Memur zammı hakeme kaldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020-2021 yıllarını kapsayan dönem için yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlandığını ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başladığını açıkladı.

Memur zammı hakeme kaldı

Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sürerken düzenlediği basın toplantısında memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 5. Dönem Toplu Sözleşmesi görüşmelerin 1 Ağustos’ta başladığını hatırlattı. Selçuk, hükümet adına 16 Ağustos’ta kamu işveren heyeti olarak ilk tekliflerinin 2020 için 3,5 artı 3, 2021 için de 3 artı 2,5 olduğunu anımsattı. Selçuk, “Bu teklifimizi daha sonra 2020’nin birinci 6 ayı için yüzde 4 artı enflasyon farkı, 2020’nin altıncı ayı için yüzde 4 artı enflasyon farkı, 2021’in birinci altı ayı için 3 artı enflasyon farkı, ikinci altı ayı için yüzde 3 artı enflasyon farkı olarak yükselttik. Verdiğimiz zam oranları enflasyon altında kalırsa enflasyonun farkının da ödeneceğini belirttik” dedi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na göre 2020’de beklenen enflasyonun yüzde 8,2; 2021 için ise yüzde 5,4 olduğunu belirten Selçuk, şöyle devam etti: “Kamu personeline ilişkin harcamaların bütçede artan payına rağmen, iktidarlarımız boyunca kamu çalışanlarına ve emeklilerine enflasyon göz önünde bulundurularak maaş artışı yaptık ve enflasyona ezdirmeme geleneğimizi yürüttük. Müzakereler devam ederken, maalesef kamu görevlileri sendikaları heyeti, 2020-2021 taleplerini daha da yükselterek ortak noktada buluşma ihtimalini zayıflattı. Müzakereler 20 Ağustos’ta sonuçlanmıştır.” Selçuk, “Bilindiği üzere kamu çalışanları için toplu pazarlık süreci, müzakerelerin yürütülmesinde uzlaşı olmaması halinde de Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun devreye girmesini öngörmektedir. Bu tarihten sonra kanun taraflara Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurmaları için 3 iş günü süre tanımaktadır. Gelinen noktada müzakereler uzlaşmazlıkla sonuçlanmış ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu sürece bugünden (dün) itibaren resmen başlamış oldu” diye konuştu.

Selçuk, “Kamu görevlileri ve emeklilerin 4. Dönem ve önceki dönemlerdeki toplu sözleşmelerde edindikleri kazanımların da aynen korunacağını vurgulamak isterim. Bir hak kaybı gerçekleşmiş olmayacak. Hakem Kurulu’nun alacağı karar, tüm taraflar için nihai ve bağlayıcı olacaktır” dedi.

İnanılmaz görüntü! Akın akın geldiler...TEKNOFEST'in düzenlendiği Atatürk Havalimanı çevresinde yoğunluk yaşanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber