‘MERKEZ’E PROJE YAPTI CİROYU DÖRDE KATLADI

Ataşehir Finans Merkezi’nin ilk projesi olan Sarphan Finanspark’ta satışlar iyi gidince hasılat neredeyse 4’e katlandı. 164 milyon lirayla ihaleyi alan Sarp Group, projenin tamamından toplam 600 milyon lira gelir bekliyor

‘MERKEZ’E PROJE YAPTI CİROYU DÖRDE KATLADI

Ataşehir’deki finans merkezinin ilk projesi olan Sarphan Finanspark’ı inşa eden Sarp Group, ihaleyle 164 milyon liralık taahhüt karşılığı aldığı projedeki hasılatı 4’e katlayarak 600 milyon liraya çıkardı. Sarp Group’un İnşaat Genel Koordinatörü Vekalet Kaba, projede büyük bir satış başarısı yakaladıklarını belirterek, ulaştıkları hasılatın da bunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Kaba, “Projeden beklediğimiz ciro 600 milyon liranın üzerinde. 164 milyon lira taahhüt etmiştik ama bu başarıya ulaşacağımızı biliyorduk” dedi. Kaba, projeden yaklaşık 200 milyon liralık tutarın Emlak Konut GYO’ya pay olarak verileceğini vurgulayarak, buna inşaat maliyetleri de dahil edildiğinde ortaya 500 milyon liralık bir maliyet çıktığını dile getirdi.
Kaba, projede yer alan konutların büyük bir bölümünü sattıklarını anlatarak, “Bizim için her şey yolunda. Projenin yüzde 80’ini sattık. Oteli de Emlak Proje Pazarlama’ya sattık. Elimizde sadece 20 konut, 20 ofis ve 20 tane de mağaza kaldı. Kısa süre içinde de bunları satabiliriz” diye konuştu.

Yüzde 40’ı tamamlandı
Sarphan Finanspark’ın finans merkezindeki çıtayı yükseğe taşıdığını anlatan Kaba, şu bilgileri verdi:
“Bölgenin çok önünde bir proje yaptık. Projenin bu denli iyi olması hasılat gelirini de artırdı. İnşaatı hızla sürdürüyoruz. İnşaatı yüzde 40 oranında tamamladık. Ağustos ayında tüm kabaları bitireceğiz. 2014 ortalarında teslimlere başlarız.”
Vekalet Kaba, Sarphan Finanspark projesinde konutların ilk satış metrekare fiyatlarının 4.500-5.000 lira seviyesinde olduğunu belirterek, şu anda ise ortalama fiyatların 6.500 lira olduğunu açıkladı. Metrekaresi 8 bin liraya bile satılan yerler olduğunu dile getiren Kaba, “Buradan alanlar iyi bir yatırım yapmış oluyor. Fiyatlar rahatlıkla 10 bin doların üzerine çıkar” diye konuştu.

Merkezde çalışmalar başladı
Kaba, projenin diğer şehirler ve yurtdışından da talep gördüğünü anlatarak, “Burası Türkiye karması gibi oldu. Farklı yerlerden yatırımcılar bizi tercih etti” dedi.
Kaba, finans merkezi sınırları içinde inşaatı devam eden başka bir proje daha bulunmadığını vurgulayarak, bölgede master plan doğrultusunda Ağaoğlu İnşaat’ın çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Bölgede bundan sonra inşa edilecek tüm projelerin master plan doğrultusunda hayata geçirileceğini anlatan Kaba, “Otoparklar, metro ve diğer yol bağlantıları, yürüme yolları, yeşil alanlar bu plana göre yapılacak. Finans merkezi tamamlandığında dünya ölçeğinde bir yer olacak” diye konuştu.

4.500 konut devam ediyor

Sarp Group'un Diyarbakır, Eskişehir ve Gebze gibi bölgelerde 4 bin 500 konutluk taahhütlerinin devam ettiğini vurgulayan Vekalet Kaba, 2013 yılında bu projeleri tamamlayıp yeni taahhütlük işlere ve özel projelere başlayacaklarını söyledi.

Vatandaş, kamulaştırılan malIi için dava açamayacak

Yeni hazırlanan kanunla kamulaştırmanın ardından ilk hak sahibi vatandaşların dava açma hakkına kısıtlama getiriliyor. Ak Parti tarafından Yeraltı Suları Kanunu'nda değişiklik öngörülen yasa teklifi yenilenerek içine Kamulaştırma Kanunu'nun 22. maddesinin değiştirilmesini planlayan bir madde eklendi. Teklif, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda kabul edildi.
Kamulaştırma Kanunu'na göre, kamulaştırılan taşınmaz malların kamu yararı tahsisi kalmaması halinde, bu durum mal sahibi veya mirasçılarına duyuruluyor. Bunun üzerine mal sahibi veya mirasçılar, aldığı kamulaştırma bedelini 3 ay içinde ödeyerek taşınmaz malını geri alabiliyor. Ancak yeni yasa teklifi, ‘kamulaştırılan taşınmazda, kamulaştırma amacına uygun bir işlem veya tesisat yapılmasından sonra bu hükmün uygulanmamasını’ öngörüyor.

Okuldan iş merkezi olabiliyor
Bir taşınmaz, kamulaştırma amacına uygun olarak okula dönüştürülüyor. Ancak bir süre sonra bölgenin öğrenci potansiyelinin düşmesi veya okulun iş merkezleri arasında kalması nedeniyle eğitim hizmeti tam anlamıyla sürdürülemez hale geliyor. Taşınmazı kamulaştıran kurum, okulu iş merkezine dönüştürebiliyor. Bu durumda ilk hak sahibi vatandaşlar ya tazminat davası, tapu iptal ya da kamulaştırmanın iptali istemiyle dava açabiliyor. Teklifteki düzenlemeyle vatandaş dava açamayacak ve tazminat ile taşınmazın geri verilmesi yönünde talepte bulunamayacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: KDV ile adaletsizliği çözdük

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni konutlarda uygulanan KDV’de sosyal adaleti gözettiklerini belirterek, vergi adaletini sağlamak için böyle bir düzenleme yaptıklarını vurguladı. Mehmet Şimşek, İstanbul’da 50 metrekarelik dairelerin bile 1 milyon dolara satılabildiğini belirterek, “Birçok yerde arsaların metrekare fiyatlarının 5 bin dolar seviyesinde olduğunu biliyoruz. 100 metrekarelik daireler 500 bin dolara satılıyor” dedi. Şimşek, bu konutlardan daha önce yüzde 1 KDV almalarına karşılık, üstüne de inşaatçıya yüzde 17 KDV iadesinde bulunduklarının altını çizerek, “Gariban vatandaşlardan aldığımız vergileri KDV iadesi için inşaatçılara ödüyorduk. Ben bu vergiyi neden vereyim ki? Vatandaşlardan topladığım vergiyi niye KDV iadesi olarak vereyim? Bu hiç de adil değildi. Sosyal adalete aykırıydı. Yeni uygulamayla bu adaletsizliği çözdük” diye konuştu.
Mehmet Şimşek, KDV’de yapılan düzenlemenin arkasında olduğunu ifade ederek, “Kimse farklı bir beklentiye kapılmasın, artık KDV’den geri dönüş yok. Biz dersimize iyi çalıştık ve bu işin altyapısını çok iyi hazırladık” dedi.

‘Dönüşüm alanları istisna’

Şimşek, yeni KDV uygulamasıyla kısa vadede vergi adaletini sağladıklarını vurgulayarak, arsa değeri 500 ile 1000 lira arasında olan konutlardan yüzde 8, 1000 liranın üzerindeki konutlardan ise yüzde 18 KDV alacaklarını söyledi. Yüzde 8 ve yüzde 18’lik KDV dilimine yeni satılan konutların sadece yüzde 6’sının dahil olduğunu dile getiren Şimşek, “Bu konu çokça büyütüldü ama konutların birçoğu yeni KDV dilimine girmiyor” değerlendirmesini yaptı.
KDV uygulamasının 2013 yılından önce ruhsat alan projeleri ve ikinci elde satılan konutları kapsamadığını belirten Şimşek, şunları söyledi:
“Yeni KDV uygulaması piyasayı çok da etkilemeyecek. Bir sürü muafiyet getirdik. 2013 öncesi ruhsatlar ve ikinci ellerde satılan konutlarda eski KDV oranları geçerli. Aynı zamanda kentsel dönüşüm bu KDV’den istisna tutuldu. Bu çok önemli çünkü önümüzdeki dönemde dönüşüm projeleri çok daha fazla artacak.”

TAV’a ‘Ortadoğu ve Afrika’nın en iyisi’ ödülü geldi

TAV Havalimanları’nın konsorsiyum ortaklarıyla birlikte imza attığı Medine Havalimanı projesi, Thomson Reuters’in önde gelen yayınlarından Project Finance International (PFI) tarafından Ortadoğu ve Afrika’da ‘Yılın Altyapı Anlaşması’ seçildi. Ödül, Londra’da düzenlenen törende Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi (GACA) İş Geliştirme ve Gayrimenkul Yöneticisi, aynı zamanda proje takım lideri Alaa Al Samman ile TAV Havalimanları Körfez Ülkeleri Direktörü Waleed Youssef’e takdim edildi.
Büyüklük, önem ve yenilikçilik anlamında bölgede ilk olan anlaşma, TAV Havalimanları, Saudi Oger ve Al-Rajhi Holding’in oluşturduğu TİBAH Konsorsiyumu ve GACA arasında Haziran 2012’de imzaladı. Konsorsiyum, proje kapsamında Arab National Bank, The National Commercial Bank ve The Saudi British Bank’tan 1,2 milyar dolar İslami finansman sağladı. TAV Havalimanları Körfez Ülkeleri Direktörü Dr. Waleed Youssef “Uluslararası finans topluluğu tarafından verilen bu ödülü almaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Yapı Kredi, Dönüşüme destek için protokol imzaladı

Risk taşıyan yapıların yenilenmesine yönelik kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Yapı Kredi, ihtiyaç sahiplerine kredi desteği vermeye başlayan bankalar arasında yerini aldı.
Buna göre, Yapı Kredi, 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşüm kredilerine uygulanacak faiz desteği için protokol imzaladı. Protokol kapsamında banka, kentsel dönüşüm projesinden yararlanmak isteyen mülk sahiplerine farklı finansman alternatifleri sunacak.
Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, imza töreninde yaptığı konuşmada, kentsel dönüşüm projesinde her geçen gün yeni alan ve riskli binaların Bakanlık kayıtlarına eklendiğini belirterek, “Bizim de finans kuruluşlarına olan ihtiyacımız artıyor. Yapı Kredi’nin konut projelerindeki tecrübesi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanmasında ayrı bir öneme sahip” dedi.
Yapı Kredi Konut ve İşyeri Finansman Direktörü İsmet Erdem de Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında taşınmazını yenileyecek mülk sahiplerine yönelik farklı finansman seçenekleri sunacaklarını belirtti. Erdem, şunları söyledi:
“Konut kredisi kullanımına dair hızlı ve etkili sunduğumuz çözümlere kentsel dönüşüm kredilerini de eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Mülk sahiplerinin haklarını koruma prensibinden yola çıkarak müteahhit firmalarımıza yönelik kentsel dönüşüm projelerinin finansmanında da etkin ve çözüm odaklı yaklaşımımızla insanlarımızın yaşam kalitesinin artırılmasında önemli rol oynayacağımıza inanıyoruz.”

Kale, Hong Kong’da yeni showroom açtı

Türk seramik sektörünün lider kuruluşu Kale Grubu, iç piyasadaki başarısını dünya pazarlarına taşıma hedefiyle, yurtdışındaki mağazalar zincirine bir halka daha ekledi. Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim ve Kale markalarıyla, dünyanın dört bir yanına ulaşan Kale Grubu, Hong Kong’daki mağazasıyla, yurtdışındaki showroom sayısını 13’e çıkardı.
Son yıllarda önemli adımlar attıklarını belirten Kale Grubu Yapı Ürünleri Grubu Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı İhsan Karagöz, “Küreselleşme çalışmaları kapsamında farklı coğrafyalardaki konumumuzu güçlendirmek amacıyla, pazarın önemli ülkelerinde mağazalar açmayı hızlandırdık. Çanakkale Seramik ve Kalebodur’u seramik banyo sektöründe Türkiye’den birer dünya markası yapacağız” dedi.

Ispartakule’de 60 aya düşük faiz uyguluyor

Avrupa Konutları’nın 10 ay erken teslim ettiği Avrupa Konutları Ispartakule 3’te son daireler farklı vade imkânlarıyla satışa sunuldu. Yaşamın başladığı ve konut teslimlerinin hemen yapıldığı projede 60 aya kadar yüzde 0,77, 120 aya kadar ise yüzde 0,80 vade oranları uygulanıyor.
1+1’den 4+1’e kadar değişen daire seçeneklerinin sunulduğu projede, yatay ve dikey bloklarda konumlanmış 644 daire yer alıyor. Projedeki konutların bir kısmında Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi manzarası sunuluyor.
Projede yüzme havuzları, fitness center, sauna ve çocuklar için oyun alanları bulunuyor.

Banka kredisi veriyor ödemeyi erteliyor

Bahçeşehir’de gerçekleştirilen Spradon Vadi’den kampanya haberi geldi. Buna göre projeden ev sahibi olmak isteyenlere yüzde 75’ini banka kredisi, yüzde 1’i peşin ve kalan yüzde 24’ü ise Aralık 2013’te ödeme imkânı sunuluyor.
Kuzu Grup, Emlak Konut GYO ile birlikte Bahçeşehir 2. Bölge’de 160 bin metrekarelik inşaat alanı ve 42 bin metrekarelik de arsa alanı üzerinde geliştirdiği proje, 1037’si konut, 1 adet ticari üniteden oluşacak. 28 ve 30 katlı iki kulenin yanı sıra 5 tane de 9 ve 12 katlı bloğun tasarlandığı projenin son teslim tarihi Ocak 2014.

Kendi işini kurmak isteyenlere özel seminer

Uluslararası network sahibi Era, hizmet vermeye başladığı Türkiye’de gayrimenkul danışmanlığı alanında bilgi paylaşımı odaklı sektör buluşmalarını başlatıyor.
Era Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu: “UFRAD işbirliğinde düzenlediğimiz bu seminerde konuşmacılarımız, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere başarılı bir franchise olmanın yollarını, özellikle de gayrimenkul danışmanlığı alanında iyi bir emlak ofisi olmanın sırlarını anlatacaklar” dedi.
‘Era Sohbetleri’ başlığıyla düzenlenen toplantıların ilki 12 Şubat’ta İstanbul’da yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Barış Pınarı Harekatı açıklamasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe'de yabancı medya temsilcilerini kabulünde konuşma yaptı. Erdoğan, "Söz yerine getirilmemiş olursa 120. saatin sona erdiği dakika, harekatımız kaldığı yerden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber