Naylonculara yeşil pasaport

Hayali ihracatçı Orhan Aslıtürk ve Muhammet Ciğer ile ortak olduğu belirlenen Abdullah Çatlı’nın aile dostu ve Alaattin Çakıcı’nın sağ kolu Fethi Namlıoğlu da yeşil pasaport sahibi

Naylonculara yeşil pasaport

Naylonculara yeşil pasaport

Hayali ihracatçı Orhan Aslıtürk ve Muhammet Ciğer ile ortak olduğu belirlenen Abdullah Çatlı’nın aile dostu ve Alaattin Çakıcı’nın sağ kolu Fethi Namlıoğlu da yeşil pasaport sahibi

NEDİM ŞENER

Orhan Aslıtürk
1980'li yıllardan beri hayali ihracatin içinde olan Orhan Aslıtürk, 1994'te Muhammet Ciğer ile birlikte Cavit Çağlar Grubu'ndan Şefik Çetiner'i de aralarına alarak naylon fatura ve hayali ihracat için holding kurdu.

Muhammet Ciğer
Kahramanmaraşlı zengin bir aileden gelen Muhammet Ciğer'in işleri, 1994 yılındaki krizde bozuldu. Aslıtürk ile tanıştıktan sonra ihracata uzak olan şirketler adına va Albaraka, Kuveyt Türk ve AFK üzerinden hayali ihracatlar yaptı.

Fethi Namlıoğlu
Halen hakkında yakalama emri bulunan Fethi Namlıoğlu, Fransa'da yakanan ve Türkiye'ye getirilen Alaattin Çakıcı'nın en yakın adamlarından birisi. Ciğer ve Aslıtürk ile ortaklığı da bulunan Namlıoğlu, Çakıcı Türkiye'de bulunmadığı sıralada, onun işlerini takip etti.

Susurluk kazası ile ortaya çıkan ilişkiler içinde Abdullah Çatlı’nın kullandığı yeşil pasaportların benzerleri Orhan Aslıtürk ve Muhammet Ciğer’in organize ettiği hayali ihracat işlemleri arasından da çıktı.
Orhan Aslıtürk ile birlikte naylon faturayla 1.7 milyar dolarlık hayali ihracat organize eden Muhammet Ciğer’in de yeşil pasaportu olduğu öğrenildi. Daha önce yeşil pasaport sahibi olduğu belirlenen Orhan Aslıtürk’ün ardından Muhammet Ciğer ile Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı’nın aile dostu ve Alaattin Çakıcı’nın sağ kolu olan Fethi Namlıoğlu’nun da yeşil pasaport edindiği bildirildi.
Bu arada Meltem Turizm ve Form Havacılık’ta da resmi ortaklığı bulunan Orhan Aslıtürk, Muhammet Ciğer ve Fethi Namlıoğlu, Emniyet Müdürlüğü’nden edinilen yeşil pasaportlarda sahte isimler kullandılar. Fethi Namlıoğlu’nun yeşil pasaportunda kullandığı ismin "Mehmet Çenesizoğlu" olduğu kaydedildi.
Bu arada, Muhammet Ciğer ile Fethi Namlıoğlu’nun Bursa’da kurdukları şirketlerde de ortak oldukları öğrenildi.

Krizden sonra bulaştı
Büyük bölümü Kahramanmaraş’ta bulunan tekstil işlerini yürütürken 1994 yılındaki ekonomik krizde batma noktasına geldiği bir sırada Orhan Aslıtürk ile tanıştıktan sonra naylon fatura ve hayali ihracat işlerine girişen Muhammet Ciğer’in, bir dönem sekreterliğini yapmış olan ve şirketlerine ortak ettiği Havva Melek Özmelek’le evlendiği belirlendi.
Ciğer, kendisine ait şirketlerdeki 20 trilyon liralık vergi borçlarına karşı mallarına el konulacağı tehlikesi doğmasının ardından ilk eşi Hatice Ciğer ile boşandı ve 1997’de Havva Melek Özmelek ile evlendi. Çiftin düğünü Kemer Country’deki Orman evinde gerçekleştirildi.
Muhammet Ciğer ile bir süre imam nikâhlı yaşayan ve 1997 yılında resmi olarak nikâhlanan Özmelek, kendi isteği üzerine ilk çocuğunu "ABD vatandaşı olması için" Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya getirdi.

Mallar eşlerinin üzerinde
Hatice Ciğer adlı ilk eşi Etiler Sarı Konaklar’da oturan Muhammet Ciğer’in ikinci eşi Havva Melek Özmelek’in Akmerkez’de evi olduğu bildirildi.
Hem vergi hem de hayali ihracat işlemlerinden dolayı hakkında trilyonlarca lira vergi borcu bulunan Muhammet Ciğer’in, kazandığı milyonlarca dolarlık servetini iki eşinin üzerine geçirdiği de öğrenildi.

Ciğer’in pahalı zevkleri
Çok pahalı özel zevkleri olduğu belirtilen Muhammet Ciğer’in Amerika Birleşik Devletleri’nden getirtiği 12 araçtan oluşan antika otomobil koleksiyonu bulunuyor.

Villasına ihtiyati haciz
Naylon fatura ve hayali ihracat işlerinin ortaya çıkmasının ardından Orhan Aslıtürk’ün İstanbul’da Anadolu Hisarı’nda bulunan yalısından sonra ortağı Muhammet Ciğer’in Levent’te bulunan villasına Maliye tarafından ihtiyati haciz koydurulduğu öğrenildi.

Ciğer’in eşi Özmelek Mercedes’e biniyor
Muhammet Ciğer’in yanına sekreter olarak giren ve kısa zamanda patronunun gözüne girmeyi başardıktan sonra evlendiği ikinci eşi Havva Melek Özmelek’in Akmerkez yanında Kemer Country’de de evi bulunuyor.
Ciğer’in aldığı 560 SEC Mercedes’i kullanan Özmelek, hayali ihracat organizasyonunda çalışmış personel tarafından da çok iyi tanınıyor. Özmelek hakkında bilgi veren tanıklar, Muhammet Ciğer’in tüm işlerini bildiğini anlatıyor. Barbaros Holding’in merkezine Maliye ve polis tarafından 1998 yılında düzenlenen baskından sonra Aslıtürk ile yolunu ayıran ve Yenibosna’da şirketler kurup naylon fatura organizasyonu oluşturan Muhammet Ciğer’in bu dönemdeki gizli bilgilerinin de Zerrin Uyanık tarafından tutulan kayıtlarda bulunduğu öğrenildi.EKONOMİ
Boyu 3 metre! Karaya vurdu...İzmir’in Seferihisar ilçesinde ‘boz camgöz’ türüne ait 3 metre uzunluğunda yarım tonluk köpek balığı karaya vurmuş halde ölü bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber