"Maaşlara enflasyonla örtüşür şekilde zam yapılması gerekiyor"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, küresel kriz ortamında hükümetin küçük işletmelere yönelik tedbirler alması gerektiğini belirterek, "bizim yolumuza kırmızı halı sermeyin, ama kırmızı kart da göstermeyin" dedi.

Palandöken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekonomik krizlerin, hem harcayan hem satan kesim oluşu nedeniyle en çok esnaf ve sanatkar kesimini etkilediğini söyledi.

Türkiye’de değişim ve dönüşüm süreci yaşandığını, ancak bu süreçte esnaf ve sanatkarın desteklenmediğini ifade eden Palandöken, ekonomide 2002 yılından itibaren gözlenen olumlu gelişmelerin bu kesime yansımadığını savundu.

Ekonomideki olumlu gelişmeler ve bu gelişmelerin yarattığı hava nedeniyle tüketicilerin harcamalarını ev, araba gibi yatırımlara yönlendirdiklerini kaydeden Palandöken, "insanlar taksitle ev aldılar, arabalarını yenilediler, ama esnaf önceki krizleri atlatamamıştı. Suyun içindeydi ve yağmurun yağdığını hissedemiyordu, sesini de çıkaramıyordu çünkü lobiler (değişime ayak uydurun) diyerek esnafın sesini kesiyordu. Sistemin gelişmesinde bu değişim dönüşüm sürecinden, esnaf sanatkarın istifade etmesine fırsat kalmadan küresel kriz geldi" diye konuştu.

ÜCRETLERLE ENFLASYON ARASINDAKİ MAKAS AÇILDI

Esnafın sıkıntısını taşıyamaz hale geldiğini, sorunun çözümündeki en önemli unsurun vatandaşların alım gücünün artırılması olduğunu vurgulayan TESK Başkanı, şöyle devam etti:

"Piyasada para darlığı var. Sıkıntı burada. Gerçek enflasyonla vatandaşın aldığı ücret arasındaki makas iyice açıldı. İnsanlar iş yapamadıkları için stok da yapamaz hale geldiler. Ticari hayatta da bir farklılaşma oldu yani.İnsanlar günübirlik alıp satmaya çalışıyor. Esnaf ve sanatkarın çalışma hayatının yeniden düzenlemesi, vatandaşın alım gücünün ücretlere verilecek zamla artırılmasına bağlı. Ücretlerde gerçek enflasyonla örtüşür biçimde bir zam yapılması gerekiyor."

Palandöken, kamunun yaptığı ihalelerin bedellerinin süratle ödenmesinin de bu süreçte son derece önemli olduğunu, ayrıca devletin yatırıma devam etmesi gerektiğini ifade etti.

AVRUPA ÖRNEĞİ

Avrupa ülkelerinin Mayıs - Haziran aylarında krize karşı tedbir almaya başladıklarını ve bu çerçevede küçük işletmelerin desteklenmesi için çok ucuz faizli ve uzun vadeli kredi açtıklarını anlatan Palandöken, Avrupa’da küçük işletmelerin yoluna "kırmızı halı" serildiğini söyledi.

Kendilerinin de Ekonomi Koordinasyon Kurulunda taleplerini ifade ettiklerini bildiren Palandöken, şunları kaydetti:

"(Bankalar Birliği öncülüğünde bankalar kredi kartı borçlarını yeniden yapılandırsın, sicil affına ilişkin düzenleme hayata geçirilsin, kredi desteği verilsin) dedik. Şimdiye kadar 125 trilyonluk KOSGEB destekli kredi kullanıldı.Bunu esnafın zanaatkar kısmından 5 bin kişi kullandı. Hizmet üreten gruba da böyle bir destek verilmesini istedik. Bu rakamın da en az 2 katrilyon olması lazım. Bu hibe de değil, geri dönüşü olan bir rakam. Esnaf bu parayı küresel kriz ortamında dalgalanmayı engellemek, tezgahlarını yenilemek, ayakta kalmak için kullanır.

Kendimizi, esnaf ve sanatkarın önemli olduğunu ifade etmeye çalışıyoruz.Destek bekliyoruz. Esnafa 2 milyar YTL verilirse, bu kesim rahatlar. Biz esnaf ve sanatkarın önüne kırmızı halı serilmesini beklemiyoruz ama kırmızı kart görmeden zenginlerin lobisinin yerine esnaf ve sanatkarın sorunlarına çözüm bulunsun istiyoruz."

ABD'de okulda silahlı saldırıABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir okula silahlı saldırı düzenlendi. Gelen ilk bilgilere göre hastaneye kaldırılan 2 kişinin durumu ağır. Polis vatandaşların evden çıkmaması için uyarı yapıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber