Koliler hazır çek yükselişte

Perakendeciler, Ramazan’ın vazgeçilmezi haline gelen erzak kolilerini hazırladı. Kolilerin önde gelen müşterilerinden şirketler ise bu yıl çalışanlarına vermek için daha çok hediye çeklerini tercih ediyor.

Koliler hazır çek yükselişte

Ramazan ayına günler kala gıda perakendecileri de hazırlıklara başladı. Gerek market zincirleri gerekse de şirketler, sivil toplum kuruluşları gibi toplu alım yapanlara hizmet veren toptancılar erzakı, kolilere dolduruyor. Ancak bu yıl özellikle toplu alım yapanların, kolilerdense hediye çeklerini tercih ettiği gözleniyor.

2018 yılında 25 ila 105 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunulan Ramazan kolileri, bu yıl 37 ila 124 lira arasında satılıyor. Bu yıl hediye çeklerinin tutarları ise 25 liradan başlayıp 500 liraya kadar yükseliyor.

Yüzde 10 koli

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan kolilerinin hazırlığının sürdüğünü söyleyen Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, “Ramazan kolilerinden ziyade bu yıl tüketicilerin kendi ihtiyaçlarını belirleyip kendilerinin alabileceği hediye çekleri ve hediye kartları yükselişe geçmeye başladı” dedi.

Satın alınan çeklerde miktarın belirlendiğini ve ihtiyaç sahiplerinin de buna göre kendi ihtiyaçlarını satın aldığını ifade eden Altunbilek, “Hediye çeki olunca tüketiciler, belirlenen marketlere gidip kendi tercihlerini satın alıyorlar. Bazı şirketler marketlerle anlaşıp çalışanları için koli içeriğini kendi belirliyor. Fakat artık koli satın alanlar yüzde 10’luk dilimde, geri kalan yüzde 90’lık dilimde ise hediye çeki satın alanlar bulunuyor” ifadelerini kullandı. Altunbilek, geçen yıla oranla bu yıl gıda enflasyonu nedeniyle koli fiyatlarında bir artış olduğunu dile getirdi.

Farklı bütçelere göre seçenekler

A101 dolu Ramazan kolisi yerine tüketicilerin kendilerinin oluşturabileceği koliler satıyor. 25, 50, 100 liralık hediye çeklerini de tüketicilerle buluşturuyor.

Migros, 22 üründen oluşan paketi 64,90, 13 üründen oluşan paketi 36,90, 31 üründen oluşan paketi ise 89,90 liradan satışa sunuyor. 2 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında Money Bonus kredi kartı ile tek seferde yapılacak 100 lira ve üzeri alışverişlerde Ramazan kolilerinde yüzde 25 indirim uygulanıyor. İhtiyaç sahiplerine yardımda bulunmak isteyenler de HediyeM karta tek seferde en az 5 TL, en fazla 500 TL yükleyebiliyor.

Metro’nun 13 üründen oluşan paketi 54,90, 21 ürünlük paketi 94,90, 22 ürünlük paketi ise 123,90 lira.

Carrefoursa, 15 ürünlük paketini 37,90, 23 ürünlük olanı 64,90, 26 ürünlük paketini 82,90, 35 üründen oluşan paketini ise 119,90 liradan tüketicilerle buluşturuyor. Onur Market ise 15 çeşitten oluşan Nimet kolisini 60 TL, 21 çeşitten oluşan Bereket kolisini ise 90 TL’den satışa sunuyor. Kızılay da 21 ürünlük yurtiçi büyük Ramazan paketini 120 TL, 17 ürünlük yurtiçi normal paketini ise 65 TL’den satıyor. 49,90 liraya koli satan Şok’ta Ramazan çekleri de 25, 50, 100 liradan satılıyor.

Koliler hazır çek yükselişte

Başkentte pide 2.5 lira olacak

Fırıncılar, Ramazan’da iftar sofralarının gözdesi olan pide için hazırlıklarını yaptı. Bazı fırınlar, 300 gram ramazan pidesini 2.5 lira, 500 gram yumurtalı pideyi 5 liradan satmayı planlıyor.

Cumhuriyet Lezzet Dünyası Yöneticisi Sabri Bingöl, Ramazan’da satılan ekmek çeşitlerinde pidenin önemli yer tuttuğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu sene Ankara’daki pide fiyatları federasyonumuz tarafından belirlendi. Biz de hazırlıklarımızı tamamladık. 300 gramlık ramazan pidesini bu yıl 2.5 liradan, 500 gram yumurtalı pideyi 5 liradan satacağız. Geçen sene Ankara’da 275 gram pide 2 liraydı. Yumurtalı pide yine aynı fiyattan satılmıştı.”

Buna göre yumurtasız pidenin hem gramajı hem de fiyatı artırılmış oldu. Gram fiyatına bakıldığında ise yumurtasız pidenin yüzde 15.3 zamlandığı hesaplandı.

Sıcak yemeyin!

Ramazan pidesinin tüketimine ilişkin tavsiyede bulunan Bingöl, “Oruç tuttuğumuz için akşama kadar midemiz aç kalıyor. Bu yüzden pideyi çok sıcak tüketmemek gerekiyor” diye konuştu.

Bingöl, iftara yaklaşık 2 saat kala hazırlamaya başlayacakları pidelerin üzeri kapatılarak evlerde saklanabileceğini, diğer ekmekler gibi pidenin de israf edilmemesi gerektiğini bildirdi.

Koliler hazır çek yükselişte

AK Parti'den Emine Bulut cinayeti açıklaması!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Emine Bulut cinayeti ile ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda hassasiyetinin altını çizdi" dedi. Kadın cinayetleriyle ilgili Çelik, yasal düzenleme ihtiyacının olması halinde tereddüt edilmeyeceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber