‘MASA’YA OTURDU ‘BORSA’YA TALİP OLDU

Henüz 5 ay önce Zuma, Vogue, Anjelique gibi popüler mekânları bünyesinde bulunduran Doors’u satın alan Doğuş grubu sektörde hızlı büyümeye kararlı. Doğuş şimdi de Masa ve Borsa restoranlarının sahibi Sele Group’la görüşüyor

‘MASA’YA OTURDU ‘BORSA’YA TALİP OLDU

Sektörde marka değeri yaratmış kurumları bir bir satın alan Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk’in masasının üstünde bugünlerde Borsa restoranları ile ilgili bilgi notları olduğu söyleniyor.
Sektöre girerken Nusr-et ve Kiva’yı bünyesine katan, Kahve Dünyası’na ortak olan Doğuş Grubu, büyüme stratejisini Doors Grubu’nu da alarak ortaya koymuştu. İçinde Zuma, Vogue, Da Mario, Anjelique gibi markaların bulunduğu Doors sektörün önde gelen oyuncularından. Doğuş Grubu için Borsa restoranlarının da büyüme stratejesine çok uygun konseptte olduğu konuşuluyor. Hatta taraflar bunun için bir araya da geldi. Sele İstanbul Restaurant Group Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Özkanca ‘Şu an satış yok’ dese de, “Bir araya gelip görüştükleri, Ferit Şahenk ve kurmaylarıyla yemek yedikleri” bilgisini doğruluyor.

İş dünyasının uğrak yeri
Borsa Lokantası 1927 yılında İstanbul Bahçekapı’da kuruldu. Rasim Özkanca, 1983 yılında Borsa Lokantası’nı satın alarak büyük bir zincirin ilk halkasını oluşturdu. Borsa restoranları Türk ve Osmanlı mutfağının batılı bir anlayış ile sunulduğu mekânlar. İşadamları, politikacılar, sanatçılar ve cemiyet hayatının ünlü isimlerinin yanı sıra yabancı konuklar için de zaman içinde “fine dining” ile eş anlamlı bir marka haline geldi. 2006 yılında da gruba Kandilli Borsa Restoran şubesi de katıldı.

‘Masa’da yıllık kişi başı 100 bin TL ciro
Sele İstanbul Restaurant Group kendisini sektörde popüler anlamda öne çıkaran hamleyi ise 2007 yılında yaptı. İstinyePark’ta Borsa ve Masa restoranlarını açtı. Masa Restaurant’ın dünya mutfağından oluşan menüsü günde 1000’in üzerinde misafire hizmet veriyor. Restoran, İstanbul’un kalburüstü kesimi ve cemiyet hayatının uğrak noktası. Özellikle sigara yasağının ardından popülerliği artan İstinyePark’ta konumlanan Masa Restaurant, geniş bahçesiyle kısa sürede bunun ekonomik karşılığını da aldı. Masa Restaurant’ta bir sandalye yılda ortalama 100 bin TL ciro yapıyor.

Sele’de lüks markalar var
* Borsa restoranları, İstinyePark Masa.
* X Restaurant & Bar.
* Amerikan kahve zinciri The Coffee Bean & Tea Leaf
* Trump Tower Alışveriş Merkezi’nde, İngiliz D&D London işbirliği ile lüks bir restoran.
* Zorlu Center İstanbul’da 2 yeni restoran daha açacaklar.

Afyonkarahisar'daki yılkı atları doğal ortamında görüntülendiŞuhut’un Kumalar Dağı’nda bir anda ortaya çıkan yüzlerce yılkı atı doğa fotoğrafçısı Hakan Yılmaz tarafından görüntülendi. Yılmaz, “Gördüğüm manzara beni büyüledi, doğa tutkunları bu şehri mutlaka keşfetmeli” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber