‘Modernle eskiyi harmanlayın’

Modern vintage tasarımının ipuçlarını veren Yüksek Mimar Bahar Aykaç, Ramazan ayına özel farklı mimarileriyle dikkat çeken camileri ele alıyor

‘Modernle eskiyi harmanlayın’

Son zamanlarda en popular dekorasyon tarzlarından biri de modern vintage. Modern bir stilin içerisine yerleştirilen vintage parçaların kompozisyonu ile yaratılan bu tarz doğru denge yakalandığı zaman, mekâna özgün bir ruh katıyor. Vintage mobilya seçimi aslında uzmanlık ve tecrübe gerektiriyor ancak bu tarzı seviyor ve kendi başınıza uygulamak istiyorsanız sizlere yol gösterici temel bazı önerilerde bulunabilirim.
- Vintage serüveninizi başlattıysanız öncelikle bu işten keyif almaya bakın. İnsanın yaşadığı mekânı severek topladığı eşya ve objelerle doldurması kadar zevkli bir şey yoktur. Dolayısıyla hiç stres yapmayın, “Bu vintage mı? Değil mi?” kaygısını boş verin ve rahat olun; seviyorsanız alın, toplayın ve deneyin.
- Sabırlı olun ve bu işe keyifle zaman ayırın. Boş vakitlerinizde dükkân dolaşın. Keşfedip satın aldığınız gerçek vintage parçaları, büyük mağazalardan aldığınız eşyalarla kombinleyebilirsiniz. Zaten şuanda tüm dünyada benimsenen ve sevilen bu trend pek geçeceğe de benzemiyor. Her yerde bu stilde eşya ve obje bulabilirsiniz.
- Eski eşyalara yeni fonksiyonlar vermeyi deneyin. Hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı kullanın. Örneğin babaannenizden kalan bir dolabı boyayıp banyonuzda kullanabilirsiniz. Eski antika yemek tabaklarını evinizin bir duvarında gruplayıp asabilirsiniz. Eski bir lavaboyu bahçenizde çiçeklik yapabilirsiniz. Buna benzer birçok fikri benim de editörlüğünü yaptığım 3oda1salon.net sitesinden, vintage bloglarından, bitpazarlarından, dergi ve kitaplardan bulabilirsiniz.
- Vintage parçalar ile oluşabilecek kaosu organize edin. Koleksiyonunu yaptığınız ve ya topladığınız vintage objeleri, bir köşede gruplayarak sergileyebilirsiniz mesela. Antika sepetleri, metal kutuları veya eski deri bavulları bu dağınıklığı stilli bir şekilde toparlamak için kullanın.
- Renk skalanıza karar vermek, her zaman işe yarar ve hayatınızı kolaylaştırır! Bu stil beyaz ve toprak tonlarının karışımı, tozlu maviler ve griller ile çok hoş durur. Hangi renk ailesini seçerseniz seçin araya metal tonları veya objeleri koymak genel dekora bir derinlik ve contrast verir.
- Son olarak ailenizden kalan ve sizin için değerli hikayeleri olan parçalarla işe başlamanızı öneririm. Annenizde, teyzenizde, büyükannelerinizde bulunan ve onların artık çok da önemsemedikleri parçalar, güzel bir bakımla sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.

Tasarım Dünyası
Kaykaylı bavullar

Bu buluş tam anlamıyla bir havalimanından diğerine koşuşturan ve her gün başka şehirde uyanan yeni nesil çalışanlar için. Bir gece once yeni bir şehirde yapılan iş toplantısından sonar geç yatıp, sabah geç uyanmışsınız ve uçağınızı kaçırmamak zorundasınız. İşte o anda küçük el bavulunuzun altından tekerlekler çıkıyor ve bavulunuz bir kaykaya dönüşüyor. Ondan sonrası artık sizing hızınıza kalmış.

İLGİNÇ PROJELER
Malezya’nın ışığı Kristal Camii

Mübarek Ramazan ayına girmemiz vesilesiyle ay boyunca sizlerle bu köşede dünyanın en ihtişamlı yeni camilerini paylaşmak istiyorum. Son dönemlerde inşa edilen camilerin en ilginçlerinden biri Malezya’daki Kristal Camii. Yapımı 2 yıl (2006-2008) süren ve yaklaşık olarak 80 milyon dolara mal olan bu görkemli yapı çelik, cam ve Kristal kullanılarak tamamlanmış.
Malezya’nın Wan Man Adası’nda bulunan İslami Miras Parkı içinde konumlandırılmış olan Kristal Camii 2.146 m2 alana sahip ve aynı anda 1500’den fazla ziyafetçiye evsahipliği yapabiliyor. Özellikle içeriden aydınlatma kullanılan camii dışarıdan bakıldığında ışık saçıyormuş görünümü veriyor.
Kristal Camii’nin bulunduğu İslami Miras Parkı aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki en ünlü camilerin kopyalarına evsahipliği de yapıyor. Malezya’nın gurur kaynağı olan bu parkta bulunan Kristal Camii, diğer taraftan Çin mimarisinin malzeme ve tasarım tarzını yansıtması nedeniyle Malezya halkının büyük bir bölümünün tepkisini de çekiyor.

Niğde'de silahlı kavgaNiğde'nin Ulukışla ilçesinde çıkan silahlı kavgada bir kişi öldü, bir kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber