Geri Dön

Mars Lojistik’i Lüksemburg’a taşıdı yabancı fonlar peşini bırakmıyor

Türkiye’nin en büyük lojistik firmalarından birisi Mars Lojistik. 1989’da kurulan Mars Lojistik’in sahipleri Engin Özmen, Garip Sahillioğlu ve Şafak Dil. Şirketin sözcüsü ise Genel Müdür Yardımcısı Ali Tulgar

Ali Tulgar geçen yıl aralarında Renault, Michelin, Ford, Inditex, Mango ve Tüpraş’ın da olduğu 7500 müşteriye hizmet verdiklerini ve uluslarası sefer sayısı bakımından Türkiye’deki lojistik firmaları arasında birinci olduklarını söylüyor. 1500 aracı bulunan şirketin 2012 cirosu 213 milyon dolar, 2013 hedefi ise 275 milyon dolar. Mars şimdi iki eksen üzerinde büyüme planları yapıyor. Bunlardan birisi Lüksemburg, diğeri ise Adana.
Ali Tulgar, Mars Logistik’in 27 milyon euro yatırımla İtalya’nın Trieste kenti ile Lüksemburg’un Bettembourg şehirleri arasında römorklarla tren yolu taşımacılığını başlattığını anlatıyor.
Geçen yıl eylül ayında ilki gerçekleşen seferlerle Türkiye’den deniz yoluyla Trieste’ye gelen mallar, demiryoluyla Lüksemburg’a ulaşıyor. Buradan da Avrupa’ya dağılıyor. Ali Tulgar, “Artık fiyatta rekabetin yerini çevrecilikte rekabet aldı. Bu yeni hizmetle yılda en az 13 milyar gram karbondioksit salınımının da önüne geçilmiş olacak” diyor.

Avrupa ve Körfez’den...
Şirketin bir diğer hedefi ise Adana. Tulgar, “Irak pazarı duruluyor. Suriye de sonunda düzelecek. Adana’yı da bir ‘hub’ yapıp, buralarda daha büyümek istiyoruz” diyor. Tulgar, Avrupalı ve Körfez kaynaklı fonların ortaklık için kapılarını çaldığını, ancak şu anda bu yönde bir gelişme olmadığını anlatıyor.

Akhisar'da 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldiManisa'nın Akhisar ilçesinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu depremin hemen ardından 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. İstanbul'da, Bursa'da ve İzmir'de hissedilen deprem sosyal medyada kısa süre içinde en çok konuşulan konu oldu

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber