Kriz ABD'yi fena vurdu

ABD'li Citigroup bazı birimlerini satmayı düşünüyor. JP Morgan Chase çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkarmayı planlıyor. New York Mellon bankası 1.800 personelin işine son veriyor

Kriz ABD'yi fena vurdu


ABD'nin önde gelen bankalarından Citigroup'un bazı birimlerini satmayı düşündüğü bildirildi.

Konuya yakın bir kaynak, bu hafta piyasa değerinin yarısını kaybeden Citigroup'un, şirketin bazı birimlerini satmayı ya da başka bir şirketle birleşmeyi düşündüğünü söyledi.

Bu arada Suudi Prens Elvelid Talal'ın bankada yüzde 4'ün altındaki hisselerini yüzde 5'e çıkarmayı planladığı açıklamasına rağmen, bankanın hisseleri dün de değer kaybetti. Citigroup'un hisseleri dün New York Borsasında yüzde 26 değer kaybederek 4,71 dolara indi ve Şubat 1993'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Citigroup sözcüsü Michael Hanretta, şirketin hisselerinin düşmesiyle ilgili yorum yapmaktan kaçınarak, ''bankanın çok güçlü bir sermayeye ve likidite pozisyonuna sahip olduğunu'' belirtti.

ABD hükümetinin banka yatırım programından 25 milyar dolar alan banka, pazartesi günü, daha önce açıkladığı 22 bin kişiye ek olarak 53 bin kişiyi işten çıkaracağını bildirmişti.

Bu arada New York merkezli JPMorgan Chase bankası, çalışanlarının yaklaşık yüzde 10'unu işten çıkarmayı planlıyor.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili bankanın, rakipleri Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi, bütün dünyada personelini yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 10 azaltmayı planladığını söyledi.

JPMorgan Chase üçüncü çeyrek sonunda, 7 bini mart ayında satın aldığı Bear Stearns çalışanı olmak üzere bünyesinde 31 bin kişiyi istihdam ediyor. Bankanın hisseleri dün yüzde 18 değer kaybederek 2003'ten bu yanaki en düşük seviyesini gördü.

Goldman Sachs ile 44 bin kişiyi istihdam eden Morgan Stanley daha önce çalışanlarını sayısını yüzde 10'ar azaltacağını açıklamıştı.

Öte yandan New York Mellon bankası bütün dünyada çalışma gücünün yaklaşık yüzde 4'ünü oluşturan 1,800 kişiyi işten çıkaracağını bildirdi.
Banka başkanı ve üst yöneticisi Robert P. Kelly yaptığı açıklamada, ''mevcut küresel ekonomideki zayıflama nedeniyle maliyetlerini azaltmak için ek önlemler almak zorunda olduklarını'' belirtti.

Dünya çapında 43 bin kişiye istihdam sağlayan banka, 34 ülkede faaliyet gösteriyor.

American Express de geçen ay 7 bin çalışanın işine son vereceğini açıklamıştı.

ÜNLÜ MAĞAZALAR KEPENK KAPATIYOR

ABD'de yaşanan ekonomik krizden etkilenen ünlü perakende satış mağazalar zincirleri de birer birer kapanıyor. Kriz nedeniyle kepenk kapatan ünlü mağazalar zincirlerinden bazıları ayakta kalma savaşı verirken, birçok bazı ünlü mağaza zincirleri de ya iflasını istiyor ya da çareyi perakende mağazalarını kapatmakta buluyor. Yıl sonuna kadar 6 bin mağazanın kapanmasının beklenildiği ABD'de perakende sektörü giderek kan kaybediyor. Saks Fifth Avenue,Macy's, Gap, Target, Nordstroms ve Kohl's gibi ünlü mağaza zincirleri ekonomik krizden etkilendiklerini açıklarken, ABD'de kapanan mağaza zincirlerinden bazıları şunlar:

Circuit City 155 Mağazası kapandı

Ann Taylor 117 Mağazası kapandı

Lane Bryant 40 Mağazası kapandı

Fashion Bug 100 Mağazası kapandı

Catherine's 10 Mağazası kapandı

KB Toys 150 Mağazası kapandı

Eddie Bauer 27 Mağazası kapandı

Cache 14 Mağazası kapandı

CompUSA Tüm mağazaları kapandı

Dillards Middletown, Ohio mağazaları kapandı

Disney Store 98 Mağazası kapandı

Home Depot 15 mağazası kapandı 2009'da açılması planan 50 yeni mağaza açılmayacak

Talbots 78 Mağazası kapandı

Foot Locker 140 mağaza 2008 sonuna kadar kapanacak

Linens N' Things 371 mağaza yıl sonunda kapanacak

Macy's, Rolling Acres Mall, Akron Canton Centre, Canton Randall Park Mall, North Randall alışveriş merkezlerindeki mağazalarını kapattı

Zales 100 Mağazası kapandı

Yeni Zelanda’da yanardağ patladıDaha önce birçok kez infilak eden volkan öğleden sonra patladı, bu sırada adada çok sayıda turist vardı. En az 1 can kaybının olduğu felakette 20'yi aşkın turistten haber alınamıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber