Kene herkesi korkutmuyor

Yayılan kene korkusu girişimcileri hareketlendirdi. Kimi ithal, kimi yerli olan ürünlerin temel amacı keneyi vücuttan uzaklaştırmak. Ortak özellikleriyse gördükleri yoğun talep

Kene herkesi korkutmuyor

Kene korkusu yepyeni bir sektör doğurdu. Kenesavar spreyden deriye yapışanı çıkaran karta, kene düşmanı kaşağıdan kene kovan kumaşa kadar yeni ürünler art arda piyasaya çıkıyor.
Ürünlerin satış rakamları ise sektöre adım atanları hem şaşırtıyor hem memnun ediyor.
Bir ay önce üretilmeye başlanan kenesavar spreye 20 bin adet, Almanya’dan ithal edilen kene kartına 10 binin üzerinde sipariş geldi. Keneye karşı otomatik kaşağı makinesi üreten firmalar ABD dahil birçok ülkeye ihracata başladı.
Haşere mücadelesi yapan firmalar kene ilaçlama taleplerine yetişemiyor. Bu firmaları arayanlar, okullar kapanmadan önce yazlıklarını ilaçlatmak istiyorlar.

İlaçlamanın metrekaresi 15 kuruş
Haşere ilaçlama şirketleri gelen taleplere yetişemiyor. Proser şirketi sahibi Ali Turgut, “Eskiden keneyi gören arıyordu şimdi duyan arıyor. İki sene önce ayda iki tane ilaçlama talebi alırken, bu rakam geçen yıl haftada beşe, bu yıl ise günde beşe çıktı” dedi. Mavi Mühendislik’ten Recep Açıkgöz, okulların kapanmasıyla birlikte büyük bir iş hacminin olacağını söyledi.
İlaçlama fiyatları tarla ve bahçelerde dönümü 150 YTL, evlerde ise metrekaresi 15 kuruş ile 50 kuruş arasında değişiyor.

Kene spreylerinde rekabet başladı
Keneden korunmanın yolunu kene kovucu spreylerde arayanlar da var. Son dönemde yoğun rekabetin yaşandığı bu sektörde faaliyet gösteren firmaların, ürünleri için Sağlık Bakanlığı’dan izin alması gerekiyor. Spreylerin fiyatları 7.5 YTL ile 15 YTL arasında.
Bakanlıktan izin alan ilk ürün olan Kenkov markalı spreyi Tamay adlı şirket üretiyor. Şirketin sahibi Tamer Çetiner, “En fazla 100 bin adet satılır, panik geçer” dedi. Kenkov giysi, çanta, ayakkabı gibi eşyalarda kullanılıyor.
Cilde uygulanabilen Sheela Kenesavar’ı üreten Koçak İlaç üretime henüz bir ay önce başlamasına karşın 20 bin adetlik sipariş aldı. PLC Antikene ile Adanalı Nur Sınai İlaç’ın ürettiği Kenex de bu kategorideki diğer ürünler.

Kırşehirli, Yozgatlı ‘kart’a yüklendi
Kene kartı yeni sektörün en ilginç ürünlerden biri. Kredi kartı boyutlarında olan, Almanya’da üretilen kart, keneyi deriden insana zarar vermeden çıkarmaya yarıyor. Geçen yıl Almanya’da 1.5 milyon adet satan kartın fiyatı 5 YTL. İstanbullu Dizayn firmasının ithal ettiği karta son bir ayda tam 10 bin adet sipariş geldi.
Şirket sahibi Mehmet Yeşilyurt, “Bu ürün geçen seneden itibaren depolarımızda var. Ama şimdi her yerden istiyorlar. Ecza depolarına 10 bin kart gönderdik. En çok Yozgat, Kırşehir ve çevresinden sipariş geliyor. Özellikle Bakü-Ceylan petrol hattında çok görülüyormuş, oradaki doktorlar istedi” dedi.

Kaşağı: Hem kaşıyor hem keneden temizliyor
Konyalı Aysan firması keneye karşı otomatik kaşağı makinesi üretiyor. Firma sahibi Ahmet Ay “Sığırların rahatlamak ve temizlenmek için kaşındıkları bu fırçalar, hayvanın vücudunda bit, pire ve kene barındırmaz. İran’a ve Azerbaycan’a da sattığımız bu makine bizim ahırlarda da yaygınlaşırsa, kene belası önemli ölçüde azalır” dedi.
Otomatik kaşağı imal eden bir diğer firma ise Aydınlı EYS. Teknik Müdür Orhun Çetin, bu yıl ABD’ye iki konteyner kaşağı makinesi sattıklarını belirtti.

İki emeklinin iddiası:
Kene düşüren ilaç bulduk

Isparta’da yaşayan 54 yaşındaki emekli imam Mustafa Ali Korkmaztürk ile 61 yaşındaki emekli işçi Süleyman Kılınç, kenenin bulunduğu yerden zehirlerini bırakmadan düşmesini sağlayan ilaç yaptıklarını iddia etti.
Mustafa Ali Korkmaztürk, “En geç 10 dakika içinde kene düşüyor. Cımbızla veya elle koparılan bir kene zehrini oraya bırakıp kişinin hastalanmasına sebep oluyor. İlacı sürdüğümüz an zehrini bırakmadan kene kendini atıyor” diye konuştu. Korkmaztürk, ilaç için patent başvurusu yapacaklarını söyledi.

Niğde'de silahlı kavgaNiğde'nin Ulukışla ilçesinde çıkan silahlı kavgada bir kişi öldü, bir kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber