Mehmet Emin Karamehmet İtalya'da

Mehmet Emin Karamehmet İtalya'da     Kredi bankaları, iflas eden İtalyan gıda devi Cirio'ya bağlı Cragnotti & Partners Capital Investements (C&P) ile Pamukbank'ı batıran ve BDDK ile anlaşıp 6.2 milyar dolarlık borcu 15 yıla yayan Çukurova Holding arasındaki işbirliğine şüpheyle yaklaşıyor.
     C & P ve Çukurova Holding, ortaklığın oluşması ve kredi bankalarının ikna edilmesi için görüşmelere devam ediliyor. 1 Temmuz'da açıklanan niyet mektubunun ardından C & P ve Çukurova'nın hazırladığı ortaklık planı, Cirio'nun kontrolünü elinde bulunduran kredi bankaları tarafından masaya yatırıldı.
     
     Sendikalar da karşı
     Yaklaşık 300 milyon euro finansman yatıracağı söylenen Çukurova'nın, ortaklıkta yüzde 75 ile çoğunluğa sahip olacağı, gelen hazır paranın da tahvil değerlerinin yüzde 50'sinden vazgeçmeleri halinde eşit şartlarda hissedarlara dağıtılması öngörülüyor.
     Cirio'da en fazla söze sahip kredi bankası Capitalia'nın başkanı Cesare Geronzi ise dün gazetecilerin kendisine yönelttiği "Türklerle yapılacak yeni planda bir gelişme var mı?" sorusuna, alaylı bir şekilde "Hangi Türkler! Kim tanıyor onları?" yanıtını verdi. Son durumda, C & P - Çukurova ortaklığına kredi bankaları şüpheli yaklaşırken; Cisl, Uil, Cgil gibi ülkenin önde gelen işçi sendikaları da yayınladıkları ortak bildiride yeni kalkınma planının işten çıkarılmaları ön görebileceğinden buna karşı olduklarını duyurdu.
     
     Pazar ve pazartesi günü yapılan toplantılara kredi bankaları Capitalia, Meliorbanca ve Cragnotti, C & P'nin hukukçuları ile Çukurova Holding'in Başkanı Mehmet Emin Karamehmet dahil bazı üst düzey yöneticileri katılırken; Çukurova'dan yöneticilerin dün İstanbul'a döndükleri, ama bugün yeniden Roma'ya gelmelerinin ön görüldüğü ifade edildi. İtalyan haber ajanslarında dün çıkan haberlerde, yarın Çukurova - C & P görüşmesinin tekrar yapılacağı ve nihai kararın çıkmasının beklendiği kaydedildi.
     
     Bankalar planı inceliyor
     2002 Kasım ayının sonunda 1.32 milyar euroluk tahvil borçlarını ödeyemeyerek batan ve yapılan anlaşmayla kredi bankalarının kontrolü altına giren Cirio, geçtiğimiz 22 Mayıs tarihinde yeniden yapılanma planını açıklamıştı. Cragnotti'nin sürpriz bir şekilde Çukurova ile anlaştığını açıklaması üzerine şaşıran kredi bankaları, Cirio'nun eski sahibi olan Cragnotti'nin hazırladığı yeni planı incelemeyi sürdürüyor.
     


EKONOMİ


Fon, İmar Bankası için 1 katrilyon borçlanıyor
'Kim bu Türkler?'
Yeni şefin önünde program tartışması
Sakıp Sabancı ABD'de böbrek ameliyatı olacak
Faiz yüzde 54'ten döndü
Ek vergiler olmasa, borçlanacaktık
TÜSİAD: Kurla ilgili sıkıntımız yok
Sanayi üretimi yüzde 4.8 arttı
Türk Telekom tahvilinden 500 milyon dolar bekleniyor
Bankacılar, 'Bizi de dinleyin' dedi
Dış açık 7 milyar dolar
Damat - Tween World işbirliği
'Telekom'un geliri 600 trilyon lira artacak'
61 yaşta emeklilik TBMM'den geçti
TEKZİP
Doğan Yayın Holding'in reklam geliri yüzde 26 arttı

Sevgilisinden ayrıldı, öğretmenevi terasından atlamaya kalktıZonguldak’ın Ereğli ilçesinde, sevgilisinin kendisini terk etmesi nedeniyle bunalıma giren genç kız, öğretmenevinin terasında intihar girişiminde bulundu. Polis ve öğretmenevi çalışanları Y.N.Ş.'yi ikna ederek intihardan vazgeçirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber