O dev şirketlerin Trump'a bağış yaptığı ortaya çıktı

Müslümanlara vize yasağı nedeniyle Trump'ı dava eden Google, Facebook gibi Amerikalı teknoloji devlerinin, Trump için düzenlenen devir-teslim etkinliklerine bağış yaptığı ortaya çıktı.

O dev şirketlerin Trump'a bağış yaptığı ortaya çıktı

ABD Başkanı Donald Trump'ın selefi Barack Obama'dan görevi devralırken düzenlenen ve yaklaşık 100 milyon dolara mal olan devir-teslim etkinliklerine bağış yapan bazı firmalar ortaya çıktı.

Politico'nun haberine göre, Trump'ın göçmenlik politikalarına şiddetle karşı çıkan ABD'nin en büyük teknoloji şirketleri, 20 Ocak'ta yapılan törene hem mali hem teknik destek verdi.

MICROSOFT'TAN 500 BİN DOLAR

Federal Etik Bürosu'na beyan edilen belgelere dayandırılan haberde, Microsoft'un Trump'ın başkanlığı devralması kapsamında düzenlenen etkinliklere 250 bin dolarlık bağış yaptığı ve bedeli aynı miktara yakın hizmeti ücretsiz sunduğu belirtildi.

GOOGLE TEKNİK DESTEK SAĞLADI

Google ve Amazon'un bağışta bulunan diğer şirketler arasında yer aldığı iddia edilen haberde, bağış miktarları belli olmayan iki şirketin etkinlikler için ücretsiz teknik hizmet sağladığı da kaydedildi.

FACEBOOK ÜCRETSİZ KABİN KURDU

Habere göre, sosyal medya devi Facebook ise Trump'ın devir-teslim etkinliklerine ücretsiz Instagram fotoğraf kabinleriyle destek verdi. Para bağışı yapmayan şirket aynı hizmeti hem Demokrat hem Cumhuriyetçi partilerin ulusal kongreleri için ücretsiz olarak sağlamıştı.

Twitter ve Uber ise Politico'ya yaptıkları açıklamalarda, Trump'ın başkanlık töreni için herhangi bir bağışta bulunmadıklarını kaydetti.

Bununla birlikte, bağış belgelerinin gelecek günlerde kamuoyuna açıklanmasıyla Trump'ın devir-teslim törenlerine destek veren diğer şirketler gün ışığına çıkabilir.

TRUMP'I DAVA ETMİŞLERDİ

Adı geçen şirketlerin aralarında bulunduğu 100'e yakın firma, hafta başında Trump'ın 7 Müslüman ülkeye yönelik vize yasağının, ABD Anayasası'nı ihlal ettiğini savunan ortak bir bildiri yayınlamıştı.

Bildiri, Trump'ın kararının Federal bir mahkeme tarafından askıya alınmasını takiben açılan temyiz davası kapsamında San Francisco'daki 9'uncu Bölge Temyiz Mahkemesine sunulmuştu.

İstanbul’da film sahnelerini aratmayan dolandırıcılık olayı kameradaİzmir’de yaşayan bir vatandaşı telefonla arayarak kendini bankacı olarak tanıtan 6 şüpheli, Kağıthane’deki bir bankadan vatandaşın üzerine 94 bin 500 lira kredi çekti. Bankaya giderek paraları çeken şahıslardan biri fazla pay almak için diğer 2 suç ortağı tarafından polis süsü verilerek kaçırıldı. Dolandırıcıların birbirini dolandırdığı olayda polis ekipleri şahısları 24 saat geçmeden yakaladı. Film sahnelerini aratmayan o anlar ise kameralara yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber