Kredi desteğimiz artarak sürecek

Reel sektörün finansmanında önemli rol oynayan Ziraat Bankası, ilk 6 ayda kredilerde 269 milyar TL’yi aştı. Hüseyin Aydın, “Enerji, imalat, ticaret ağırlıklı, tüm sektörlere ihtiyaç duydukları finansmanı sağlıyoruz” dedi

Kredi desteğimiz  artarak sürecek

2016 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçları açıklayan Ziraat Bankası’nın Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankanın olumlu performansını sürdürdüğünü belirterek, “Bilançomuz, kredi ağırlıklı olarak istikrarlı şekilde büyümekte. Tarım başta olmak üzere reel sektöre desteğimizi her geçen gün artırıyoruz” dedi.

İlk yarıda yüzde 8 oranında artışla 201 milyar TL’yi aşan nakdi krediler ve 68 milyar TL’lik gayrinakdi krediler ile toplam kredi büyüklüğünün 269 milyar TL’ye ulaştığını ifade eden Aydın, “Bu rakamlarla Ziraat Bankası, nakdi, gayrinakdi ve toplam kredi bazında bankacılık sektörünün en büyük bankası konumundadır. Aktif toplamının yüzde 63’ünün kredilerden ve bu büyüklüğün yüzde 75’inin kurumsal kredilerden oluşması, reel sektörü destekleyen krediler ağırlıklı büyüme stratejilerimizin bir sonucudur. Krediler içerisinde enerji, imalat, ticaret ağırlıklı olmak üzere sektörlere ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamayı sürdürüyoruz. Ana misyonumuz olan tarım sektörünün finansmanı öncelikli olmaya devam ediyor. Temel tarım ürünlerinin finansmanından sınai tarıma, tarladan ve hatta öncesinden başlayan değer zincirinin önemli bir parçası olarak, tarımın katma değerinin artırılmasına katkıda bulunmaya önem veriyoruz” diye konuştu.

Pazar payını artırıyor

Türkiye’nin en büyük altyapı projelerinin bir kısmının faaliyete geçmesinde ve bir kısmının da tamamlanmaya yakın olmasında önemli finansal katkıda bulunan bir banka olduklarını hatırlatan Aydın, taahhüt edilmiş olanlar dahil toplam proje finansmanı büyüklüğünün yaklaşık 10 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu açıkladı. Son yıllarda kredi pazar payını artıran bankanın, sektör ortalamasının yarısı düzeyinde ve yüzde 1.7 seviyesinde bulunan takipteki krediler rasyosu ile etkin kredi kalitesi yönetimindeki olumlu çizgisini sürdürdüğünü belirten Aydın şöyle devam etti: “Bu olumlu performans, kredi süreçleri, kredi risk izleme, takip ve tahsilat konularında yaptığımız yatırımların bir sonucudur. Genel kredi karşılıkları dahil olmak takipteki kredilere ayırdığımız karşılıklar yüzde 200 seviyesindedir.”

Aydın ayrıca, “Bu yıl içerisinde vadesi gelen 1.1 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredimizi yenilerken 500 milyon dolar tutarında ikinci ölçüt eurobond ihracımızı gerçekleştirmiş bulunuyoruz” dedi.

Girişimciye açık çek...

Kredi desteğimiz  artarak sürecek


Girişimci müşterilerin finansmana erişim kabiliyetini yükseltmek amacıyla uluslararası finansal kuruluşlardan sağladıkları toplam kaynakların 2 milyar dolar seviyesine ulaştığının bilgisini paylaşan Aydın, “Diğer alternatif kaynakların yanı sıra yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programını geliştirme çalışmamızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.
“Tüm bu olumlu finansal sonuçların oluşmasında, bankacılık sektörünün en büyük şube ve geliştirmekte olduğu ATM ağı, çağrı merkezi, internet şubesi ile müşterilerine hizmet sunan Ziraat Bankası’nın yenilenen ve dinamizm kazandırılan iş modelinin büyük katkısı bulunmaktadır” diyen Hüseyin Aydın, “İstikrarlı olarak büyüyen ve ülkemize daha fazla katkıda bulunan bir banka olmak için iş modelimizi geliştirmeyi, verimliğimizi artırarak özkaynaklarımızı büyütmeyi ve kaynaklarımızı ağırlıklı olarak reel sektörün finansmanında kullanmayı sürdüreceğiz” dedi.

3 metreden düşen kadın ağır yaralandı!İstanbul Avcılar Ispartakule Kapalı Semt Pazarı'nın girişinde ayağı kayan kadın yaklaşık 3 metre yükseklikten düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber