KKTC’de Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili takvim başladı

KKTC’de 18 Nisanda yapılacak cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili takvim başladı. Takvimle birlikte seçim yasakları da bugün yürürlüğe girdi.
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) belirlediği seçim takvimine göre, 18 Nisan Pazar günü yapılacak seçimde adaylardan biri yüzde 50’nin üzerinde oy alamazsa, seçim ikinci tura kalacak ve ikinci tur da 25 Nisan Pazar günü yapılacak.
Siyasi partiler, 9 Marta kadar aday saptamalarını tamamlayacak. Adaylık için Yüksek Seçim Kuruluna başvurular 12 Martta yapılacak.
YSK, adayları 13 Martta geçici olarak ilan edecek. 21 Martta kesinleşecek adaylar 22 Mart Pazartesi günü YSK tarafından açıklanacak.
14 Martta askıya alınacak sandık seçmen listeleri ise 20 Marta kadar askıda kalacak.
Seçim propagandası dönemi ise 23 Martta başlayacak. Seçim propagandaları, seçimden bir gün önce, 17 Nisanda sona erecek. Seçimlerle ilgili kamuoyu yoklama veya araştırmaları 3 Nisandan sonra yayımlanamayacak.

SEÇİM YASAKLARI YSK, seçim sonuçları ilan edilinceye kadar uygulanacak yasakları da açıkladı.
Seçim süreci içinde devlet, kamu iktisadi teşebbüsleri, yerel kuruluşlar ve bunlara bağlı daire ve müessese ve ortaklık ile diğer kamu tüzel kişiliğine sahip kuruluşlara ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, açılış ve temel atma dahil, törenler düzenlemek, nutuk ve demeçler vermek ve bunlar hakkında her türlü araçla yayınlarda bulunmak yasak olacak.
Seçim yasakları uyarınca, kamuya, memur ve işçi alımı yapılamayacak, her ne ad altında olursa olsun atama ve her türlü terfi, barem ayarlaması ve nakil işlemleri yapılamayacak, ticari taksi izni ve vatandaşlık verilemeyecek.

Milliyet'te Gündem 6 Aralık 2019.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber