‘MÜSLİ’YLE PARA KAZANACAK

Kahvaltı gevreği müsliye Türkiye’de artan talebi gören iki genç girişimci Can Zaimoğlu ve Serdar Azar, internet üzerinden site kurarak organik müsli satma fikrini hayata geçirdi

‘MÜSLİ’YLE PARA KAZANACAK

Can Zaimoğlu ve Serdar Azar, internette çok farklı bir girişime imza atan iki isim. Kahvaltı gevreği müsliye Türkiye’de artan talebi gören iki genç girişimci, internet üzerinden organik müsli satmaya başladı. www.meandmuesli.com’u kuran Zaimoğlu ve Azar, internetle kişiye özel ürün fikrini birleştirirken, organik beslenme deneyimini de iş fikirlerine ekledi.
İki ortak Avusturya’da Viyana Üniversitesi’nde İşletme eğitimi alırken tanışmış. Türkiye’ye gelmeden önce internet sektöründe çeşitli alanlarda iş deneyimleri olmuş.

Kurumsal satışı da var
Can Zaimoğlu, kişiye özel organik müsli satma fikrinin uygulamasını Almanya’da gördüklerini ve çok beğendiklerini belirterek, “Organik ve sağlıklı beslenmenin önü çok açık ve gelişecek bir alan olduğu fikrinde birleştik. Dolayısıyla bizim hayatımızın üç önceliği olan internet, kişiye özel ürünler ve sağlıklı beslenmeyi birleştiren bir iş fikri yarattık” diyor.
Zaimoğlu, Avusturya, Türkiye ve Almanya’daki sertifikalı tedarikçilerinden aldıkları organik kuru meyve ve kuruyemişleri tüketicinin tercihine göre birleştirip sattıklarını da aktararak, şu anda Pegasus Havayolları, Macro Center’lar ve Türkiye’deki en büyük kahve zincirinde ürünlerinin satılır hale geldiğini belirtiyor.
İnsanların hızlı tüketime yöneldiğini ve beslenme alışkanlıklarının bundan etkilendiğini dile getiren Zaimoğlu, şunları dile getiriyor: “Sağlıklı lezzetli ve pratik beslenmek artık önemli. Organik, meyveli müslinin Türkiye’de de ilgi göreceğini öngördük.
Türkiye’ye dönüp sıfırdan şirketimizi kurduk, Avusturya ve Almanya’daki müsli üreticileriyle temasa geçtik, organik sertifikalı ürünleri ithal etmeye başladık. Türkiye’de de organik meyve üreticileriyle temasa geçtik. Başta şirketin belkemiğini internetten satış olarak planladık. Çok ilgi gördük. Bireysel satışların yanına kurumsal satışları da ekliyoruz.”
İki genç girişimcinin hedefi, gelecek yıl bulundukları nokta sayısını iki katına çıkarmak ve tonaj olarak da yüzde 45 daha fazla satış elde etmek.

Simit-çay parasına sağlıklı beslenme
Can Zaimoğlu, her yaştan ve gelir grubundan tüketicilerin ürünlerine ilgi gösterdiğini belirterek, şöyle konuşuyor: “Mücadele ettiğimiz daha çok algılar. Türkiye’de ‘organik’ algısı pahalı olmakla eş anlamlı. Oysa organik müsli çok daha az miktarla çok daha doyurucu değerlere sahip.
Bir öğünün maliyeti 3 TL. Neredeyse simit-çay parasına sağlıklı beslenmek mümkün. Piyasada sadece ‘zayıflama’ aracı olarak pazarlanan bu tür ürünlerin aynı zamanda lezzetli de olabileceğinin kanıtıyız. Sitemizde müsli ve meyveleri zevkinize göre şekillendirip sipariş verebiliyorsunuz.
Orta gelir grubunun da alım gücüne hitap ediyoruz. Ürünlerimizi Macro Center, Mars Athletic gibi zincir satış noktalarında da bulmak mümkün.”

‘Her aşamasında işin başındayız’
Can Zaimoğlu, iş hayatında başarılı olmak için yapılması gerekenleri ise, “Bizim gibi yeni kurulan işlerde A’dan Z’ye her işin başında durmak ve kontrol sahibi olmak çok kritik. Bütün detayları takip etmek ve risk oranını mümkünse sıfıra indirmek için işin başında olmak şart. Güvenilir insan kaynağına sahip olmak da bu süreci besleyen en önemli faktörlerden biri” diyor.

Hayranlık uyandıran mağara turizme kazandırılacak!Elazığ’ın Keban ilçesinde, 10 bin metrekarelik alana yayılan ve 200 metre derinlikte bulunan Gümüşkaya Mağarası’ndaki milyonlarca yıllık olduğu değerlendirilen oluşumlar hayranlık uyandırıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber