Merkez Bankası’nda kritik toplantı yarın

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Murat Uysal’ın yönetiminde ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yarın yapılacak. Kritik toplantıda en az 200 - 250 paz puanlık faiz indirimi beklentisi var.

Merkez Bankası’nda kritik toplantı yarın

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Murat Çetinkaya’yı 6 Temmuz’da görevden almasının ardından ilk PPK toplantısı yarın yapılacak. Çetinkaya’nın yerine atanan eski Başkan yardımcısı Uysal, ilk kez PPK toplantısına başkanlık edecek. Piyasalar, toplantıdan faizlerin düşürülmesi yönünde karar çıkmasını bekliyor.

Şu anda yüzde 24 oranında uygulanan politika faizinde en az 200 baz puanlık indirim yapılacağı, bunun daha da artabileceği beklentiler arasında.

Piyasa ne bekliyor?

Ekonomistlere göre, en az 200 - 250 paz puanlık faiz indirimi beklentisinde, Çetinkaya’nın görevden alınması ve ardından Erdoğan’ın yaptığı, “Eğer ekonomi politikalarında Merkez Bankası kendisinden beklediğimiz rolü hakkıyla oynayabilmiş olsaydı, böyle bir değişikliğe zaten ihtiyaç olmazdı” ile “Bundan sonraki süreçte faiz politikamızın nasıl, hangi türde şekillendiğini de en kısa sürede göreceksiniz. Çünkü faiz enflasyonun da anasıdır” açıklamaları önemli rol oynuyor.

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Murat Uysal’ın enflasyon beklentilerinin gerilediğine dikkat çekerek, “manevra alanı oluştuğuna” işaret etmesi de PPK kararı öncesinde önemli bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz indirimine olan eğilimi ve Avrupa Merkez Bankası’nın parasal gevşeme sinyallerinin de, Merkez Bankası’nı faiz indirimine teşvik edebileceği belirtiliyor. Merkez Bankası’nın yarınki toplantıdan sonraki toplantısında da faizde gevşeme adımları atabileceği değerlendiriliyor. Piyasa oyuncuları ve yabancı yatırımcıların da en az 200 - 250 baz puan bandındaki bir faiz indirimi beklentisine girdiği kaydediliyor. PPK kararı sonrasında euro ve doların TL karşısındaki durumu da yakından izlenecek.

Osmaniye iki şehit haberiyle yandıIrak’ın kuzeyinde devam eden ’Pençe-3’ harekatında, teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Üzeyir Aslan ile Piyade Sözleşmeli Er Oğuzhan Yılmaz’ın Osmaniye’deki baba ocaklarına ateş düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber