Ne kadar makine o kadar çok kahve

Türk kahvesinin 2003 yılına kadar makinesi olmadığını vurgulayan Murat Kolbaşı, “Türkiye’den ne kadar çok makine çıkarabilirsek, Türk kahvesi içimini o kadar artırırız” dedi

Ne kadar makine o kadar çok kahve

Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, dünyada günde 1.1 milyar fincan kahve içildiğini söyleyerek, “Ama 500 sene evvel kahvenin dünyaya yayılmasını sağlayan Türk kahvesi, bu pazardan yüzde 10 dahi pay alamıyor. Bu nedenle şöyle bir mesajım var: Kahve alışkanlığınızı değiştirin, Türk kahvesi için” dedi.
Nescafe, Expresso ve filtre kahvenin tüm dünyaya yayılmasında, pişirme makinelerinin olmasına bağlayan Kolbaşı, şu bilgileri verdi: “İlk kettle 1893 yılında üretildi. Kettle sayesinde neskafe istenilen dakika istenilen yerde içebilir hale geldi. Alman, Dresden’li bir ev hanımı olan Melitta Bentz 1908 yılında ilk kağıt kahve filtresini icat etti.
1822’de Fransa’da ilk ilkel espersso makinesi geliştirildi. Günümüzün modern espersso makinesi ise İtalyan Gaggia tarafından 1946’da yapıldı. 1900’lerle birlikte başlayan bu makineleşme kahve kullanımını artırdı.”

‘Hangi marka olursa olsun’
Türk kahvesinin ise 2003 yılına kadar makineleşemediğini vurgulayan Kolbaşı, “Hangi markayla olursa olsun, Türkiye’den ne kadar çok makine çıkarabilirsek, Türk kahvesi içimini o kadar artıracağız. Bu nedenle dünyaya mümkün olduğu kadar çok kahve makinesi sunmamız lazım” dedi.

‘Yılbaşına kadar 15 bin Okka satmış olacağız’
Türk kahvesi makineleri Okka’nın lansmanını ekim sonunda gerçekleştir-diklerini anlatan Kolbaşı, “Teknosa, Enplus, Karaca, Metro, Medya Markt gibi zincir mağazalarda satış yapıyoruz. Ayrıca Almanya’da Medya Markt’ta da Okka satılıyor. Yılbaşına kadar 15 bin Okka satmış olacağız. 2015 için ise daha agresif hedeflerimiz var.
Arzum’un tarihinde ilk defa bir ürününün Türkiye pazarından daha çok yurtdışında satıldığını belirten Kolbaşı, “Yurtdışı satışlarda Suuddi Arabistan birinci sırada yer alıyor. Almanya, Irak, Kıbrıs, Kosova, Ukrayna, Ürdün, Kuveyt, İngiltere ve Yunanistan’a Okka’yı ihraç ediyoruz” diye konuştu.

Karaköy'de tepki çeken saldırıKaraköy'de bir kadın, yolda yürüyen başka bir kadına saldırdı. Güvenlik kamerasına yansıyan olay sosyal medyada tepkiye neden oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber