Lavanta pazarı coşkulu

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’deki lavanta üretim alanlarının 10 bin dönümü geçtiği bildirildi.

Lavanta pazarı coşkulu

Türkiye’de özellikle son yıllarda  üretimi artan lavanta, kozmetikten temizlik sektörüne, sağlıktan sanayiye kadar geniş bir alanda kullanılıyor. Lavantanın dönüme verimi çiçek olarak 150 ile 400 kilogram arasında gerçekleşirken, yağ verimi çiçek veriminin yüzde 2 ile yüzde 5’i arasında değişiyor. Bu yıl itibarıyla çiftçiler, 1 kilogram yaş lavantayı 1,5-2 liraya satışa sunarken, kurutulmuş lavantanın 1 kilogramı 10-15 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor. Bir dönüm lavanta bahçesinden 800 ile bin 100 lira arası kazanç elde edilebiliyor.

Kıraç arazi için fırsat

Türkiye’de 2018’de 8.700 dönüm alanda lavanta üretimi  gerçekleşirken, bu yıl itibarıyla üretim alanı büyüklüğü 10 bin dönümü geçti. Bu  alanlardan yaklaşık 1.500 ton lavanta çiçeği, çiçeklerden ise 20-30 ton lavanta yağı elde ediliyor.

İlk dikimdeki can suyu haricinde su istemeyen lavantadan, üreticilerin kullanımını terk ettiği veya sulama imkanı kısıtlı, eğimli, toprak yapısı iyi olmayan hatta hiçbir  şey yetiştirilemeyen kıraç arazilerde bile çok iyi verim alınıyor. Engebeli, kullanılmayan, kırsal ve parçalı tarım arazilerinde yetiştirilebilen bitki, milli ekonomiye ilave gelir sağlıyor.

 

Kocaeli'de can pazarı! Seferber oldularKocaeli'nin Kartepe ilçesinde, 1'i kadın 2 İranlı turist, kiraladıkları arazi aracı ATV'nin devrilmesi sonucu meydana gelen kazada yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber