Kruvaziyer liman ihalesi bu yıl...

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, kruvaziyer turizminin ülke için önemine dikkat çekerken, bununla ilgili çok kapsamlı çalışmalar yaptıklarını hatırlattı.

Kruvaziyer liman ihalesi bu yıl...

Fethiye ziyaretinde Telmessos Antik Tiyatro’da incelemelerde bulunan Ersoy, burada nitelikli turist kazandırıcı etkenlerden birinin de kruvaziyer turizmi olduğuna vurgu yaptı.

‘Yüzde 15 artar’

Ersoy, “Kruvaziyer aslında Fethiye ile ilgili bir sorun değil. Kruvaziyerin Ege’ye gelmesi ve Ege’den devam etmesi gerekiyor. O yüzden İstanbul’da ihtiyaç var. Biz İstanbul’daki liman işini bu yıl halledeceğiz. Kruvaziyer liman ihalesi gerekiyor. Aldığımız taahhüt gereği Karaköy Mayıs 2022’de hayata geçirilecek.

O da 3 tane büyük gemi alabiliyor. Sonrasında yeterli kalmıyor. 5 ile 6 gemiyi kapsayacak yeni bir limana ihtiyaç var. Biz Çevre Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı ile bu işi halledeceğiz. Yer konusu da üç aşağı beş yukarı netleşti. Bir proje dahilinde uzlaşacağız. Hızlı bir şekilde ihaleye çıkıp netleştireceğiz” diye konuştu.

Türkiye’ye gelecek turist sayısında bu sezon önemli artış beklediklerini, bunu erken rezervasyonlarda gördüklerini kaydeden Ersoy, “Şu anda özellikle yazlık bölgelerde sıkıntı görünmüyor. Yıl ortalaması beklentim yüzde 15’lik artış yönünde. Erken rezervasyonlar çok daha yüksek. Türkiye genelinde artış olacağını düşünüyorum. Özellikle yazlık bölgelerde bu oranın daha yüksek olmasını öngörüyoruz” dedi.

Resulayn'daki teröristlerin çekilme anları böyle görüntülendiSuriye'de Fırat'ın doğusunun teröristlerden arındırılmasına yönelik sürdürülen Barış Pınarı Harekatı'nda TSK ve Suriye Milli Ordusu birliklerinin kontrolü sağladığı Resualyn'da, teröristlerin geri çekilme anları görüntülendi. Yerel kaynaklardan elde edilen görüntüde otomatik silahların yanı sıra birinde omuzdan atılan ısı güdümlü hava savunma füzesi de bulunan 4 teröristin kaçış anı yer alıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber