‘KURU’NUN YERİNİ NOHUT ALDI

Kurufasulye fiyatlarındaki önlenemez yükseliş, ezeli rakibi nohutun tüketimini artırdı. Nohut ile kurufasulye arasındaki fiyat farkı Migros’larda 3.5 lirayı geçerken, Carrefour’da 7 lirayı buldu.


Kurufasulye geçen sene 5.5 TL ile girdiği piyasada ekimde 6.5 TL, kasımda 7.1 TL’ye yükselip yılı 8.5 liradan kapattı.

Nohut ucuzladı
Fiyatların artması üzerine kurufasulyede gümrüklerin düşürülmesi için Hazine Müsteşarlığı’na yazı yazıldı. İthalatın fiyatları düşürmesi için ise kurufasulyenin piyasaya azar azar verilmemesi gerekiyor.
Kurufasulyenin artan fiyatı nohuta olan talebi artırırken nohut fiyatları bir yandan da düşüşte. Geçen sene ocak ayında ortalama 6.3 liraya satılan nohut, şubat ayında 6.2, mayıs ayında 6.1, haziranda 6, temmuzda 5.8 liraya alıcı buldu. Nohut seneyi 5.7 liradan kapattı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tespitlerine göre kurufasulye İstanbul BİM marketlerinde 6.95 TL’ye alıcı bulurken nohut 3.7 TL’ye satıldı. A101’lerde de aynı fark meydana geldi. Fasulye ile nohut arasındaki fark Migros’larda 3.5 lirayı geçerken, Carrefour’da fiyat farkı 7 lirayı buldu. Nohut üretimi tüm Türkiye’de artarken, sadece Uşak’ta bu artış yüzde 225’i buldu. Nohut, ekim alanları itibarıyla da kurufasulyeyi geride bırakıyor. 2012’de 4.1 milyon dekar alanda 518 bin ton nohut hasadı yapılırken, kurufasulye 931 bin dekar tarlada 200 bin ton ürün verdi.

Baklagile müdahale şart
Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, “Kurufasulyede fiyat artınca insanlar nohuta yöneldi. 3-5 lira daha ucuz. Bir dönem de pirinç yerine bulgura yönlendirme olmuştu” dedi. Yetkin, fiyatların istikrara kavuşması için kurufasulye, nohut, mercimek gibi ürünlerde de müdahale alımı yapılması gerektiğini, bunun için Bakanlar Kurulu kararının yeterli olacağını kaydetti.
Kurufasulyeye göre kalorisi yüksek, proteini düşük bir besin olan nohut ile günlük lif ihtiyacının yarısı, günlük protein ihtiyacının üçte biri karşılanabiliyor. Uzun süre tokluk hissi veren nohut, A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra antioksidan özelliğe sahip.

Bodrum'da makilik alanda korkutan yangınMuğla'nın Bodrum ilçesinde makilik alanda çıkan yangın söndürülmeye çalışılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber