seçim sonrası istikrarın getirdiği rahatlamayla birlikte iç ve dış piyasanın da eski günlerine döneceğini ifade eden Keten, “Sektörde neredeyse her gün, yeni bir proje tanıtımı yapılıyor ve satışa çıkarılıyor. Uzmanların da dile getirdiği gibi Türkiye, emlak sektörü konusunda güvenli bir liman haline geldi. Özellikle yabacı talebindeki artış dikkat çekiyor.
Tüm bu olumlu yansımalar sonrasında emlak sektörü son 10 yılda olduğu gibi bu yıl da yükselişini sürdürecektir” dedi.
Gayrimenkul piyasasında balon spekülasyonlarının gerçek olmadığını ifade eden Selahattin Keten, sektörde endişe verici bir durum yaşanmadığını dile getirdi. Keten, “Gayrimenkul, diğer yatırım araçlarına kıyasla karlılığını kanıtlamış bir yatırımdır” diye konuştu.
Haliç’i Araplar aldı
Selahattin Keten, Haliç projelerinin büyük bölümünü Dubai, Tunus, Kuveyt ve Katar gibi Arap ülkelerinden gelen yabancı yatırımcılar satın aldığını ve bunun da sektörün caibesini ortaya koyduğunu söyledi.
Projedeki son 30 konutun satışının devam ettiğini vurgulayan Keten, “Projemiz 2 bin 250 metrekare arsa alanı üzerinde, 6 katlı, 2 blokta, 72 konut ve ticari birimlerden meydana geliyor. Yaklaşık 4 ay sonra teslim edilmesi hedeflenen projede, 108 metrekarelik 2+1’ler ve 150 metrekarelik 3+1 bulunuyor” diye konuştu.

20 yıl garanti...
Keten İnşaat, kişiye özel uyguladığı ücretsiz mimari danışmanlık hizmetini Keten Haliç projesinde devam ettiriyor. Profesyonel bir ekibin müşteriyle beraber yol alınacağının altını çizen Selahattin Keten, “Müşterilerimiz isteklerini anlatacak, bizler de gerçekleştireceğiz” dedi. Keten, binanın altyapısıyla ilgili olarak 20 yıl garanti verdiklerini ifade etti.

Ankara’nın sembolü olmaya aday proje

Birçok il kentsel dönüşüm kapsamında yenilenirken, Başkent Ankara da dönüşüm rüzgarından nasibini alıyor. Kısa süre öncesine kadar kentteki yapılaşmada gecekonduların hakim olduğu Başkent'te birbiri ardına yükselen kule konutlar, sosyal donatıları ile öne çıkan projeler kentin kimliğini değiştiriyor.
Bu projelerin başında dünyaca ünlü mimar Murat Tabanlıoğlu'nun imzası olan OneTower konut ve AVM projesi geliyor. Modern şehirleşme yolunda emin adımlarla ilerleyen Ankara’nın en yüksek konut kulesi olacak OneTower, modern mimarisi ve donatılarıyla sadece Oran’ın değil Ankara’nın sembol projesi olmaya aday gösteriliyor.
Ankara Oran’da bulunan OneTower, 185 metre ile tamamlandığında Ankara’nın en yüksek konut kule ve AVM projesi olacak.
Projeyi hayata geçiren İTO Yatırım’ın ortaklarından Özkan Özçelik, OneTower’ın kentsel dönüşümden çok değişime hitap eden bir proje olduğunun altını çizerek, tüm projelerini modern şehirleşme adına gerçekleştirdiklerini kaydetti.

FAİZ İNDİRME KARARI SEKTÖRE UMUT VERDİ

Merkez Bankası'nın faizlerde indirime gitme kararı, son bir kaç ayı durgun geçiren konut sektörü için başlayan yaz sezonunda umut oldu.
Ankara'nın köklü inşaat firmalarından Elit Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Cem Çelik, konut üretimindeki büyük artışın dönem dönem satışlara olumsuz etkisi bulunduğunu belirterek, özellikle konut kredi faizlerindeki değişimin satışlara etkisinin sanılanın üzerinde olduğunu ifade etti.
Çelik, Beytepe'de gelecek ay teslimini yapacakları Elit Royal Residence projesinde de benzer durumla karşılaştıklarını anlatarak, şunları söyledi:
“Projemiz gerek lokasyonu, gerekse kullanılan malzeme kalitesi ile büyük ilgi görmesine karşın bizim de özellikle konut kredisi faizlerindeki anlık artışlardan olumsuz yönde etkilendiğimiz bir gerçek.
Şu an birçok projeden konut ve işyeri almak için kredi faizlerinin düşmesini bekleyen binlerce kişi bulunuyor. Bu nedenle Merkez Bankası'nın sektörde durgun aylar olarak bilinen yaz aylarının henüz başında faiz oranlarında 0,75 oranında da olsa bir indirime gitmesi sektör için ilaç olacak."

Hİlton Kozyatağı açılışa hazırlanıyor

Emay İnşaat tarafından yapılan ve kısa sürede açılması planlanan Hilton Hotels & Resorts oteller grubunun Anadolu yakasındaki ilk oteli olan Hilton İstanbul Kozyatağı'na yeni atamalar sürüyor. Otelin mutfak ekibine sektörün deneyimli isimlerinden Executive Chef Mehmet Siriş ve Operasyon ekibine F&B Manager Gürkan Kaban dahil oldu.
Hilton Istanbul Kozyatağı Conference Center & SPA hızla gelişen iş dünyasının merkezi Ataşehir’de konumlanırken, aynı zamanda önemli bir ulaşım noktasında yer alıyor. Şehrin işlek noktalarından birinde bulunan otel her iki köprüye birkaç dakika mesafedeki konumuyla Marmara Denizi manzarası sunuyor.
2.150 metrekarenin üzerinde gelişmiş altyapıyla donatılmış toplantı salonları, 23’ü Süit, 47’si Executive olmak üzere toplam 320 odasıyla modern tarzda dizayn edilen otelin 1600 metrekarelik SPA alanında 24 saat açık fitness merkezi, kapalı yüzme havuzu ve Speed City Eğlence Merkezi yer alıyor.

Yabancılara konut satışı yüzde 52 arttı

TÜİK’in açıkladığı Mayıs 2014 verilerine göre, yabancılara konut satışı, ilk 5 ayda, 6.804 adede ulaştı. 2013 yılında aynı dönemde 4.451 konut satın alan yabancıların 2014 yılında, Türk gayrimenkul sektörüne artan bir ilgi gösterdiklerini söyleyen R’Estate Center Genel Müdürü İsmail Özcan, Türkiye genelinde konut satışlarına bakıldığında, 2014 yılının ilk beş ayında gerçekleşen konut satışlarının, 2013 yılının aynı dönemine göre %8,6 azaldığını söyledi.
Özcan, ancak yabancılara yapılan konut satışı baz alınıp aynı dönem karşılaştırıldığında ise yabancılara satışların %52,9 arttığını belirterek, İstanbul özelinde, yabancılara konut satışının uçuşa geçtiğini, geçen yıla göre satışlarda Ocak-Mayıs döneminde, 2,2 kat artış olduğunu vurguladı.
Geçen yıl ve bu yıl gerçekleşen satış rakamları analiz edildiğinde, 2014 yılında görece konut satışlarının yavaşladığını, potansiyel alıcıların konut satın almadaki “bekleme” pozisyonlarının devam ettiğini savunan Özcan, sektörün satış açığını yabancılara yapılan satışlarla kapatmaya çalıştığını kaydetti.

Polis, trenin çarpmak üzere olduğu aracın sürücüsünü son anda kurtardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber