Kıbrıslı Türk faktoringle geldi, hedefi banka açmak

Türkiye’de faktoring izni alarak kasımda ilk şubesini açacak olan Kıbrıs İktisatbank’ın 43 yaşındaki patronu, hedefinin banka açmak olduğunu söyledi. Grup Gürcistan ve Kosava’da da banka açacak

Kıbrıslı Türk faktoringle geldi, hedefi banka açmak

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK), Kıbrıslı Türk Mete Özmerter’e ait olan Kıbrıs İktisatbank’ın, Türkiye’de ‘Kıbrıs İktisat Faktoring A.Ş’ ünvanlı bir faktoring şirketi kurmasına izin verdi. Türkiye yatırımına faktoring işiyle başlayacak olan banka, ilk şubesini 1 Kasım’da İstanbul Avrupa yakasında açacak. 3 yıllık hedefi 6 şubeye ulaşmak olan banka, Bursa ve İzmir’e de şubeler açacak.
Bankanın 43 yaşındaki patronu Özmerter, “Türkiye’de banka da açmak istiyoruz. Bunun öncesinde bankacılık alanında kendi büyüklüğümüzde daha küçük ölçekte bankaların bulunduğu Kosova ve Gürcistan gibi ülkelere açılacağız. Bu konuda son bir yıldır girişimlerimiz devam ediyor. Ardından Türkiye’de banka kuracağız” dedi.

Sağlıklı ekonomi vurgusu
Türkiye pazarına açılmalarını, “Türkiye halkı ile yeni bir iş arkadaşlığının başlangıcı” şeklinde değerlendiren Özmerter, “Bizim amacımız ekonomik işbirliği olan Türkiye ile artık iş arkadaşlığını da başlatmak. Kuzey Kıbrıs’ta oluşturduğumuz alt yapı ve tecrübelerimizi Türkiye’ye taşımak istiyoruz. Türkiyeli kardeşlerimizin bizlere vereceği destek ile daha da büyüyeceğiz” dedi.

Türkiye ekonomisinin Avrupa’da ilgiyle izlendiğini kaydeden Özmerter, “Kıbrıslı Türk bir işadamı olarak, biz de bu sağlıklı ekonomide yerimizi almak istedik” diye konuştu. Türkiye bankacılık sektörünün çok geniş bir yelpazeye sahip olduğunu kaydeden Özmerter, Türkiye üzerinden başlattıkları açılımı komşu ülkelere de taşımak istediklerini kaydetti.

Bankadan yapılan açıklamada, ‘Yurtdışına açılma stratejisinin ilk ayağı olarak iki ülke arasındaki yoğun ticari faaliyetler, finansal ve ekonomik anlamda taşıdığı ciddi potansiyel nedeniyle Türkiye’de girişimde bulunmaya karar verildiği‘ kaydedildi.

21 şubesi bulunuyor, aktif büyüklüğü 900 milyon TL

İktisatbank’a ait hisselerin tamamına yakınını 2001 krizi döneminde satın aldığında şube sayısı 5 olan bankanın şimdilerde şube sayısı 21’i buluyor. Bankada 270 kişi çalışıyor. Toplam kredi miktarı 515 milyon TL olan bankanın aktif büyüklüğü ise 900 milyon TL. Mevduatı ise 763 milyon TL. Müşteri sayısı ise 290 binlik nüfuslu KKTC’de 50 bini buluyor.


Kıbrıs’ta ilklerin bankası oldu
Kıbrıs İktisatbank, 1990 yılında KKTC’li sermayedarlar tarafından kuruldu. Bilanço bakımından özel sektör bankaları arasında birinci sırada bulunan banka, Kuzey Kıbrıs’ta ilklere imza atmasıyla tanınıyor. İktisatbank ilk mağaza kartı, ilk uluslararası geçerliliği olan kredi kartı ve telefon ve internet bankacılığını başlattı.

Wall Street’in hızlı bankacısı

Mete Özmerter, Amerika ’da bankacılık üzerine eğitim aldı. Master dahil eğitimini 20 yaşında tamamladı. Kariyerine New York Citibank’ta başlayan ve dünya finans merkezi Wall Street’te çalışan Özmerter’in ailesi, 1990 yılında kurulan İktisat Bankası’nın yüzde 14’ünü aldı. ABD’den, ailesinin “Oğlum geri gel, burada evlen” sözleriyle Kıbrıs’a dönen Özmerter dönüşünü, “Aile çağırınca döneceksiniz. Ben de döndüm. Daha sonra beni hortum gibi içine çeken bankacılığa girdik” diye anlatıyor. Bankadaki yüzde 14 hisseyi giderek büyüttüklerini ifade eden Özmerter, “2001’de ekonomik kriz yaşanınca ortaklarda kopmalar oldu. Biz ise bankaya sahip çıkarak hisselerin tamamını devraldık” diyor. Özmerter, “İyi bir bankanın oluşmasını da en az 20 yıl süreye” bağlıyor ve “Biz yirmi yılı tamamladık” yorumunu yapıyor.

22 Kasım 2019 Haftanın Özeti22 Kasım 2019 Haftanın Özeti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber