Geri Dön

Konutta dev kampanya ev sahibi yapacak

Ev sahibi olmak isteyenleri harekete geçirecek dev konut kampanyası bugünden itibaren başladı. 120 ay vadede faizi yüzde 0.98 oranına kadar indiren kampanya, önemli indirim fırsatları sunuyor. 400 projedeki 25 bin konutu kapsayan kampanya 2 ay sürecek.

Konutta dev kampanya ev sahibi yapacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde gayrimenkul sektörünün çatı örgütleriyle birlikte başlatılan konutta dev indirim kampanyası, ev sahibi olmak isteyenlere fırsat üstüne fırsat sunuyor. Gayrimenkul sektörünün bugüne kadar hayata geçirdiği en kapsamlı kampanya olan ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti’ kampanyası ile konut alıcısı hem düşük faizli kredi kullanacak, hem de indirim olanaklarından faydalanacak. Ayrıca dövizini veya altınını bozdurup kampanyadan yararlanmak isteyenler de kur artışı oranında yeni bir indirim daha alacak.

Bugün başlayan kampanya kapsamındaki 400 projede 100 bin konut yer alıyor. Bu 100 bin konutun yüzde 25’i olan 25 bin konut kampanya kapsamında satışta olacak. Ayrıca kampanyaya katılım gösterecek her yeni firma ve projeyle birlikte satışa çıkacak konut sayısı da aynı oranda artacak. Bugün başlayan kampanya 31 Ekim tarihinde sona erecek.

Nasıl uygulanacak?

2 aylık kampanya sürecinde konut almak isteyenlere ilk olarak konutun satış fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim yapılacak. Ardından indirimli konut bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat alınacak. Kampanya dışında konut peşinat bedeli yüzde 20 olarak uygulanıyordu. Kampanyada 12. ay ve 24. ay olmak üzere yüzde 15’şer tutarda 2 ara ödeme bulunuyor. İndirim, peşinat ve ara ödemelerin ardından kalan yüzde 60’lık tutar ise vadelendirilecek. Konut alıcısı yüzde 0.98 kredi faiz oranı ile 120 ay vade seçeneğinden faydalanabilecek.

Yüzde 35 indirim

Bankaların konut kredisi faiz oranlarının yüzde 2.75’i gördüğü şu günlerde, 0.98 faiz oranını firmalar kendi bünyelerinde uygulayacak.

Kampanya kapsamında indirim ve ödeme kolaylıkları bununla da sınırlı kalmıyor. Vadelendirilmiş borcunu ilk yıl peşin olarak kapatan yüzde 25, 6 ayda kapatan ise yüzde 35 gibi büyük indirim oranlarından faydalanacak.

‘Konut kazandırır’

Kampanyanın detaylarının açıklandığı toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kampanya ile ‘konut eskisi kadar kazandırmıyor’ algısını yıkacaklarını söyledi. Kurum, Türkiye’nin ‘ekonomik bir kuşatmayla karşı karşıya’ olduğuna dikkat çekerken, kampanyanın hem Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sunmak, hem de ev sahibi olmak isteyene önemli fırsatlar oluşturmak için hayata geçirildiğini kaydetti. Bakan Kurum, “Bugünler bizim sektörümüzün kazanma günü değil, bugün fedakarlık günü. Bunu daha önce vatandaşlarımız dövizlerini bozdurarak gösterdiler, şu anda da bakanlığımız ve devletimiz, sektörümüz, sektör temsilcilerimiz de bu duruşu net bir şekilde gösteriyorlar. Vatandaşımız banka ve kefil olmadan her türlü imkandan faydalanacak. Ayrıca konut alıcısını korumak adına her türlü önlemi alıyoruz” diye konuştu.

50 bin ev satılır

Kampanya süresince 10 milyar liralık satış yapılması öngörülüyor. Bakan Kurum, kampanyada ilk ay boyunca 50 bin konut satışı beklediklerini anlatırken, en çok orta gelirlinin faydalanabileceği imkanlar oluştuğuna dikkat çekti. Murat Kurum, satışa çıkan konutların yüzde 80’inin metrekaresi 2 bin 500-6 bin lira arasında olduğuna dikkat çekerken, “Orta gelirlinin ev sahibi olmasında önemli etken. Metrekaresi 20 bin liraya kadar çıkan ve üst geliri hedefleyen projeler de var” diye konuştu.

Murat Kurum, ‘fiyatlar artar mı’ endişesine de yanıt verdi. Kurum, “Bugünkü şartlar ve fiyatlar neyse, yükleniciler bununla sorumlu. Takibini biz yapacağız” dedi.

TANITIM FİLMİ ÇEKİLDİ

Kampanya aynı zamanda tanıtım filmi ile herkese anlatılacak. Tanıtım filminde oyuncu Murat Yıldırım oynarken, özellikle döviz ve altınını bozdurup ev almak isteyenlerin hangi fırsatlarla karşılaşacağına dikkat çekiliyor.

Konutta dev kampanya ev sahibi yapacak

Yerli ve milli bir kampanya oldu

Gayrimenkul sektörü, yeni kampanya ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘döviz ve altınınızı bozdurun’ çağrısına da yanıt veriyor. Peşinat tutarını döviz veya altın cinsinden yatıranlara o günün Merkez Bankası kuru üzerinden işlem yapılıyor. Ancak kampanya sürecinde döviz kurunun yükselmesi durumunda konut alıcısına aradaki fark kadar bir indirim daha yapılıyor. Bu sayede ‘yerli ve milli’ bir kampanya ile ekonomiye iki taraflı katkı sunulması amaçlanıyor.

KDV ve harç indirimi var

Konut sahibi olmak isteyene fırsatlar üst üste geldi. Dev konut kampanyası, mayıs ayında Bakanlar Kurulu kararıyla hayata geçirilen KDV ve tapu harcı indirimi fırsatlarıyla da eş zamanlı olarak uygulanacak. Konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak KDV oranı ile yüzde 2 yerine yüzde 1 olarak uygulanacak tapu harcı indirimi de kampanyanın bitiş tarihi olan 31 Ekim’de son buluyor.

TÜM TÜRKİYE’YE YAYILIR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın öncü olduğu kampanya; TOKİ, Emlak Konut GYO, İlbank, KİPTAŞ, Oyak İnşaat, Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) üyelerini kapsıyor. Ancak kampanya sürecinde yeni firmaların ve projelerin de dahil olması bekleniyor. Bu sayede kampanya Türkiye genelinde hayata geçirilmiş olacak.

Emlak Konut GYO 33 projeyle katıldı

Kampanyaya büyük destek veren Emlak Konut GYO, kampanyaya 33 projede 12 bin konutla katıldı. Buna göre Emlak Konut GYO’nun dahil olduğu projeler şunlar:

Adım İstanbul, Avangart, Avrupa Konutları Başakşehir, Avrupark Bahçekent, Avrupark Hayat, Başkent Emlak Konutları, Büyükyalı İstanbul, Cer İstanbul, Ebruli Ispartakule, Esenler Emlak Konutları, Evora Denizli, Evvel İstanbul, Gebze Emlak Konutları 3, Idealist Cadde, Karat 34, Koordinat Çayyolu, Körfezkent Çarşı, Köy Zekeriyaköy, Kuzey Yakası, Merkez Ankara, Nevşehir Emlak Konutları, Nidapark İstinye, Nidapark Kayaşehir, Nidapark Küçükyalı, Niğde Emlak Konutları, Ofis Karat, Semt Bahçekent, Sofa Loca, Temaşehir Konya, Tual Adalar, Tual Bahçekent, Validebağ, Yeniköy Konakları.

‘GÖVDEMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK’

Kampanyanın hayata geçmesine öncülük eden gayrimenkul sektörünün çatı örgütü başkanları da toplantıda konuşarak, kampanyanın önemine dikkat çekti. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, ekonominin ve sektörün zor dönemlerinde Emlak Konut GYO öncülüğünde yapılan kampanyalara dikkat çekerken, “Türkiye’nin zor durumda kaldığı her seferde el ve güç birliği yaptık. Şimdi yine sektördeki durgunluğu aşacağımıza eminiz. Alım gücü zayıflayan vatandaşlarımıza sıcak bir yuva kazandıracağız” diye konuştu.

KONUTDER Başkanı Altan Elmas ise, gayrimenkul sektörünün Türkiye’nin itici gücü olduğunu hatırlatırken, bu bilinçle çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Elmas, “Ciddi anlamda elimizi, gövdemizi taşın altına koyarak büyük fırsatlar oluşturmaya çalıştık. Ülkemize son üç aydır döviz üzerinden bir atak var. Biz de buna bir kampanya ile karşılık veriyoruz” dedi.

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin de, sektörün her türlü dalgalanmaya karşı dinamik bir süreç geçirdiğini anlatırken, “Ülkemize olan sorumluluk bilinciyle daha çok çalışarak ülkemize olan katkımızı artıracağız. Sektörde önemli bir hareketlilik, ekonomiye önemli bir katkı oluşturuyoruz. Vatandaşların daha uygun koşullarda ev sahibi olmalarını sağlayacağız” dedi.

Sağlık Bakanı Koca'dan 'koronavirüsü' açıklaması:Sağlık Bakanı Koca, "Termal kamera ile şüpheli olarak tespit ettiğimiz, yani ateşinin olduğu bir yolcu olmadığını çok net bir ifade ile söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber