Kriz, TMSF’nin satışlarını da vurdu

Batık banka alacakları nedeniyle çeşitli sektörlerden çok sayıda şirketin sahibi ve iştirakçisi konumunda bulunan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF), küresel finansal kriz nedeniyle, bünyesinde bulunan taşınmazlarının satışı da hız kesti.
TMSF, alacakların tahsili amacıyla bugüne kadar çeşitli gruplardan haczettiği banka, sigorta ve faktoring şirketi, çimento fabrikası, otomobil, otobüs, gayrimenkul, otel, yat, tekne, ada, helikopter, ev eşyası ve aksesuarları, şarap, tablo, antika, piyano, iş makinesi, puro, içki, film, radyo, televizyon ve spor aleti sattı.
Bünyesinde hala çok sayıda taşınmaz bulunan Fon’un satışları da, küresel finansal krizden etkilendi. Ticari ve iktisadi bütünlük satışlarından sonra en çok gelir elde edilen gayrimenkul ile otomotivin, krizden etkilenen sektörlerin başında yer almasından dolayı TMSF’nin bu sektörlerdeki taşınmazlara ilişkin düzenlediği ihaleler de azaldı.
Hukuksal zorunluluk olmadıkça satış yapmayan Fon, krizin olumsuz etkilerinin azalmasını bekliyor.
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, krizin bütün piyasaları etkilediğini ifade ederek, "Bizim de tahsilat performansımız bundan etkileniyor. Biz de bütün değerlerin düştüğü bu dönemde satış yapmak yerine, konjonktürün iyileşmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

"DAHA İYİ ŞARTLARDA SATIŞ YAPMAYI AMAÇLIYORUZ"
Ertürk, daha iyi şartlarda satış yapmayı amaçladıklarını, buna uygun şekilde hareket ettiklerini belirterek, satışlarının azaldığını, şu anda "pek" satış yapmadıkları için bunun ne kadar azaldığını tespit edemediklerini söyledi.
TMSF’nin araç satışlarıyla ilgili çok işi kalmadığını ifade eden Ertürk, "Gayrimenkulde bekleyeceğiz, durumu izleyeceğiz" dedi.
Ahmet Ertürk, şu anda hukuksal bir zorunluluk olmadıkça yavaş bir şekilde hareket ettiklerini de belirtti.

Çığlıkları duyan dışarı koştu!İstanbul Sultangazi'de 4 katlı binanın çatısı alev alev yandı. Yangında ölen ya da yaralanan olmazken çatıda hasar oluştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber