'Muzlu' kartele dev ceza: 1 milyar euro

Avrupa Komisyonu 5 büyük finans kuruluşuna 1 milyar euro’luk ‘kur oyunu’ cezası kesti.

'Muzlu' kartele dev ceza: 1 milyar euro

BBC’nin haberine göre Avrupa Komisyonu, bazı banka çalışanlarının işbirliği yaparak döviz piyasası karteli oluşturduğu ve usulsüzlük yaptığını keşfetti.

‘Sohbet’te yakalandı

Usulsüzlük sebebiyle, bir muzlu tatlı olan ‘Banana Split’ karteli olarak anılan, Barclays, RBS, Citigroup ve JP Morgan’ın oluşturduğu 4 bankaya 811 milyon euro ceza kesildi.

Essex Express karteli olarak bilinen ve Barclays, RBS ve MUFG’den oluşan 3 finans kuruluşuna da 258 milyon euro para cezası verildi.

6’ncı bir banka olarak UBS ise kartellerin varlığını ortaya çıkarmakta işbirliği içinde hareket ettiği için ceza almaktan kurtuldu. Avrupa Komisyonu’na göre döviz piyasasındaki hileler 2007’den 2013’e kadar sürdü.

2013’te başlayan soruşturmaya göre bazı döviz piyasası işlemcileri internet üzerinden sohbet odaları açarak alım ve satım planları yaptı ve koordineli biçimde işlem stratejisi oluşturdu. İşlemcilerin sohbet odalarında önemli müşterilerin isimlerini, hesaplarındaki para miktarını, bazı alım ve satımlar için belirlenen fiyatları ve risk pozisyonlarını paylaştıkları belirlendi.

Avrupa Komisyonu’nun Rekabet Kurulu üyesi Margrethe Vestager, bankaların söz konusu tutumlarının Avrupa Birliği ekonomisi ve tüketicileri aleyhine, sektörün güvenilirliğini baltaladığını söyledi.

AFAD'ın deprem tatbikatı gerçeği aratmadıAfet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), Kütahya'da 10 ilden ekiplerin katılımıyla düzenlenen "Bölgesel Saha ve Masabaşı Tatbikatı" kapsamında deprem senaryolu saha tatbikatı gerçekleştirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber