Kredi Kayıt Bürosu güvenli ticaret için kampanya başlattı

Kredi Kayıt Bürosu çek dolandırıcılığına ve çek mağduriyetine dikkati çekmek ve güvenli· ti·caret i·çi·n karekodlu çek kampanyası başlattı.

Kredi Kayıt Bürosu güvenli ticaret için kampanya başlattı

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), çek dolandırıcılığına ve çek mağduriyetine dikkati çekmek ve güvenli· ti·caret i·çi·n karekodlu çek kampanyası başlattığını bildirdi.

KKB yaptığı yazılı açıklamada çek dolandırıcılığına ve çek mağduriyetine dikkati çekmek için yeni bir reklam kampanyası başlattığını duyurdu.

Açıklamada çekin ticari hayattaki kullanımı ve öneminin her geçen gün arttığı, KKB tarafından geliştirilen Findeks Karekodlu Çek Sistemi'ni kullanmanın çekle yapılan sahtekarlıkların önüne geçmek için kalkan niteliği taşıdığı ifade edildi.

"Findeks Karekodlu Çek ile ticarette güvenli gelecek" sloganını taşıyan kampanyada, Karekodlu Çek Sistemi'nin kullanımıyla karşılıksız, sahte ve ikiz çek riskinin en aza indirilebileceği vurgulanan açıklamada akıllı telefonlara indirilen Findeks Mobil Uygulaması üzerinden çek kabul aşamasında çekin üzerindeki karekodun okutularak alınacak Karekodlu Çek Raporu ile, çek sahibinin geçmiş çek ödeme performansına kolaylıkla ulaşılabildiği bildirildi.

Açıklamada, satış kararının bu bilgiler ışığında verilmesinin karşılıksız çek alma riskini yüzde 80 azaltılabileceği ve çek sahteciliğinin de önüne geçilebileceği kaydedildi.

Findeks'e üyelik sürecinin banka şubeleri, Findeks.com web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden tamamlanabildiği belirtilen açıklamada, "Findeks uygulamasına giriş yaptıktan sonra, çek üzerindeki karekod okutularak sadece 60 kuruşa elde edilen rapor sayesinde alınan çekin bankanın kayıtlarında mevcut olup olmadığı bilgisinden, keşidecinin son 5 yılda düzenlediği çeklerin ödenip ödenmediği, ilk çekini ve son çekini ne zaman düzenlediği, düzenlediği çeklerin ortalama tutarı gibi çek keşidecisinin çek ödeme geçmişini ortaya koyan pek çok veriye saniyeler içerisinde ulaşılabiliyor." ifadelerine yer verildi.

"KAREKODLU ÇEK KULLANICISI 350 BİNİ AŞTI"

Açıklamada görüşlerine yer verilen KKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz, ticari hayatta çek kullanımı kadar çeklerin sorunsuz tahsil edilmesinin de ülke ekonomisi için kritik önem taşıdığını belirtti.

Türkiye'de yılda 700 milyar liranın üzerinde ve 22 milyon adet civarında çek keşide edildiği bilgisini veren Akdeniz, "Çeklerin ciranta yoluyla ortalama 4-5 kez el değiştirdiği düşünüldüğünde 100 milyonun üzerinde ticari işlemin ödemesi çek ile gerçekleştiriliyor. Bu nedenle çek ile yapılan ödemelerin aksamaması özellikle reel sektör açısından olmak üzere ülkemiz açısından son derece önemli. Bunu sağlamaya yönelik olarak KKB tarafından hayata geçirilen Karekodlu Çek Sistemi her geçen gün daha da yaygınlaşıyor." ifadelerini kullandı.

Akdeniz, bugün itibarıyla karekodlu çek kullanıcılarının 350 bini, karekodlu çek yaprak adedinin ise 17 milyonu aştığını bildirdi.

Bu yılın başında çeklerde karekodun zorunlu hale gelmesi ile dolaşımda olan çekler içindeki karekodlu çek oranının yüzde 40 seviyelerine ulaştığını belirten Akdeniz, şu değerlendirmelerde bulundu: "Çeki alan ve kabul edenlerin daha güvenli ticaret yapmasını sağlayan karekodlu çek, karşılıksız çek riskini minimuma indirerek tahsilat riskini en aza indiriyor. Karekodlu çek uygulaması aynı zamanda ilk kez ticari ilişkiye giren tarafların daha güvenli ticaret yapmalarının da önünü açıyor. Çek kabul edenler çeklerin üzerinde yer alan karekodu okutarak karekodlu çek raporuna anında ulaşabiliyor.

Bu raporla da çek sahibinin geçmiş çek ödeme performansını görebiliyor ve çek ödemelerini uzun zamandır aksatmadan düzenli yapan kişilere vadeli mal satışı kararını daha güvenli verebiliyor. Ticarette daha güvenli bir ortam için Findeks Karekodlu Çek Sistemi ile önemli bir adım atmış oluyoruz. Bu aşamadan sonra beklentimiz 60 kuruş gibi son derece cüz’i bir fiyat belirlenen raporların reel sektör tarafından kullanımının yaygınlaşması."

Niğde'de silahlı kavgaNiğde'nin Ulukışla ilçesinde çıkan silahlı kavgada bir kişi öldü, bir kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber